Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Yılbaşı ile İlgili Yazı (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/142682-yilbasi-ile-ilgili-yazi.html)

elif 18-07-2014 12:01

Yılbaşı ile İlgili Yazı
 
Yılbaşı ile İlgili Yazı -Yılbaşı ile İlgili Yazılar -Yılbaşı ile İlgili Sözler

Her yıl, 1 Ocak günü ile başlar, 31 Aralık günü gece yarısı saat 24’de sona erer. Sona eren yıla eski, yeni başlayan yıla ise “yeni yıl’ denir.

Bir yıl, 365 gün 6 saat sürer. Bir yıl süresince ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere dört mevsim yaşarız. Her mevsim üç ay sürer. Böylece bir yıl boyunca 12 ay yaşamış oluruz. Her yıl bitiminde insanlar bir yaş yaşlanmış olur.


Bilim adamları bir yılın süresini, üzerinde yaşadığımız dünyanın, güneş etrafında bir kere dönmesiyle hesaplamışlardır. Dünyamız, güneş etrafındaki bir kere dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Bu süreye 1 yıl diyoruz.

Yılın sona erdiği 31 Aralık gecesine “yılbaşı gecesi diyoruz. Yılbaşı gecesinde eğlenceler düzenlenir. Yöresel ve geleneksel hazırlıklar yaparak halk eğlenir. Her birey veya aile kendi anlayışına göre yılbaşını kutlar. Bir kısım aileler hazırladıkları sofrada yemek yiyerek, televizyon programlarını seyrederek yılbaşını geçirirler. Bir kısım insanlar da eş veya dostlarıyla bir araya gelerek eğlenirler.

Yılbaşı gecesinden sonraki gün 1 Ocak günüdür. 1 Ocak, hem tatil günü hem de yeni bir yılın başlangıcıdır. Yeni yıla giren insanlar, birbirlerinin yeni yılını kutlayarak başarılar dilerler. Birbirinden uzak olan akraba veya dostlar da, telefon veya kartla birbirlerinin yeni yılını kutlarlar.

Yeni bir yıla giren her insan, geçmiş yılın değerlendirmesini yapmalıdır. Bir yılın olumlu veya olumsuz yanlarını değerlendirerek, yapılan yanlışlar varsa, bu yanlışlara yeni yılda da düşmemenin yollarını aramalıdır. Daha başarılı olması için neler yapacağının plânını yapmalıdır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:27 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.