bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-07-2014, 01:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zekat ile İlgili Yazı

Zekat ile İlgili Yazı -Zekat ile İlgili Yazı Örnekleri -Zekat Nedir

Zekât vermek hicretin ikinci senesinde Ramezân ayında farz oldu. Zekâtın farzı birdir. Her müslimânın tam mülkü olan nisâb mikdârındaki ( Zekât malı )nın belli zemânda belli mikdârını zekât niyyeti ile ayırıp emr edilen müslimânlara vermekdir . Tam mülk halâl yoldan gelip kullanması mümkin ve halâl olan öz malı demekdir. Vakf malı kimsenin mülkü değildir. Gasb sirkat rüşvet kumar alkollü içki satışının semeni ve fâsid olarak satın aldığı mal gibi harâm malı kendi halâl malı ile veyâ çeşidli kimselerd en aldığı harâm malları birbirler i ile karışdırmamış ise bu harâm mallar mülkü olmaz.

Kimler zekât verir? Akıllı olan ve bülûg çağına giren ve hür olan Müslüman erkek ve kadının zengin olup şartları bulununca zekât vermeleri farzdır. Dört çeşit malı bulunup zengin olan kimse zekât verir. Bu mallar altın ve gümüş ticâret eşyâsı hayvanlar ve toprak mahsûlleridir. Nisap miktarı malı olan kimse zengindir . İhtiyaç eşyâsı ve kul borçları nisâba katılmaz.

Ödünç alma karşılığı olan borçlar zekât vermek farz olduğu günden önce ödeme zamâm gelmiş olan tecilli kul borçları ve ihtiyaç eşyâsından mevcut olanlar nisâb hesâbına katılmaz. Zekât farz olduktan sonra yapılan borçlar özür olmaz. Bunların zekâtı verilir. Geçmiş senelerin ödenmemiş zekâtları kul borcu sayılır. Bunlar yeni nisâba katılmaz.

İhtiyaç eşyâsı:
İnsanı ölümden koruyan şeylerdir. Bunların birincisi nafakadır. Nafaka insan hayatta olduğu müddetçe muhtaç olduğu eşyâların tamâmı demektir. Bunlar iktisâdî ve sosyal şartlara göre değişir. İnsan için lâzım olan nafaka üçtür. Bunlar yiyecek giyecek ve evdir. Yiyecek deyince mutfak eşyâsı da anlaşılır. Ev demek ev eşyâsı da demektir. Binek hayvanı veya arabası silâhları hizmetçisi ve sanat âletleri ve lüzumlu kitapları da ihtiyaç eşyâsı sayılır.

Nisap miktarı: Zekâtı verilecek her mal için ne kadar bir kısmının veya buna karşılık verilecek altın gümüş ve mal miktarına dâir ölçüdür. Dînimizde bu ölçüye "zekât nisâbı" ismi verilmekt edir. Belirlene n bu miktar mala sâhip olan bir Müslümanın bu mallarının üzerinden bir kameri yıl (354 gün) geçmesi veya elinde kalması netîcesi zekât vermesi farz olur.

Zekât artıcı özelliğin olan Ticari mallar Madenler Hayvanlar ve Tarım Ürünlerinden verilir.

Ev arsa araba gibi gayrimenk uller eğer satın alınırken daha sonra satıp para kazanmak niyetiyle alındı ise bunlar ticari mal sayılır ve onlara dahil edilir. Eğer bunlar kullanılmak niyetiyle satın alındılar ise miktarları ne kadar çok olursa olsun bunlar ihtiyaç eşyası sayılır. Zekâtları olmaz. Ancak varsa bunların kira gelirleri zekât hesabına dahil edilir.

Zekâta tabi malların değeri nisabı bulduktan sonra üzerinden bir yıl geçmesi gerekir. Malların miktarının nisabı bulduğu tarih bir yere kaydedili r. Üzerinden bir kameri (hicri) yıl geçtiktan sonra aynı tarihte tekrar zekat hesaplana rak nisabı bulup bulmadıkları kontrol edilir. Eğer nisab miktarı iseler zekâtları verilir. Değilse zekâtları verilmez. Yıl içindeki azalıp çoğalmalar dikkate alınmaz.

İslam'da ferdi mülkiyet söz konusudur . Bir ailede karı koca ve çocukların zekâtları ayrı ayrı hesaplanır. Fertlerde n kimin zekâta tabi mallarının miktarı nisabı bulursa zekâtı o verir. Hepsinin malları ayrı ayrı nisabı bulursa hepsi ayrı ayrı zekâtlarını verirler.
Geçmiş yıllara ait zekat borçlarının ayrıca ödenmesi gerekir.

"Zekatımızı kimlere verelim Tevbe Suresi 60. ayetinde belirtilm iştir. Zekât (nisab miktarından az malı olan) fakîrlere (bir günlük nafakası dışında fazla bir şeyi olmayan) miskinler e zekât memurlarına (kalpleri İslâm'a ısındırılmak istenen) müellefe-i kulûba kölelere (borçlu olup borcunu ödeyemeyen) borçlulara (ilim tahsili hac ve cihad gibi) Allah(Azze ve Celle) yolunda olan ihtiyaç sahipleri ne ve yolda kalanlara verilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zekat ile İlgili Yazı

Zekat ile İlgili Yazı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Korkmak - Korkmak İle İlgili Yazı - Korku İle İlgili Yazı elif Soru Cevap 4 20-05-2015 07:35
Yaz ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-07-2014 01:15
Sel ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-07-2014 12:28
Ay ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 14-07-2014 05:57
Zekat Ve Sadaka İle İlgili Ayetler Nelerdir elif Soru Cevap 0 23-03-2013 09:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats