bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-09-2014, 08:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 4 mezhep hakkında kısa bilgi

4 mezhep hakkında kısa bilgi -4 mezhep hakkında bilgi -4 mezhep hakkında kısa bilgi vikipedi -4 mezhep hakkında bilgi vikipedi

Sözlük anlamı gitmek izlemek gidilen yol demektir. Mecazi olarak kişisel görüş inanç ve doktrin karşılığında da kullanılır. Terim olarak bir müctehidin dinin ayrıntılarına ilişkin kendine özgü kural ve yöntemlerle oluşturduğu inanç ya da hukuk sistemini dile getirir.

İslâm tarihinde mezheb kelimesi genel olarak itikadi siyasi ve fıkhi görüşlerin hepsi için kullanılmıştır.

Amelde hak olan dört mezhep sırasiyle şunlardır:

1.Hanefi Mezhebi

Mezhebin kurucusu İmam-ı A‘zam Ebû Hanîfe’dir (rh.). Hicri 80 (M. 699) yılında Kufe’de doğmuş 150’de (M. 767) Bağdat’ta vefat etmiştir. Aslen varlıklı bir aileden gelen İmâm-ı A‘zam hazretleri ilim öğrenme ve öğretmenin yanında ticaretle de meşgul olmuştur. Ticari hayatı günlük meseleleri iyi bilmesine ihtiyaçları yakından tanıyıp problemleri kolay ve isabetli çözmesine yardımcı olmuştur.
İmam-ı Azam Ebû Hanife (rh.) ictihatlarında daima insanların ihtiyaçlarını dinin inanç ve ameldeki maksadını temel kriterleri dikkate alarak hareket etmiştir. Mezhebin en önemli özelliği ayet ve hadislerin hükmü ile aklın yorumu arasında makul bir dengenin oluşudur. Dört ana şer‘î delilin yanında örf ve âdet gibi fer’î delilleri kamu yararını daima göz önünde bulundurmuş kişi hak ve hürriyetlerinin korunmasını düstur (ilke) edinmiştir.
Kaynaklarda İmâm-ı Azam’ın (rh.) dört bine yakın talebesinin olduğu ifade edilir. Bunlardan kırk tanesi ictihad yapabilecek seviyeye gelmiştir. İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed (İmameyn) rahımehümallah en meşhur iki talebesidir. Ebû Hanîfe (rh.) Ehl-i Irak fıkhının temsilcisidir. Mezhep ekseriyetle Türkiye Balkanlar Türkistan Hindistan Pakistan’da yaygındır.

2. Mâlikî mezhebi

Mezhebin kurucusu İmam Malik’tir (rh.). Hicri 93 (M. 711) yılında Medine’de doğmuş 179 (M. 795) yılında yine Medîne’de vefat etmiştir. Mezhebin en önemli özelliği İmam Mâlik’in o günün ilim merkezi durumunda olan Medine halkının uygulamasına büyük ehemmiyet vermesidir. Ona göre Medinelilerin ameli mütevatir sünnet (en kuvvetli sünnet) hükmündedir. Mezheb genellikle Mısır ve Kuzey Afrika’da yaygındır. İmam Mâlik ehl-i hadis veya ehl-i Hicaz fıkhının temsilcisidir.

3. Şâfiî mezhebi

Mezhebin kurucusu İmam Şâfiî’dir. Hicri 150 tarihinde (M. 767) Filistin’in Gazze şehrinde doğmuş 204’te (M. 819) de Mısır’da vefat etmiştir (rh.). İmam Mâlik’ten Hicaz fıkhını Ebû Hanîfe’nin talebesi olan İmam Muhammed’den de Irak fıkhını öğrendi. Mezhebinin en önemli özelliği âdeta Hanefî ile Mâlikî fıkhının terkibi/sentezi (birleşimi) niteliğinde olmasıdır. Şâfiî mezhebi genellikle Mısır Suriye Irak Horasan’da yaygındır. Ayrıca Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde de epeyce mensubu bulunmaktadır.

4. Hanbelî mezhebi

Mezhebin kurucusu İmam Ahmed b. Hanbel’dir (rh.). Hicri 164’te (M. 780) Bağdat’da doğmuş 204’te (855) de yine Bağdat’ta vefat etmiştir. İmam Ahmed b. Hanbel ibadet ve muamelat konularında iki ayrı usûl benimsedi. İbadetle ilgili hususlarda ayet ve hadislere çok sıkı sarılmakla birlikte muamelat(3) konularında (günlük hayatın icapları) bir şeyin haram olduğuna dair ayet ve hadislerde açık bir delil yoksa onun mubah olduğuna hükmederek daha serbest bir anlayış geliştirdi. Mezheb genellikle Hicaz Filistin Mısır gibi ülkelerde yaygındır.
Bu dört hak mezhepten başka daha otuza yakın amelde hak mezhebin olduğu bilinmektedir. Ancak bunların bağlıları kalmadığı için kitaplarda sadece isimleri vardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


4 mezhep hakkında kısa bilgi

4 mezhep hakkında kısa bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mezhepler hakkında bilgi vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saz hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-09-2014 06:48
Org hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-09-2014 04:04
Ney hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-09-2014 03:51
Dna hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:12
Cam hakkında kısa bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-09-2014 05:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats