bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-07-2014, 11:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cumhuriyet ile İlgili Yazı ve Şiir

Cumhuriyet ile İlgili Yazı -Cumhuriyet ile İlgili Yazılar

CUMHURİYET BAYRAMI

Bugün bir güneş doğdu
Hür ve güzel vatana;
Ve birden nura boğdu
Işık saldı her yana.

Bu kararmaz güneşin
Adı Cumhuriyettir.
Kurtardı sultanlardan
Millet yaşarken esir.

Bilir misin yavrum sen
Ne acı günler gördük
Cumhuriyetle geçen
Günlerde ancak güldük

Mesut günler bizimdir
Acı yok artık Türk’e
Bugünü kuran kimdir?
Saygı duy Atatürk’e
İ. Hakkı Talas

Cumhuriyet rejiminde her iki tarafında dürüst ve namuslu olması gerekir. Rejimin demokrasi paltformuna oturtulması şarttır.
Cumhuriyet ulusun vatan ve hukuka sevgisi ve içten bağlılığı ile yaşatılmalıdır. Bu nedenle cumhuriyete hayat veren damarların başında demokrasi gelir. Gerçek cumhuriyet rejimlerinde sistemin demokrasi ile olan ilişkisi çok önemlidir. Çünkü iç ve dış tehlikelere karşı cumhuriyet kendisini sert ve katı bir şekilde ama demokrasinin gerekleri içinde koruyacaktır. Bunların dışına çıkılmaması gereklidir aksi taktirde demokrasi ile cumhuriyet arasında kopukluk başlar. Bundan da en büyük zararı cumhuriyet rejimi görür. Onun için cumhuriyet yöneticileri daima uyanık ve gözleyici durumda olacaklardır.
Demokrasiyi benimsemiş siyasi rejimlerdeki cumhuriyetlerde özgürlüklerin kullanılma alanları demokrasinin kuralları ile sınırlandırılmıştır. Demokratik sistem ile idare edilen cumhuriyetlerde hiç kimsenin sınırsız hak ve hukuku yoktur. Sınırsız hak ve hukukun olduğu rejimlere de demokrasi veya cumhuriyet denemez. Çünkü demokrasilerde ve demokratik cumhuriyetlerde kişilerin ve dolayısıyla toplumların özgürlükleri hukuk yolu ile güvence altına alındığı gibi buların sınırları da adaletin kalemi ile çizilmiştir. Bu kısa açıklamadan sonra Atatürk’ün cumhuriyet ve devlet anlayışına değinelim.
Atatürk kurmuş olduğu genç Türk Devletinin yapısını 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetin temelleri üzerine oturturken en kısa zaman da bunun gereği olan demokrasiye geçileceğini öngörüyordu. O da siyasi alanda demokrasinin çok partili sistemle gerçekleşeceğinin bilincindeydi.
Atatürk’ün zamanımızdan yaklaşık üç çeyrek asır evvel cumhuriyet için söyledikleri bugün hala bazı batı ülkelerin elde etmeye çalıştıkları düşüncelerdir. O söylediklerimi bilimsel bir temel üzerine oturtmamış olsaydı bu kadar zaman sonra düşünceleri hala güncelliğini koruyabilir miydi? Atatürk sadece bilgili bir asker uzak görüşlü bir devlet adamı değil aynı zamanda gerçek bir düşünürdü. Ayrıca sadece düşünce üretmekle kalmamış bu düşünceleri gerçekleştirerek üçüncü dünya ülkelerine bağımsızlığın ve kurtuluşun yolunu da göstermiştir. Bugün bağımsızlık savaşı veren pek çok ülkede Atatürk adı hala bir bayrak gibi dalgalanıyorsa nedenini burada aramak doğru olur.
29 Ekim 1923 günü ilan edilen cumhuriyetin alt yapısını Atatürk aşama aşama nasıl hazırlamıştı ?
Cumhuriyet laik bir sistem üzerine kurulacaktı. Yani cumhuriyet idaresinde ne halifeye ne de onun kalıntılarına yer vardı. Cumhuriyeti adaletli bir adalet sistemi koruyacaktı. Cumhuriyetin genç kuşakları çağ dışı kara kafalılar tarafından değil aydın bağımsızlık ve hürriyetin değerini bilen aydın kafalı öğretmenler tarafından yetiştirilecektir. İmparatorluktan kalan mantık dışı ne varsa hepsi kaldırılacak cumhuriyetin temelini müspet ilim oluşturacaktır. Cumhuriyetin yalnızca kanunlar ile devlet zoru ile ve yasaklarla korunamayacağının bilincinde olan Atatürk onun gerçek değerini anlayabileceğini söyleyebilmiştir. Geçen zaman içerisindeki olaylar bu ileri görüşlü devlet adamının ve düşünürünün ne denli haklı olduğunu göstermiştir.
Bilgisiz ve bilinçsiz bir halk topluluğunun ulus olma hakkına sahip olamayacağını vurgulayan Atatürk ulusun bilinçlendiği oranda hak ve hukukuna sahip çıkacağını biliyordu. Bu nedenle eğitim ve kültüre çok önem vermiştir. Onun bir bakıma kültürü cumhuriyetin temellerinden biri olarak görmesindeki neden budur.
Atatürk’e göre sadece cumhuriyete sahip olmak yeterli değildir.
Ona layık olmak da gereklidir. Bunun içinde gereken yol gene eğitimden geçiyordu.
Hürriyet ve bağımsızlığın kıymetini erdemli ve özverili çağdaş eğitim almış olan gençler savaş alanlarında bu uğurda şehit düşen askerlerden çok daha iyi bilebilirlerdi Bağımsızlık; hürriyet cumhuriyet bundan böyle savaşarak değil bunları değeri bilinerek korunacaktı. Onun için kılıçla elde edilen zaferler siyasi ekonomik kültürel zaferlerle taçlandırılmalıydı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cumhuriyet ile İlgili Yazı ve Şiir

Cumhuriyet ile İlgili Yazı ve Şiir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilir misin yavrum sen ne acı günler gördük, cumhuriyet nedir bilirmisin, bilir misin yavrum sen ne acı günler gördük şiirindeki duygu nedir, ihakki talas bilirmisin yavrum, cumhuriyet adli siir bilir misin yavrum sen, bilirmisin yavrum sen şiiri, cumhuriyet bilir misin yavrum sen, cumhuriyet bilir misin yavrum sen ile ilgili şiir, cumhuriyet bilir misin yavrum sen le başlayan şiir, cumhuriyetle ilgili yazı, cumhuriyet bilirmisin yavrum sen siiri, cumhuriyet ile ilgili kısa yazılar, bilirmisin yavrum sen ne aci gunler gorduk cumhuriyetle, bilir misin yavrum sen video acı günler gördük, cumhuriyet ile ilgili şiir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Korkmak - Korkmak İle İlgili Yazı - Korku İle İlgili Yazı elif Soru Cevap 4 20-05-2015 06:35
Cumhuriyet ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-07-2014 02:58
Cumhuriyet ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 14-07-2014 04:44
Cumhuriyet nedir kısaca yazı ebush Kısaca 0 16-11-2013 11:41
Tutumlulukla İlgili Şiir Ve Yazı Örnekleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 08:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats