Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Pusula ne işe yarar (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/143281-pusula-ne-ise-yarar.html)

elif 31-08-2014 02:09

Pusula ne işe yarar
 
Pusula ne işe yarar

Dünya yaradılış gereği bir elektromıknatıs gibidir, kuzey ve güney uçlarında bu manyetik alanlar bulunur. Pusulada sürekli olarak kuzeydeki manyetik alanı göstermeye programlanmış, kendi ekseni etrafında dönen küçük bir mıknatıs çubuğundan oluşan mekanizmadır.

Dünyada iki tür kuzey vardır: Gerçek Kuzey ve Manyetik Kuzey. Manyetik Kuzey nedeniyle dünya dev bir mıknatıs çubuğu gibi davranır. Bu dev çubuğun kuzey-güney doğrultusundaki alanı, serbest halde mıknatısların aynı doğrultuya yönelmesine yol açar. Pusulalarda da mıknatıslı minik metaller kullanıldığından, bunları yere paralel halde tuttuğumuzdan bu minik metal çubuklar kuzey-güney doğrultusunu gösterirler.

Dünya’nın neresinde olursak olalım pusula daima kuzey yönünü gösterir. Pusula ile yönümüzü bulmamız yalnızca 1-2 saniyemizi alır. Üzerindeki “N” harfi kuzeyi, “S” harfi ise güneyi ifade eder. Bazı bölgelerde sapmalar olduğu için pusula herzaman doğru yönü göstermeyebilir. Pusulayı kullanırken etrafta manyetik alan oluşturabilecek metal cisimlerin bulundurulmamasına dikkat edilmelidir.

Pusula ilk olarak M.S. 100 yılında Çinliler tarafından kullanılmaya başlanılmıştır. Bu ilk buluştan sonra Çinliler, pusula üzerinde birçok çalışmalar yaptı. Pusula, avrupada ilk olarak 1200′lü yıllarda Fransa’da anılmıştır. Fransız bilim adamı olan Pierre de Maricourt, pusulanın bugün ki genel görünümünü kazandıran ilk kişidir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:50 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.