bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-01-2009, 03:01   #1 (permalink)
 
bayrak_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Empati nedir?

En basit anlamıyla bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Basit bir sözcük gibi görünen 'empati' aslında arkasında birçok kuramsal öğe barındıran bir kavram. Empatinin gerçekleşmesi için üç temel aşama gerçekleşmeli:
İlk olarak empati kuracak kişinin karşısındaki insanın fenemolojik alanına girmeyi başarabilmesi gerekiyor. Bu yabancı sözcük ürkütmesin sizi; girmemiz gereken 'fenemolojik alan' bir insanın dünyaya bakış tarzından başka bir şey değil. En yalın anlatımıyla dünyaya bir başkasının gözünden baktığınızda kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzda fenemolojik alanına da girmiş oluyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken o kişinin rolünde bir süre kaldıktan sonra kendi rolümüze geri dönebilmemiz. Yani o kişiye benzemek onunla özdeşleşmek ona sempati duymak ya da ona hak vermek durumunda değiliz; aslında özdeşim kurmaktan kaçınmamız bile gerekiyor.
Empati kurduğumuzda ise karşımızdaki kişiye hak vermemiz gerekmiyor. Önemli olan kendimizi onun yerine koyup onun düşünce algılama ve duygu dünyasını keşfetmemiz...
Sonrasında ister hak verin ister hak vermeyin onu anlamış olacaksınız.
Konunun uzmanları empatik tepki çeşitlerine dair üçlü bir sınıflandırma yapıyor: Onlar basamağı ben basamağı ve sen basamağı.
Bir arkadaşınızın size bir derdini anlattığını düşünün ve bu örnek üzerinden empati sınıflandırmalarını açıklayalım.
Eğer arkadaşınızın sorunu üzerine düşünmek yerine onu dinledikten sonra toplumun yargılarından yola çıkarak bir tepki veriyorsanız 'Onlar Basamağı'na dahil bir empati kurmuş oluyorsunuz. Bu basamakta tepki verenler genel geçer kurallardan söz eder ve kalıp ifadeler kullanır. "İğneyi başkasına çuvaldızı kendine batır" "Dere geçilirken at değiştirilmez"... İki tarafın duygularına da yer yoktur bu tepkide.
Onlar basamağı adı üzerinden 'onlar'ın yargılarından yola çıkar.
Aynı arkadaşınızın derdini dinledikten sonra "Sorma ya ben de aynı sorunla boğuşuyorum" diyerek arkadaşınızı kendi sorunuyla baş başa bırakıp kendinizi anlatmaya başlıyorsanız 'Ben Basamağı'nda empati kuruyorsunuz demektir. Onlar basamağına göre sorunu olan kişiye yardımcı olsa da yeterli olmayacaktır kurulan empati.
Son olarak 'Sen Basamağı'nı ele alırsak... Kendinizi aynı arkadaşınızın yerine koyduğunuzu düşünün. "Ben asla böyle bir şey yapmazdım" diyor olsanız bile bir an için olsun o arkadaşınız gibi düşünmeye çalışın.
Kendi görüşleriniz ya da toplumun yargılarını bir kenara bırakıp onu anlamaya çalışın. Onun geçmişte yaşadığı deneyimleri de göz önüne alarak kendinizi onun yerine koyun.
İşte şimdi 'sen basamağı'nda empati kurdunuz ve onu anlamaya başladınız. Ona hak vermiyor onu hatalı buluyor olabilirsiniz ama artık gönül rahatlığıyla onu 'anladığınızı' söyleyebilirsiniz. Onu anladığınızı arkadaşınıza da iletebilirseniz hem ona yardımcı olmuş olacaksınız hem de dostluğunuz eğer bu fırtınayı atlatabilirse çok daha keyifli sulara yelken açacak.

Eşler arasındaki anlaşmazlıklar çocukların anne babalarıyla ortak bir dil tutturamaması iş arkadaşlarının yaşadığı gerginlikler... Hemen hepsinin çözümü 'sen basamağı'nda empati kurmaktan geçmiyor mu?

Bilgiyi iş ortamında en etkin şekilde kullanabilmek için iş dünyasında bulunmak ve teorik bilgiyi pratik tecrübeye dönüştürmek gerekmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve dünya pazarlarının genişlemesiyle birlikte iş dünyası hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girdi Rekabet eskisinden daha acımasız bir hal aldı. Rekabeti yönlendirebilmek için eğitim ve tecrübeye gereken ihtiyaç arttı.


Kariyerinizi yükselterek iş başvurularında aranan insan konumuna gelebilmek elbette ki çok güzel bir hadisedir. Yurtdışında yabancı öğrencilere farklı sektörlerde ve farklı seçeneklerde staj imkanları sunulmaktadır. Öğrenciler yurtdışında katıldıkları staj programlarıyla iyi bir iş deneyimi ve dil pratiği elde etmiş olacaklardır.
Staj programı akademik destekli eğitimin yanı sıra iş ortamında pratik uygulamaları kapsamaktadır. Staj programlarındaki genel konuların bazıları reklamcılık pazarlama halkla ilişkilerPazar araştırmaları ithalat ihracat grafik dizayn finansal hizmetler bankacılık Uluslararası ticaret sağlık ve telekomünikasyon vb.. dir.

STAJ ÇEŞİTLERİ
Maaşsız Staj
1.Öğrenciler yurtdışında dil eğitimlerinden sonra kendi branşlarıyla ilgili bir dalda staj yapma imkanına sahiptirler. Bu şekildeki bir staj programına başvurabilmeniz için İngilizce dil seviyenizin en az upper intermediate olması gerekmektedir. Bu staj şeklinde öğrenciler staj görülen firmadan herhangi bir ücret talep edememektedirler.
2.Öğrenciler yurtdışında katıldıkları bir sertifika programı sonrasında eğitim aldıkları branşla alakalı süresi 4 aya varan staj imkanına kavuşabilmektedirler. Bu staj şeklinde öğrenciler staj görülen firmadan herhangi bir ücret talep edememektedirler.
Maaşlı Staj
Stajyerlerin yurtdışında herhangi bir programı bitirmiş olmaları gerekmez. Bu stajı diğer staj türlerinden ayıran en önemli özellik maaşlı staj yapmak için başvuran öğrencilerden genellikle minimum 550 (213) puan almalarının istenmesidir. Bu seçenekte stajyerler firmaya uygunluklarına göre staj programına kabul edilir ve gerçek anlamda bir iş tecrübesi edinirler. Bu staj şeklinde öğrenciler staj görülen firmadan ücret talep edebilmektedir.
MAAŞLI STAJ
Internship USA yeni mezun yabancı öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenim gördükleri alanlarla ilgili işlerde çalışmalarına ve Amerikan yaşam tarzını yakından tanıyabilmelerine olanak sağlayan bir programdır. Bu program sayesinde en düşük maliyetle en büyük özgürlüğü elde edebilirsiniz. Internship USA daha önceden onaylanmış bir işte 1 yıldan 18 aya kadar staj yapmanıza olanak tanır. Council Exchange 1969 yılından beri A.B.D devleti tarafından J-1 vizesi işlemlerini yöneten merci olarak gösterilmektedir.
Sponsor Şirket Neler Sağlıyor?
Council Exchanges program sponsorunuz olarak bir işyerinde çalışmanız için gereken bütün belgeleri sağlamanın yanı sıra program süresince sizlere danışmanlık ve acil durum hizmeti de verecektir.
Council Exchanges’in Amerika’daki staj programı Amerikan devleti tarafından "Staj Değişim Programı" olarak gösterilir.Council Exchanges’in Amerika’daki staj programı üniversiteden yeni mezun olanların veya mezuniyetinin üzerinden 2 yıldan fazla süre geçmemiş kişilerin Amerika’da üniversite öğrenimlerini gördükleri sahayla ilgili bir işte 1 yıldan 18 aya kadar çalışabilmelerine olanak tanır.
Internship USA vasıtası ile yeni mezun öğrenciler öğrenim gördükleri alanlarla ilgili işlerde belirli bir süre çalışarak gelecekteki iş yaşantıları için tecrübe edinme şansı yakalarlar. Council Exchanges’in Internship USA programı vasıtası ile bulacağınız iş ücretli veya ücretsiz olabilir ve 1 sene ile 18 ay arasında sürebilir. Bu program sizlere oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Amerikan firmaları yabancı çalışanlara oldukça ilgi duymaktadırlar. Çünkü yabancı öğrenciler çalıştıkları işyerlerine beraberlerinde yeni fikirler farklı bir bakış açısı ve çalışma şevki getirirler.
İş Aramasındaki Aşamalar Nedir?
Size iş aranırken izlenen 3 temel aşama vardır:
1.CV ve Cover Letter hazırlanması
2.İşverenlerin aranıp onlarla irtibata geçilmesi
3.İşverenle anlaşmaya varıldıktan sonra Council Exchanges’in J-1 vizesi alabilmeniz için gerekli evrakları hazırlaması.

Programın Size Sağlayacağı Faydalar
·Bu program kapsamında DS-2019 formunuz düzenlendikten sonra alacağınız J-1 vizesiyle Amerika’ya gidebileceksiniz. Amerika’da mesleğinizle ilgili bir alanda staj yapacak orada kaldığınız sürece is kabulünüze bağlı olarak aylık ortalama 1500- 2500 USD kazanabileceksiniz. Çoğu staj yerinde konaklama işveren tarafında karşılanmakta böyle bir imkanın mevcut olamaması durumunda işveren konaklama yeri için yardımcı olabilmektedir.
·Amerika’nın yaşam tarzı ve kültürü hakkında bilgi sahibi olma fırsatı
·Yeni dostlar kazanma imkanları
·İş tecrübesi kazanma şansı
·Bu program sayesinde CV' nize ekleyeceğiniz Amerika'daki iş tecrübeniz iş hayatınızda size iyi bir referans olacaktır.
·Program suresince sağlık sigortaniz Council Exchanges tarafından karşılanmaktadır.
Katılım Şartları
Staj programına katılabilmeniz için:
·YÖK tarafından tanınan 4 senelik bir üniversite veya 2 senelik bir yüksekokuldan yakın geçmişte mezun olmuş olmalısınız
·Üniversiteye henüz başlamamış veya mezun olmamış olan öğrenciler bu programa katılmak için yeterli sayılmazlar.
·Amerika’ya gelmeden önce üniversitede öğrenim gördüğünüz meslekle ilgili bir iş ayarlanması gerekmektedir. Bu iş ücretli veya ücretsiz olabilir
·Öğrencilerin staj yapacakları işlerde full-time çalışmaları gerekmektedir. Part-time çalışmak isteyen öğrenciler programa kabul edilmezler.
Internship Türleri
Internship aracılığıyla bulunan işler doğrudan öğrencinin öğrenim gördüğü branş ile ilgili olmalıdır. Bu branşlara örnek olarak şunlar gösterilebilir: Bilgisayar İşletme Finans Pazarlama Uluslararası Ticaret İletişim Sosyal Bilimler Turizm Hukuk Mimarlık Sanat. Internship aracılığıyla bulunan işler pozisyondan pozisyona değişiklik gösterecektir. Böylelikle programa katılan kişiler bütün birimlerde görev alabilir. Çalışma süresinin bitiminde çalışanın Amerika’ ya yerleşmesine izin vermez (Internship çalışanları sabit bir çalışanın yerini alamazlar).
Yasaklar
·Internship programı kapsamında kişilerin ikinci bir işte çalışılmalarına izin verilmez. Buna gönüllü işler de dahildir.
·Council Exchanges aşağıda belirtilen iş türlerinde çalışılmasına izin vermez:
·Çocuk bakıcılığı ev temizliği hizmetçilik veya dadılık gibi evde yapılan işler
·Yaz kampları işleri
·Tıbbi işler insanlar veya hayvanlarla ilgili psikolojik veya fiziksel tedavi tıbbi danışmanlık veya tanı koymakla ilgili herhangi bir iş
·Pilotluk kaptanlık veya gemilerde ve uçaklardaki diğer personel işleri
·Eğitmen veya öğretim görevlisi olarak
·Geçici işlerde
Kurallar ve Düzenlemeler
·Internship aracılığıyla Amerika’da en fazla 18 ay kalınabilir
·Internship’i uzatmak ya da ikinci veya üçüncü bir Internship’e başlamak isterseniz yeni bir DS-2019 formuna ihtiyacınız olacaktır.
Uzatmalar
Bir Internship USA katılımcısı olarak aşağıdaki koşulları yerine getirdiğiniz sürece Internship programınızı uzatabilirsiniz.
·Yukarıda sözü edilen süreler konusunda bir kısıtlamanız yoksa
·DS-2019 formunuzun süresi bitmeden en az 2-3 ay önce başvurmuşsanız
·Eğer işvereniniz uzatma belgisini neden çalışma sürenizin uzatılmasına gerek duyulduğunu açıklayarak doldurmuşsa
·Eğer sigorta süreniz de işinizin uzayacağı süre kadar uzatılmışsa
·Eğer iş süreniz size sponsor olan firma için uzatılıyorsa
·Uzatma süresi için para ödediyseniz.

EMPATİ YETENEĞİSözlük tanımına göre üç çeşit empati var.
1- Kendini başkaları gözüyle görebilme..
2- Başkalarını başkaları gözüyle görebilme..
3- Başkalarını başkasının kendi gözüyle görebilme..

Kişi empati (duygusal zeka) yeteneğini geliştirirse yukarıdaki üç derin görüşü de başarabilecek düzeye erişir. Gelişmiş bir empati yeteneği ise iletişim konusunda başarılı olmayı sağlar.
Emapati yeteneğini geliştirmiş kişiler kendilerini başkaları gözüyle seyredebildikleri için olumsuz yanlarını düzeltme olumlu yanlarını daha da geliştirme şansı yakalayabilir. Veya başkalarını başkalarının gözüyle görebilmesinden dolayı kişisel bakış açılarından kurtulur geniş açılı bakabilir toplumun nabzını tutabilir ve hatta yön verebilir. Yada başkalarını başkasının kendi gözüyle görebildikleri için bireylerle kolay iletişim kurabilir. Bu sayede hem karşısındaki kişilere daha faydalı olup hem de o kişilerden daha çok verim alabilir.

Empati yeteneği gelişmiş bireylerden oluşan bir toplum üstün bir toplumdur. İnsanlığın kemale ermesinde empati yeteneğiyle kurulan sağlıklı iletişimin önemli bir yeri vardır.


bayrak_007 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Empati nedir?

Empati nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ask Nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 1 07-03-2017 10:19
Aşk nedir? nimlahza Komik Yazılar 0 07-10-2008 04:43
DHT Nedir ? Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 08:22
Saç Nedir ? Bkmlyz Saç Bakımı 0 21-06-2008 11:36
Din Nedir? CooLKadin Dini Bilgiler 3 21-04-2008 05:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats