bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-07-2014, 01:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gezegenimiz Dünya ile İlgili Yazı

Gezegenimiz Dünya ile İlgili Yazı -Gezegenimiz Dünya ile İlgili Yazı Örneği -Gezegenimiz Dünya ile İlgili Yazı Örnekleri

Dünya modelinde gözlemlediğimiz gibi dünyamız karalar ve denizlerle kaplıdır. Karalar dünya yüzeyinin ¼’ü kadardır. Sularla kaplı olan alan Dünya yüzeyinin ¾’ü kadardır.Suların oluşturduğu yüzey karaları oluşturan yüzeyden büyüktür.

Yerküre modelinde kuzeyden güneye doğru inen eksen vardır.
Dünya’nın bu eksen etrafında döndüğü var sayılmaktadır.
Eksenin yerküreyi deldiği düşünülen noktalara kutup noktası denir.
Kutup noktalarından eşit uzaklıkta Dünya’yı çevreleyen daireye ekvator denir.


Dünya’mız sadece karalardan oluşmamaktadır. Dünya’mızı incelediğimizde beş değişik katmanla karşılaşırız. En dıştan en içeri doğru bu katmanların sırasıyla;
Hava küre Su küre Taş küre Ateş küre ve Ağır küredir.

Hava küre(Atmosfer)
Dünyamızı dıştan saran hava tabakasına hava küre veya atmosfer denir. Hava küre atmosferi oluşturan gazların karışımıdır. Tüm canlılar solunum yaparken havayı kullanır. Hava küre tüm canlılar için çok önemlidir. Hava sadece atmosferde değil toprakta ve suda da vardır.
Su küre:
Su küreyi yeryüzündeki tüm sular oluşturur. Yer küre üzerinde bulunan okyanuslar denizler göller akarsular yer altı suları buzullar su küreyi oluşturur.
Canlıların yaşamı için çok önemli bir maddedir. Su bazı maddeleri içerisinde çözer. Örneğin tuz yeryüzünde karalarda karışım olarak bulunur. Suyun geçtiği yerdeki tuzlar su içerisinde çözünür. Bu sular denize karıştığında denizlerin suyunun tuzlu olmasına neden olurlar.
Taş küre(Yer Kabuğu)
Üzerinde yaşadığımız yeryüzü kısmıdır. Yeryüzü çeşitli taşların oluşturduğu kayalar ve topraklardan oluşmuştur. Taş kürenin çukur olan yerleri sularla dolarak göl ve denizleri yüksek yerleri de dağları oluşturur. Düz geniş ve verimli olan araziler ova akarsuların geçerken derince yardığı yerler ise vadi adını alır.
Dünya’mızın katmanları içerisinde en ince olan katman taş küredir. Sıcaklığı hava küreden fazla ateş küre ve çekirdekten azdır.
Dünya’mızın hava küre su küre taş küreden başka gözle göremediğimiz ve hissedemediğimiz başka katmanları da vardır.
Taş küreden sonra Dünya’mızın merkezine doğru olan katmanları ateş küre ve ağır küre (çekirdek) dir.
Ateş küre(Magma)
Çekirdeğin çevresinde taş kürenin yani yer kabuğunun hemen altında bulunan kısımdır. Sıcaklığı hava su ve taş küreye göre çok fazladır. Kalınlığı oldukça fazla olan bu katmanda çeşitli maddeler erimiş ve akışkan halde bulunur.
Ağır küre (Çekirdek)
Dünya’mızın merkezini oluşturur. En ağır maddelerin bulunduğu kısımdır. Kalınlığı ve sıcaklığı diğer bütün katmanlara göre çok fazladır. Bu katmanda en çok demir ve nikel gibi maddeler bulunur.

Hava
Dünya’mızın etrafını saran gaz katmanıdır. Suda toprakta ve taşlarda hava bulunur.
Toprağı taşı oluşturan minik tanecikler arasındaki boşluklarda hava vardır. Toprakta hava olmasaydı bitkiler büyüyemez toprağın içindeki böcek ve solucanlar yaşayamazdı.
Sudaki hava erimiş halde bulunur. Suda yaşayan hayvanlar ve bitkiler bu erimiş havayı solur. Zaten suda hava olmasaydı biz suyu içemezdik.
Karalar
Canlıların çoğu yer kabuğunda yaşar. Yer kabuğu kaya ve taşlardan oluşmuştur. Yer kabuğunu oluşturan kaya ve taşlara kayaç denir. Kayaçların çoğunun üzeri toprak kum buz ve suyla örtülüdür. Bazı kayaçların kalınlığı yer kabuğunun kalınlığı kadardır.
Kayalardan kopan parçalara taş taşların yuvarlak ve düzgün olanlarına çakıl çakıldan daha küçük ince parçalara kum denir. Kum toprağın bir parçasıdır.
Kayalar farklı şekil sertlik büyüklük ve renktedir. Bunu nedeni kayaların yapısındaki minerallerin farklı olmasıdır. Kayaların yapı taşı minerallerdir. Yani doğada bulunan kristal yapılı maddelere mineral denir. Kayaların sertlik ve yumuşaklıkları da minerallere bağlıdır.
Yer kabuğunun büyük çoğunluğunu silisyum ve oksijenden meydana gelmiş mineraller oluşturur. Birçok aracın yapımında kullanılan demir demir mineralinden elde edilir. Kurşun kalemin içindeki uçlar grafit mineralinden; tebeşir alçı taşından elde edilir. Talk mineralinden pudra yapılır. Tuz kaya tuzu minerallerinden elde edilir. Boroks mineralinden elde edilen bor ülkemizde bol miktarda bulunan değerli bir mineraldir.
Erzurum’da çıkarılan oltu taşından takı ve süs eşyaları yapılır
Eskişehir’de çıkarılan lüle taşından süs eşyaları yapılır.

KAYAÇLARDAKİ MİNERAL

Taş küre karalar kayaçlar ve topraktan oluşmuştur.
Çevremize baktığımızda kayaçları ve toprağı kullandığımız birçok ürün görürüz. Örneğin kuyumcudaki bilezik evimizin camı porselen tabağımız çelik tenceremiz elektrik telleri hepsi kayaçlardan ve toprağın içerisinde bulunan minerallerden yaralanarak yapılır.
Mineraller kayaçların yapısında bulunan doğal maddelerdir. Mineraller çok çeşitli boyut biçim ve renklerdedir. Bazı minerallere çok kolay ulaşılırken bazılarına ulaşmak için taş kürenin derinliklerine inilmesi gerekir.
Ekonomik değeri olan mineral ve kayaçlara maden denir. Örneğin; kömür ve demir endüstride kullanılır. Gümüş takı yapımında ve ayna yapımında kullanılır. Alüminyum mutfak ve inşaat malzemesi yapımında kullanılır. Bakır süs eşyası yapımında ısı ve elektriği iyi ilettiği için elektrik teli ve mutfak eşyası yapımında kullanılır. Krom paslanmaz çelik yapımında kullanılır. Altın elmas gibi parlak ve dayanıklı madenler de takı ve süs eşyası yapımında kullanılır.
Yurdumuzda önemli zenginlik kaynaklarından biri de madenlerdir. Madenler yer altından çıkarılır ve fabrikalarda işlenerek sanayide kullanılır hale getirilir.

Sivas’ta demir madeni
Ergani ve Küre yöresinde bakır madeni
Fethiye ve Kütahya’da krom madeni çıkarılır.
Ayrıca yurdumuzda tuz kurşun alüminyum çinko civa kükürt boroks zımpara taşı gibi madenler de çıkarılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gezegenimiz Dünya ile İlgili Yazı

Gezegenimiz Dünya ile İlgili Yazı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gezegenimiz dünya ile ilgili yazı, gezegenimiz dünya ile ilgili kısa yazı, gezegenimiz dünya hakkında yazı, gezegenimiz dnya ile kisa b i r yazi, gezegenimiz dünya ile ilgili kısa bilgiler, gezegenimiz dünya ile ilgili kısa yazılar, dünyayla ilgili kısa yazılar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Korkmak - Korkmak İle İlgili Yazı - Korku İle İlgili Yazı elif Soru Cevap 4 20-05-2015 07:35
Yaz ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-07-2014 01:15
Sel ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-07-2014 12:28
Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler elif Soru Cevap 0 19-04-2013 09:37
Dünya İle İlgili Şiir - Dünya İle İlgili Resim elif Soru Cevap 0 14-02-2013 08:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats