bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-10-2008, 01:08   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çin seddi

Bu görüş nereden kimden doğdu belli değil. Bir kere burada uzay denilince gezegenler ve ışık yılı bazında uzaklıktaki yıldızlar kastedilmiyor. Gözlemin yapıldığı yer olarak dünya üzerinde yörüngede dönen insan yapısı uzay araçlarından çekilen fotoğraflar ve astronotların gözlemleri esas alınıyor.

Dünya yörüngesinde dönen uzay araçlarından dünyadaki pek çok şey görülebilir. Uzay araçları dünya üzerinde ortalama 165 ile 330 kilometre yükseklikte dönüp dururlar. Bu yükseklikten ancak kilometrelerce düz olarak devam eden kanallar hatta otoyollar görülebilir. Oysa dünyadaki insan yapısı şekiller ile akarsular gibi tabiat yapısı şekillerin çoğunluğu böyle değildir.

Çin Şeddi milattan önce 3. yüzyılda Hun Türklerine ve Moğollara karşı ülkenin kuzey sınırım oluşturmak ve korumak için parça parça yapılmaya başlanmıştır. 6 000 kilometre uzunluğunda olan Çin Şeddi ortalama yüksekliği 7-8 metre olan iki duvardan oluşmuştur. Bu iki duvarın arasındaki ortalama 65 metre mesafe doldurulup taş döşenmiş birkaç atlının yan yana at koşturabileceği bir yol haline getirilmiştir. Çin Şeddi 7. yüzyılda stratejik önemini kaybetmiştir.

İdeal görüşe sahip bir insan 65 metre genişliğindeki Çin Seddi'ni teleskop kullanmadan ancak 20 kilometre yükseklikten görebilir. Yere düşen gölgesi de hesaba katıldığında bu mesafe 60 kilometreye çıkabilir ama burada atmosferin görüş mesafesine olan olumsuz etkisini de unutmamak gerekir. Her iki durumda da bu yükseklik dünya etrafında dönen bir uzay aracı yüksekliğinin çok altındadır.

Uzaya altı kere giderek en çok gitme rekorunun sahibi Gemini ve Uzay Mekikleri uçuşlarının da ilk komutanı olan John Young hiç bir uçuşunda Çin Seddi'ni göremediğini gören birisini de bilmediğini şeddin uzaydan görülebilecek kadar belirgin şekil ve renk farkı oluşturmadığını ancak 250 kilometre yükseklikten Piramitleri ve Rusya'da Baykonur'daki Uzay Merkezini hatta karla kaplı düzlüklerde temizlenmiş geniş yollan görebildiğini söylüyor.

Bırakın uzay araçlarını insan daha aya gitmeden önce bazı kişiler Çin Seddi'nin Ay'dan görülebildiğini iddia etmekteydiler. Şüphesiz bu hiç de doğru değildir. Ay'a giden astronotlara ve bu görevler sırasında çekilen fotoğraflara göre Ay'dan bakınca dünyada görülenler beyaz kısımlar (bulutlar) mavi kısımlar (okyanus ve denizler) sarımsı kısımlar (çöller) ile kahverengi ve yeşil kısımlardır (ormanlar ve bitki alanları).

Zaten Neil Armstrong (Apollo-11) ve Jim Irwin (Apollo-15) Ay'dan Çin Seddi'nin görülmediğini bunu düşünmenin bile çok saçma olduğunu ayrıca belirtmişlerdir


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-01-2010, 11:55   #2 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Cin seddi

Dünyanın “7 Harikası”ndan biri olarak adlandırılan Çin Seddi dünyanın en uzun geçmişe sahip ve en büyük çaplı askeri savunma projesidir. 7 bin kilometreden uzun olan Çin Seddi'nin yapım tarihi M.Ö 9. yüzyıla uzanır. Zamanın Orta Çin krallıkları kuzeydeki etnik grupların saldırılarını engellemek için sınırlarda duman işaretlerinin verildiği kule ve kaleleri birbirlerine setlerle bağladılar. Çin Seddi böylece oluşturuldu. Bu en eski Çin Seddi'ydi. Çin tarihindeki İlkbahar ve Sonbahar ile Savaşan Devletler dönemlerinde krallıklar arasında sürekli savaşlar yaşandı. Büyük devletler birbirlerinden korunmak için sınırlarındaki dağlara setler inşa ettiler. M.Ö 221 yılında Qin hanedanının imparatoru Yinzhen Çin'i birleştirdikten sonra kuzeyde göçebe yaşam sürdüren ve hayvancılıkla geçinen atlı askerlerin saldırılarını önlemek için daha önce kralların inşa ettirdikleri setleri birbirine bağladı. O dönemlerde Çin Seddi'nin uzunluğu artık 5 bin kilometreyi aşmıştı.
Çin seddi
  
Qin hanedanından sonraki Han hanedanı Çin Seddi'ni 10 bin kilometrenin üzerine çıkarttı. Han hanedanından sonraki 2 bin yılı aşkın süre içinde her dönemin yöneticilerinin Çin Seddi'ni farklı derecelerde inşa ettirmeleriyle Çin Seddi'nin uzunluğu 50 bin kilometreyi aştı. Bu uzunluk ekvatorun çevresinden bile fazladır.
Şimdi görülen Çin Seddi Ming hanedanı döneminde (1368-1644) inşa edildi. Çin'in batısındaki Gansu eyaletindeki Jiayu Geçidi'nden kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletindeki Yalu Nehri’nin kıyısına kadar uzanan ve uzunluğu 7300 kilometreden fazla olan Çin Seddi dokuz eyalet merkeze doğrudan doğruya bağlı şehirler ve özerk bölgelerden geçer. Bir savunma projesi olarak dağ sırtları boyunca inşa edilen Çin Seddi çöller otlaklar ve bataklıkları aşar. İnşasının farklı coğrafi özelliklere göre gerçekleştirilmesi Çin milletinin atalarının zeka yaratıcılığını gösterir. Dalgalanan dağların sırtları boyunca inşa edilen Çin Seddi'nin dış tarafında uçurum vardır. Eski çağların askeri koşullarında saldırganların Çin Seddi'nden geçmeleri mümkün değildi.
Çin Seddi'nin duvarlarının çoğunluğu büyük tuğlalar ve toprak ve küçük taşlarla dolu çuvallardan yapılmıştır. Duvar yüksekliği yaklaşık 10 metre genişliği 4-5 metre arasındadır. Dört atın yan yana yürüyebildiği bu genişlik askerlerin hareketlerine tahıl ve silahların nakliyesine elverişliydi.
Çin Seddi'nde belli aralıklarla kuleler bulunur. Askerler bu kulelerde dinlenir silahlar ve tahıl da kulelerde korunurdu. Düşmanlar gelince kulelerde yakılan ateşten çıkan dumanlarla savaş işareti verilirdi.
Günümüzde Çin Seddi'nin askeri işlevi kalmamasına rağmen kendine özgü mimari güzelliği herkes tarafından hayranlıkla karşılanır. Çok muhteşem ve görkemli olan Çin Seddi kuş bakışıyla uçan büyük bir ejderha gibi görünür. Yakından bakıldığında görkemli kuleleri dimdik merdivenleri ve dağ sırtında uzanan dalga şeklindeki yüksek duvarlarıyla büyük sanatsal cazibe sergiler.
Çin Seddi çok büyük tarihi ve kültürel önem taşır ve yüksek turizm değerine sahiptir. Çin'de şöyle bir söz vardır: "Çin Seddi'ne çıkmayanlar gerçek adam sayılmaz". Çinli ve yabancı turistler de Çin Seddi'ne çıkmış olmaktan gurur duyarlar. Çin'i ziyaret eden birçok yabancı ülke lideri Çin Seddi'ne çıkmıştır. Çin Seddi'nin iyi korunan bölümlerinden Beijing'deki tanınmış Badaling Simatai ve Mutianyu Çin Seddi'nin doğu ucundaki "Çin'deki Birinci Geçit" olarak adlandırılan Shanhai Geçidi batı ucundaki Gansu eyaletindeki Jiayu Geçidi tanınmış turistik yerler haline gelmiştir. Her yıl binlerce turist buralara gelir.
Çin seddi
  Çin'in eski çağlarında sayısız insanın zekası ve çalışmalarından doğan Çin Seddi hâlâ sapasağlam duruyor. Çin Seddi görkemi ve üstün cazibesiyle Çin milletinin ruhunun sembolü haline geldi. Çin Seddi 1987 yılında "Çin'in Sembolü" olarak "Dünya Mirasları Listesi"ne alındı.


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, Mahperver adlı üyemize teşekkür etti.
elif (17-01-2010), nimlahza (18-01-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çin seddi

Çin seddi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çin seddi çin in neresinde, çin seddi çinin neresinde, çin seddi kimden korunmak için yapıldı, çin seddi çin in neresindedir, çin seddi kimlerden korunmak için yapıldı, çin seddi kimlerden korunmak için yapılmıştır, çin seddi nerelerden geçiyor, çin seddi kimden korunmak için yapılmıştır, çin seddi kime karşı yapıldı, çin seddi nerelerden geçer, çin seddi kimlere karşı yapıldı, çin seddi çinin neresindedir, çin seddi hangi devlete karşı yapılmıştır, cin seddi kimden korunmak icin yapildi, çin seddi nereyi kaplar,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats