bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-09-2014, 09:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yahudilik hakkında kısa bilgi

Yahudilik hakkında kısa bilgi -Yahudilik hakkında bilgi -Yahudilik hakkında kısa bilgi vikipedi -Yahudilik hakkında bilgi vikipedi

Yahudilik ya da Musevilik ilk olarak İbranilerin Kutsal Kitabı (Tanah) ile gelen ardından da Talmud'da ve diğer kutsal metinlerde daha da kapsamlı bir şekilde incelenip yorumlanan inanç felsefe ve yaşam biçiminine ait uygulamalar bütününe verilen ad. Musevilik dini Musevilere göre İsrailoğulları (daha sonra da Yahudi ulusu) ile Tanrı arasındaki akde dayalı ilişkinin dışavurumudur. İlk tek tanrılı din ya da dinlerden biri olarak kabul edilmekte ve hâlen günümüzde uygulanan en eski dinî gelenekler arasında yer almaktadır. Tarihi ilkeleri ve etiği ile Hıristiyanlık ve İslamın yanı sıra kimi İbrahimî olmayan dinleri de etkileyen Museviliğin dini metinleri ve geleneklerinin birçoğu diğer İbrahimî dinlerin de merkezinde yer alır. Batı Hıristiyanlığının temelini oluşturan Musevilik birçok yönü ile laik Batı kavramları olan etik ve medeni hukukla da benzerlikler gösterir.

Gerek sonradan bu dine geçen gerekse doğuştan Yahudi ulusuna mensup olan Yahudiliğin takipçilerine Yahudi adı verilir. Yahudi topluluğu kutsal metinlerinde bir dinin takipçilerinden ziyade bir ulus olarak tanımlanmalarından ötürü bir dinsel etnik grup olarak kabul edilir. 2007 yılı itibariyle dünya üzerindeki Yahudi nüfusunun yüzde 41'i İsrail'de yüzde 40'ı ise Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere 132 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Diğer bütün tek tanrılı dinlerde de olduğu gibi Yahudilikte de farklı mezhepler vardır. Bunların en genişleri arasında Ortodoks Yahudilik (Haredi Yahudilik ve Modern Ortodoks Yahudilik) Muhafazakar Yahudilik ve Reformist Yahudilik bulunur. Bu mezhepler arasındaki farklılığın temeli Halaha’ya (Yahudilik kanunları) yaklaşımlarıdır. Ortodoks Yahudiliğe göre Tevrat ve Halaha ilahidir sonsuzdur değiştirilemezdir ve her ikisine de sıkıca itaat edilmelidir. Muhafazakar ve Reformist Yahudilik daha liberaldir ama aralarındaki fark Muhafazakar Yahudilik Yahudiliğin gereksinimlerini yorumlarken Reformist Yahudiliğe göre daha geleneklere bağlı kalınmasını savunur. Reformist Yahudilikteki tipik düşünceye göre Yahudilikle ilgili kurallar kısıtlamalar ve zorunluluklardan ziyade daha çok bütün yahudilerin takip ettiği genel talimatlar olmalı.

Günümüz Museviliğinde merkezi otorite tek bir kişi ya da kuruma değil kutsal metinlere din hukukuna ve bu metin ve kanunları yorumlayan bilge hahamlara verilmiştir. Yahudi geleneğine göre Musevilik (M.Ö. 2000 civarında) Tanrı ile Yahudi ulusunun atası ve Yahudi soyunun başlatıcısı olan İbrahim arasındaki Akit ile başlar. Çağlar boyunca Yahudilik bir dizi dini ilkeye riayet etmiş bunların başında da evreni yaratan ve yönetmeye devam eden tek her şeyi bilen her şeye kadir bağışlayıcı ve her yerde olan bir Tanrı'ya iman etmek gelmiştir. Museviliğin çoğu koluna göre Tanrı İsrailoğulları ve onların soyundan gelenler ile bir akit yapmış Tanrı'nın kanunları ve emirleri Sina Dağı'nda Yazılı ve Sözlü Tora şeklinde vahyolunmuştur. Öte yandan Karay Musevileri sadece Yazılı Tora'nın vahyolunduğuna inanırlar. Musevilikte Tora çalışmaları ile Tora'da kayıt altına alınan ve Talmud'da tefsir edilen emirlere uyulmasına geleneksel olarak büyük önem atfedilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yahudilik hakkında kısa bilgi

Yahudilik hakkında kısa bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yahudilik hakkında genel bilgiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saz hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-09-2014 06:48
Org hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-09-2014 04:04
Ney hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-09-2014 03:51
Dna hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:12
Yahudilik Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 27-05-2013 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats