Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Engelliler ile İlgili Yazı Vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/142680-engelliler-ile-ilgili-yazi-vikipedi.html)

elif 18-07-2014 12:58

Engelliler ile İlgili Yazı Vikipedi
 
Engelliler ile İlgili Yazı Vikipedi -Engelliler ile İlgili Yazı

Ülke nüfusumuzun büyüklüğü her birimiz açısından tanınan bir hakikat . Ama bu nüfusun ne kadarını engelli bireylerimizin oluşturduğunu çoğumuz bilmeyiz . Araştırmalar sonucu olarak meydana çıkan tablo hiç de önemsenmeyecek bunun için benzer değildir . 1990 nüfus sayımına karşı ülkemizdeki engelli kişilerin oranı % 14′tür . Bu rakam herhâlde bizlerin engelli bireylerimiz amaçlı ne civarında çalışmamız gerektiği ile ilgili haber vermektedir . Ayrıyeten her insanın bir özürlü adayı olduğunu düşünürsek herhâlde yapılacak çalışmaları çok ama çok önemsemek gerekir .

Ülkemizdeki özürlü bireylerimizin çoğunluğunu % 3 . 5 oranıyla konuşma engelli bireylerimiz oluşturmaktadır . Konuşma engellileri sırasıyla % 2 ile üstün zekâlılar , % 2 . 03 ile zihinsel engelliler , % bir . 4 ile ortopedik engelliler , % 0 . 06 ile işitme engelliler , % 0 . 02 ile görme engelliler takip etmektedir .

Engelli bireylerimizin , ülke nüfusuna oranının bu civarında pekçok olmasına rağmen pekçok az bir bölümü öğrenim imkânlarından faydalanabilmektedir . Halbuki Avrupa’da engelli kişilerin tamamı eğitimin tüm olanaklarından faydalanmakta , üstelik gerek duyulduğunda öğrenim imkânı engelli kişilerin ayağına civarında götürülmektedir . Bu statü bizim büyük bir ayıbımızdır . Bu noktada , eğitimde vesile eşitliği ilkesine ne civarında uyarı ettiğimizi oturup düşünmeli ve bu ilkenin gereğini adına getirmek amaçlı neler yapmamız gerektiğini plânlamalıyız .

.....
Günlük yaşamınızda engelli bireylerle muhakkak karşılaşmışsınızdır . Kimi gün elindeki beyaz bastonuyla yürüyenleri , kimi gün işaretlerle etrafındakilere derdini anlatmaya çalışanları , tekerlekli sandalye ile kaldırımları ve birçok pekçok engelleri aşmak amaçlı zahmet çekenleri , tuhaf tavırlarına bakarak güldüğünüz kişileri görmüşsünüzdür . İşte bu bireylerin ne bunun için benzer dertleri , sorunları var?Acaba öğrenim görüyorlar mı , öğrenim görmeleri amaçlı neler uygulamak gerekir hiç düşündünüz mü?

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve yaşamlarını kolaylaştırabilmek amaçlı inanın ufak büyük tüm kişilerin yapabileceği birçok pekçok şey vardır . Mesela çevre düzenlemelerinin engelli bireylere cazip şekilde yapılması , muhtıra yaşamımızda sürekli olarak kullandığımız alım satım merkezlerinin engelli bireylere cazip olarak tasarım edilmesi , trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması engelli bireylerimizin yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır .

Engelli bireylerimize destekçi olmak istiyorsak , onlara acıyarak yaklaşma adına Konfiçyus’un dediği bunun için benzer onlara balık vermek yerine , balık tutmayı öğretmeliyiz . Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebiliriz .

Abdullah ÖZTÜRK


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:22 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.