bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-09-2014, 08:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 3 murat hakkında kısa bilgi

3 murat hakkında kısa bilgi -3 murat hakkında bilgi -3 murat hakkında kısa bilgi vikipedi -3 murat hakkında bilgi vikipedi

Osmanlı padişahlarının 12.’sidir. II. Selim‘in büyük oğludur. Annesi Nur-Banu Valide Sultan’dır. Babasının sancakbeyi bulunduğu Manisa’da doğdu. 1558’de Akşehir 1562’de Manisa sancakbeyi oldu babasının ölümü üzerine III. Murat 1574’te tahta çıktı. 20 yıl saltanattan sonra 49 yaşında öldü yerine büyük oğlu III. Mehmet geçti.

III. Murat saltanatının ilk yıllarında Kanuni‘nin son II. Selim‘in de tek vezir-i âzami (başbakanı) olan Sokullu Mehmet Paşa devlete hakim olmakta devam ettiyse de aleyhinde en önemli devlet adamları birleşmişlerdi. 14 yıldan fazla süren diktatörlüğü ile geniş bir muhalefet yaratan Sokullu Divan-ı Hümayun (Kabine) toplantısından çıkarken deli olduğu iddia edilen bir adam tarafından hançerlenerek öldürüldü. Bu olayı III. Murat’ın düzenlemiş olması şüphesiz gibidir; Sokollu III. Murat’ın aynı zamanda eniştesi oluyordu.

İran Savaşı

III. Murat devrinin en önemli olayı İran Savaşı’dır. Büyük Osmanlı-Safevi savaşı 5 nisan 1578’de başladı. İran’daki Türk Safevi imparatorluğu dünyada Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra en güçlü devletti. İran Savaşı çok büyük fütuhatla sonuçlanmakla birlikte pek çetin geçti. Önce Kıbrıs Fâtihi Kara Lala Mustafa Paşa başkomutan atandı. Asıl büyük başarıları Özdemiroğlu Osman Paşa kazandı. Özdemiroğlu 1584’te Tebriz’i yeniden aldı. Tiflis Baku gibi şehirlerle birlikte bütün Kafkasya Dağıstan Gürcistan Azerbaycan Doğu İran hatta Orta İran’ın önemli bir bölümü Osmanlı İmparatorluğu’na katıldı. Özdemiroğlu başkomutan ve başbakan oldu. Safeviler arka arkaya birçok meydan savaşlarında yenildiler. Osmanlı İmparatorluğunun sınırı Hazar Denizi’ne dayandı.

Lehistan’ın Fas’ın Alınması

1577’de Avrupa’nın büyük devletlerinden olan Lehistan Osmanlı İmparatorluğunun himayesine alındı. Böylece Türk nüfuz alanı Baltık Denizi’ne dayandı. Osmanlı buyruğunda bulunan Erdel (Transilvanya) Prensi Batory Lehistan Kralı oldu.

Portekiz Savaşı Fas’ın himaye altına alınışı da III. Murat zamanında olmuştur. Tunus genel valisi ve Cezayir genel vali vekili oramiral Ramazan Paşa 4 ağustos 1578’de XVI. yüzyılın en büyük meydan savaşlarından biri olan Vâdi’s-Seyl’de Portekiz ordusunu yok etti. Bu meydan savaşı sonunda Portekiz gibi büyük bir devlet haritadan silindi Fas imparatorluğu gibi başka bir büyük devlet de Osmanlı egemenliği altına girdi. Böylece kesin olarak batıda Atlas Okyanusu’na erişildi.

III. Murat devrinde Osmanlı İmparatorluğu en güçlü Avrupa devleti olan İspanya ile daimi savaş halinde kaldı. III. Murat Fransa’yı İngiltere’yi İspanya’ya karşı şiddetle destekledi. Bu arada 1591’de İngiltere’ye yeniden acele yardım yapılmasına karar verildi.

III. Murat saltanatının ilk yıllarında devlet işlerini Sokullu’ya bırakmış ya da bırakmak zorunda kalmıştı. O da babası II. Selim gibi sefere çıkmamıştır. Büyük bir bilgin olan III. Murat 2 Türkçe 1 Arapça 1 Farsça Divan ile tasavvuf üzerindeki derin bilgisini gösteren bir de risale bırakmıştır. Devrinde imparatorluğun sınırları en son büyüklüğüne erişti; 20 milyon km2 toprak Osmanlı İmparatorluğu’na ya katıldı ya da nüfuzu altına alındı. Yalnız gerilemenin ilk alametleri de bu padişah zamanında başladı. III. Murat Ayasofya’daki türbesinde gömülüdür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


3 murat hakkında kısa bilgi

3 murat hakkında kısa bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
2.murat hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 23-09-2014 04:48
1. murat hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 23-09-2014 04:25
Saz hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-09-2014 06:48
Cam hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:02
Ay hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 04:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats