Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Gprs ne işe yarar (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/143227-gprs-ne-ise-yarar.html)

elif 30-08-2014 11:49

Gprs ne işe yarar
 
Gprs ne işe yarar

GSM bandında kullanılan veri aktarım türlerinden biri olarak tanımlayabiliriz. Kelime anlamı olarak GPRS (General Packet Radio Service) Paket kuralına dayalı radyo servisi olarak bilinir. Piyasaya ilk çıkışından itibaren birçok farklı türde modeli çıkmıştır. Aslında hepsinin çalışma mantığı aynıdır aradaki tek fark çoklama işleminin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Yani bir kanaldan X kadar veri indirip gönderebiliyorsa 4 kanaldan 4X kadar veri indirip gönderme yeteneği vardır.

GPRS veri erişiminin asıl amacı telefonumuzun ses ve konuşma özelliklerinin dışında diğer data işlerini de daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmesini sağlamaktır. Bunlar arasına internete bağlanmak, telefona müzik indirmek veya program indirip yüklemek, anlık bilgileri almak gibi özellikler gelebilir.

Paket iletim yöntemiyle çalıştığı için veri aktarımı daha hızlı ve tepki süreleri çok daha azdır. X.25 Paket iletim protokolü kullandığını söyleyebiliriz. GSM bandında normal ses aktarım hızı 14.4Kbps iken bu rakam GPRS'de 115Kbps olarak gerçekleşebilir. Kendi içinde değişik modelleri var demiştik. Bunlar Class olarak tanımlanıyor ve class sonundaki sayıya göre hız tanımlaması yapılıyor


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:11 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.