bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-09-2014, 04:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bitkiler hakkında kısa bilgi

Bitkiler hakkında kısa bilgi -Bitkiler hakkında bilgi -Bitkiler hakkında kısa bilgi vikipedi -Bitkiler hakkında bilgi vikipedi

Bitkiler yeryüzünde yaşamın anahtarıdır. Bitkiler olmasaydı pek çok Canlı organizma yaşamını sürdüremezdi; çünkü üstün yapılı yaratıklar yaşam biçimleriyle besinlerini doğrudan yada dolaylı olarak Bitkilerden sağlarlar. Oysa pek çok Bitki gerekli besinlerini güneş ışığından yararlanarak kendisi üretmektedir.

Bitkiler 2 temel öbekte ( alt şube ) toplanır;

Kapalı Tohumlular (Çiçekli Bitkiler- Angiospermae )

Açık Tohumlular (Çiçeksiz Bitkiler- Gymnospermae )

Kapalı tohumlular gerçek çiçek üretirler ve sayıları 250 milyona yakın türden oluşan bir bitkiler alemidirler. Meşe kayın gürgen karağaç gibi yapraklı ağaçlar bu gruba dahildir.

Açık tohumlular ise çiçeksiz bitkiler olarak anılırlar ve bu Bitkilerde geniş bir Canlılar topluluğudur. Çam Göknar Sedir Ladin gibi kozalaklı ağaçlar Sikaslar Ginko gibi türler bu gruba dahildir.


Bitkiler (Plantae) Fotosentez yapan ökaryotik çiçekler ağaçlar eğreltiotları otlar yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.

Bitkiler topluluk halinde yaşarlar. Bitkilerin bir bölgede oluşturdukları örtüye bitki örtüsü denir. Flora bir bölgede yetişen bütün bitki türlerinin hepsine denir. Herhangi bir bölgenin yaşam koşullarında gelişen benzer ekolojik yapı içeren bitki topluluğuna vejetasyon denir.

Bunlar 4 sınıftır : Ormanlar ( her zaman yeşil tropikal yağmur subtropikal orta kuşak iğne yapraklı sert yapraklı kışın yaprak dökenler muson ormanları tropikal kuru mangrov galeri bataklık ) Çalılar ( maki garig psödomaki ) otlar (savan step çöl ) tundra. Bitkilerin yetişmesini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlar ; ekvatora uzaklık denizden yükseklik ( rakım ) arazi eğimi ışık Sıcaklık nem yıllık yağış miktarı Toprak içeriği canlı faktörler ( insan hayvan diğer bitkiler mikroorganizmalar )'dir.

Bitkiler Fotosentezle ekolojik dengeyi sağlamada temel rol oynadıklarından canlılar dünyasında çok önemli yere sahiptirler.
Bitkiler aleminin 350.000'e yakın türü mevcuttur. 2004 itibariyle 287.655 bitki türü tanımlanmıştır. Bunlardan 258.650'si çiçekli bitkilerden 15000'i de yosunlardan olarak tanımlanmıştır. Bitkiler genelde Ototrof (özbeslek) organizmalardır ve enerjilerini güneş ışığından alırlar. Birçok bitki kloroplastları sayesinde fotosentez ile organik bileşiklerini üretir. Bitki hücreleri genellikle kareye benzer şekildedir.

Bitkiler tohumsuz bitkiler (Cryptogamae) ve tohumlu bitkiler (Spermatophyta) olmak üzere iki büyük gruba ayrılır:

Çiçeksiz Bitkiler

Tohumlu bitkiler

Çiçeksiz Bitkiler
Tohumsuz bitkiler ilkel bir gruptur ve sporla çoğalırlar. Bu bitkilerin çoğu kök gövde yaprak ve çiçek gibi organ farklılaşmalarını belirgin olarak göstermezler. Bitkinin tümü aynı yapıda yapraksı ya da şeritsidir ve bu yapıya "tallus" denir. Talluslu tüm Bitkilere "Thallophyta" denilmektedir. Daha gelişmiş olan ve organ farklılaşmaları gösteren bitkilere ise "Kormophyta" bu tip yapıyı da "kormus" denir.
Suyosunları (algler) karayosunları (Bryophyta) ciğerotları boynuzotları yapraklı karayosunları ve vasküler Bitkileri (fosil türler ve eğreltiotları gibi) içeren gruptur.

Tohumlu bitkiler

Tohumlu bitkiler bulundurdukları "tohum"la tohumsuz bitkilerden ayrılırlar. Üreme ve yayılma organı olan tohum iki şekilde oluşturulabilir ve tohumlu bitkiler buna göre iki büyük bölüme ayrılır:

Açık Tohumlu Bitkiler - Gymnospermae : Tohum taslakları meyva yaprakları tarafından örtülmeden açıkta tohum meydana getiren bitkiler.
Açık tohumlu bitkileri genellikle ağaçlar ya da ağaççık formundaki odunsu bitkiler oluşturur. Genellikle herdem yeşil olup yaprakları çoğunlukla iğnemsi şekilde bu yüzden de kuraklığa dayanıklıdırlar.
Kapalı Tohumlu Bitkiler - Angiospermae : Tohum taslakları meyva yapraklarının birleşmesiyle oluşan odacık içinde kapalı olarak tohum geliştiren bitkiler.

Kapalı tohumlular açık tohumlulara göre daha gelişmişlerdir. Genellikle otsu odunsu ve çalı formunda olurlar. Çoğunun kültürü yapılır ve ekonomik önemleri vardır. Kapalı tohumlular iki çenekliler (Magnoliopsida Dicotyledoneae) ve bir çenekliler (Liliopsida Monocotyledoneae) olmak üzere 2 sınıfa ayrılır.

Bitkiler canlılar arasında büyük bir gruptur. Ağaçlar çiçekler otlar eğreltiotları yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulundurur.
350.000'e yakın bitki türü mevcuttur. 2004 itibariyle 287.655 bitki türü tanımlanmıştır. Bunlardan 258.650'si çiçek 15000'i de yosun olarak tanımlanmıştır. Bitkiler genelde ototrof ( özbeslek ) organizmalardır ve enerjilerini Güneş ışığından alırlar. Birçok bitki kloroplastları sayesinde fotosentez ile organik bileşiklerini üretir.

Bitki hücreleri genellikle kareye benzer şekildedir. Bitkiler 7 ana grupta incelenir.
Köklerinden faydalanılanlar : kırmızı turp kara turp VB..
Gövdelerinden faydalanılanlar : tarçın Zencefil gibi.
Yapraklarından faydalanılanlar : Kekik Nane merzengüş maydanoz defne gibi.
Soğan yapısında olanlar : Mutfak soğanı Sarımsak VB.
Çiçeklerinden faydalanılanlar : Karanfil VB.
Meyvelerinden faydalanılanlar : Kimyon karabiber Anason kırmızı biber vanilya VB.
Tohumlarından faydalanılanlar : Hardal küçük Hindistan cevizi VB.
Bitkiler doğayı ve ormanları oluşturan etkenlerdir. Bitkiler insanların en temel Oksijen kaynağıdır. Ama geceleri yattığınız odada bitki bulundurmak yararlı değildir. Çünkü bitkiler geceleri Karbondioksit yayarak Oksijeni azaltır ve siz gece uyurken nefes zorluğu çekersiniz. Özellikle de astımlı kişilerin yatak odalarında bitki bulundurmaları zararlıdır. Çünkü bu durumda nefessiz kalabilirler. Bu astımlı kişiler bakımdan önemlidir. Bitkiler yapraklarından nefes alıp Gaz alışverişi yapar bu olaya fotosentez denir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bitkiler hakkında kısa bilgi

Bitkiler hakkında kısa bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bitkiler hakkında bilgi, bitkiler hakkında kısa bilgi, bitkiler hakkında bilgiler, bitkiler hakkinda kisa bilgi, bitkilerle ilgili yazı, bitkiler hakında kısaca ozet, bitkiler ile ilgili kisa bilgi, bitkiler kısaca bilgi, bitki ile ilgili kısa bilgi, tohumlu bitkiler hakkinda kisa bilgiler, bitkiler ile ilgili bilgi, bitkiler hakkında kısaca bilgi, tohumlu bitkiler hakkinda kisaca, çiçekli ve çiçeksiz bitkiler hakkında kompozisyon, bitkilerle ilgili kisa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çiçekli ve Çiçeksiz Bitkiler Hakkında Bilgi elif Biyoloji 17 26-04-2017 03:55
Ay hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 04:10
Mevlana hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 03:44
çiçeksiz bitkiler hakkında bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 26-03-2012 11:14
Tohumsuz Bitkiler hakkında bilgi elif Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 22-06-2011 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats