bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-09-2014, 03:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hikaye hakkında kısa bilgi

Hikaye hakkında kısa bilgi -Hikaye hakkında bilgi -Hikaye hakkında kısa bilgi vikipedi -Hikaye hakkında bilgi vikipedi

Hikâyede olaylar genellikle yüzeyseldir. Kişiler çoğu zaman hayatlarının belli bir ânı içinde anlatılır. Genellikle kişilerin tek yönü üzerinde ( çalışkanlık titizlik korkaklık vs. ) durulur. Bu da romanda aynı dönemlerde oluşmaya başlamış ve özellikle Realizm döneminde önemli bir tür haline gelmiştir.

Hikâyede tek bir olay işlenir. Olayın öncesi ve sonrasını tasarlamak okuyucuya kalmıştır. Yaşatılan şahısların çoğu uzun uzadıya tanıtılmaz. Etraflı portre çizimlerine ve karakter tahlillerine gidilmez. Çevre tek ve sınırlıdır. Ayrıca olay uzun tasvirlerle anlatılmaz. Hikâyede zaman çok defâ son derece dar bir dilimdir. Bâzan bu sâdece bir an'dır. Hikâyenin üslûbunda güzellik hareket ve sür'at aranır. Her cümle ve kelime olayı ilerletmelidir. Hikâyeler çoğunlukla mensurdur. Ancak manzum olanları da vardır.

Eski Yunan'da fabllar kısa romanlar binbir gece masalları ilk hikâyemsi örneklerdir. Batıda ilk hikâyeler İtalyan edebiyâtında Boccaccio (1313-1373)nun Dekameron adlı kitabıyla başladı. On sekizinci yüzyılda Voltaire bu türde yazmaya çalıştı. Gerçek hikâyeler ise 19. yüzyılda Fransız edebiyâtında Mauppassant (1850-1893) Rus edebiyâtında Çehov (1860-1904) Amerikan edebiyâtında O'Henry (1862-1910) gibi realistler tarafından yazıldı ve bugüne ulaştı.

Türk edebiyâtında bugünkü mânâda hikâye 1870'lerde görülmeye başlar. Manzum yazılan "destan"lar "destansı halk hikâyeleri" (Dede Korkut Kitabı) "halk hikâyeleri" (Tahir ile Zühre Kerem ile Aslı Arzu ile Kamber) Âşık Garip Köroğlu hep birer "hikâye"dir. Ancak bu hikâyeler Batılı modern mânâdaki hikâyelerden farklıdır. Uzun zaman romana "hikâye" hikâyeye de "küçük hikâye" denmiştir.

Ahmed Midhat'ın Kıssadan Hisse (1870) Letâif-i Rivâyât (1870-1895) kitaplarında yer alan hikâyelerinin bir kısmı yerli bir kısmı tercümedir. Aynı yıllarda Emin Nihad Müsâretnâme (1872-1875) kitabını yazar. Sâmipaşâzâde Sezâi'nin yazdığı Küçük Şeyler (1892) başarılı bir eser sayılır. Dönemin diğer bir hikâye yazarı da Nâbizâde Nâzım'dır.

Türk hikâyesini olgun bir seviyeye çıkaran yazar Halid Ziyâ Uşaklıgil'dir. Fransız edebiyâtından Maupassant ve Daudet'yi örnek alan Hâlid Ziyâ yalın dili titiz gözlemciliğiyle realist hikâyenin en güzel örneklerini verir. Edebiyât-i Cedîde'nin diğer önemli hikâyecileri arasında Hüseyin Rahmi Gürpınar Mehmed Rauf Ahmed Hikmet Müftüoğlu sayılabilir.

İki tür hikâye görülür. Bunlar klasik hikâye ve modern hikâyedir.

Mauppasant tarzı da denilen kilasik hikâye yukarıda anlattığımız özelliğe uyar.

Çehov tarzı denen modern hikâyede ise belli bir kişi olmadığı gibi belli olaylar da çoğu kez yoktur. Yazarın kendiyle sohbet ediyormuş gibi bir anlatımı vardır; çoğu kez birinci kişinin ağzından anlatıldığı olur.

Türk edebiyatında yine Tanzimat’la görülmeye başlanan hikâye türünde Halit Ziya Ömer Seyfettin Memduh Şevket Sait Faik önemli eserler vermişlerdir.


Millî edebiyat döneminde Halide Edip Adıvar Yakup Kadri Karaosmanoğlu Refik Halid Karay ve Reşad Nuri Güntekin romancılıkla hikâyeciliği birlikte yürüttüler. Ömer Seyfeddin bu dönem hikâyeciğinin başında yer almış; Memduh Şevket Esendal ise Türk hikâyeciliğine yeni bir hava vermiştir.Cumhûriyet döneminde hümanist akımın öncülerinden sayılan Said Faik Abasıyanık hikâye türünün yayılmasında etkili olmuştur.

Türk hikâyeciliğinde isim yapmış diğer yazarların başındaki; Haldun Taner Tarık Buğra Sevinç Çokum Mustafa Kutlu Rasim Özdenören gibi isimler gelmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hikaye hakkında kısa bilgi

Hikaye hakkında kısa bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hikaye hakkında bilgi kısa, hikaye hakkında kısa bilgi, hikaye ile kısa bilgi, arzu ile kanber kisaca hikayesi, hikaye hakkında bilgi vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aile ile ilgili kısa hikaye Я Soru Cevap 2 12-01-2017 08:01
Dna hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:12
Destan hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:11
Cam hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:02
Ay hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 04:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats