bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-09-2014, 03:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeomorfoloji hakkında kısa bilgi

Jeomorfoloji hakkında kısa bilgi -Jeomorfoloji hakkında bilgi -Jeomorfoloji hakkında kısa bilgi vikipedi -Jeomorfoloji hakkında bilgi vikipedi

Jeomorfoloji yardımcı dalı jeoloji olan ve Yer'in yüzey şekillerinin tanımlanmasını ve oluşum süreçlerinin açıklanmasını konu edinen bilim dalıdır. Jeomorfoloji karalar üzerinde ve denizaltında yer kabuğunun yüzeyinde görülen şekilleri inceleyen oluşum ve evrimlerini açıklayan bunları kendi metodolojisi içerisinde sınıflandıran coğrafî dağılım ve gruplandırmalarını nedenleriyle birlikte araştıran bir bilim dalıdır. Bu tanım doğrultusunda çok disiplinli bir bilim dalı olan yer bilimleri topluluğunun bir dalını oluşturur.

Jeomorfoloji konusu bakımından bazı ülkelerde (ABD Kanada) yer bilimleri içerisinde yer kabuğunun yapısı ve dinamiğiyle ilgili jeolojinin bazılarında ise insan-doğal çevre koşulları arasındaki ilişkiyi inceleyen fiziki coğrafyanın alt dalıdır. Fiziksel coğrafik yaklaşımda jeomorfolojinin konusu olan yer şekilleri iklim sular ve doğal canlılarla birlikte değerlendirilir. Jeolojik açıdan ise Yerkürenin cansız elemanları olan yer yapısı yer şekli iklim ve sular jeomorfolojinin konusunu oluşturur. Jeoloji jeofizik haritacılık toprak bilimi ve taş bilimi jeomorfolojinin yararlandığı başlıca bilim dallarıdır. Jeomorfoloji incelediği konulara göre alt dallara ayrılır. "Akışkan jeomorfoloji" akarsuların oluşturduğu yeryüzü şekillerini "karst jeomorfolojisi" kireçtaşları üzerinde oluşan şekilleri "kıyı jeomorfolojisi" deniz ve göl kıyılarındaki şekilleri "buzul jeomorfolojisi" buzullar tarafından oluşturulan yeryüzü şekillerini inceler.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılabileceği gibi jeomorfoloji yer kabuğunda güncel olarak süreğiden yer şekillenmesi süreçleri ile uğraşır ve nihai olarak jenetik yaklaşımla bu şekillenmenin tarihçesini ortaya koymaya çalışır. Yer kabuğu ve yer yapısında güncel olarak meydana gelen olay ve değişimler aynı zamanda jeolojinin de konusudur ve jeoloji bilimi bunlardan topladığı bulgularla Yerküre'nin zaman içerisinde geçirdiği evrimi aydınlatmayı hedefler. Bu kapsamda jeomorfoloji bugünün jeolojisi jeoloji ise geçmişin jeomorfolojisi olarak değerlendirilebilir. Jeomorfoloji bilimi fiziksel coğrafya ve jeoloji araştırma yöntemlerinin her ikisini birden kullanır. Jeomorfolojik araştırma ve anlatımlar genelde sistematik ve analitik olmak üzere iki türde yapılır. Uygulamalı jeomorfoloji araştırmalarında ise jeolojideki mühendislik alt disiplini araştırmalarına benzer yöntemler uygulanır. Sistematik yaklaşımda yer şekilleri görünüm ve büyüklüklerine göre ana yerşekili gruplarından başlanarak en küçük şekillere kadar taksonomik bir sınıflandırmaya tabi tutulur ve tanımlanır. Analitik yaklaşımda ise yerşekilleri oluşum süreçlerine göre ayırt edilir.

Yukarıda anlatılanlar genel olarak klasik jeomorfoloji konuları içerinde sayılan olgulardır. Günümüzde jeomorfoloji oldukça fazla gelişme göstermiş ve nitel yorum bilim aşamalarından sonra nicel ve bilimsel bir kimliğe kavuşmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Jeomorfoloji hakkında kısa bilgi

Jeomorfoloji hakkında kısa bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: jeomorfoloj hakkinda bilgi, jeomorfoloji bilimi ve alt dalları, jeomorfolojinin yararlandığı bilim dalları, jeomorfoloji nedir kısa, jeomorfoloji nedir kisaca, jeomorfoloji nedir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eskimolar hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:14
Dna hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:12
Cam hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:02
Ay hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 04:10
Jeomorfoloji hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 27-05-2013 12:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats