bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-05-2009, 06:19   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'de en çok hangi madenler çıkarılır, kullanım alanları nerelerdir ?

Türkiye madenler bakımından zengin bir ülkedir. Ayrıca bazı madenler bakımından dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Türkiye'nin madenlerinin tamamı henüz belirlenmemiştir. Her yıl yeni maden yataklarının bulunması bunun kanıtıdır.

Ülkemizin madenciliğinin şu andaki üretimi tümüyle kendi endüstri kuruluşlarımızın gereksinimine yönelik değildir. Bir kısmı ham olarak ya da yarı işlenmiş halde dışarı satılmaktadır.

Bir madenin işletilmesinin karlı olabilmesi için; "cevher oranı" Yedekleriyle birlikte belirtilen miktarı fazla olmalıdır.

Anadolu madenciliğin eskilere dayandığı bir yerdir. Ancak cumhuriyetin ilanından sonra kurulan maden teknik ve arama (M.T.A) enstitüsü madenciliğimizi ciddi biçimde ele alınmasına yönelik olan bir kuruluştur. Bu kuruluş arama çalışmaları gerçekleştirirken yine cumhuriyet döneminde kurulan ETİBANK işletme ve pazarlama işlerini yürütmeye başlamıştır. Bu devlet kuruluşlarından başka özel sektör kuruluşları da bulunmaktadır.


DEMİR
Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılan bir madendir. Demir çıkarımının %80'ini Doğu Anadolu bölgesi içerisinde kalan Divriği sağlar. Balıkesir'de Eymir ve Çarmık Ege Bölgesinde Ayazmand ve Torbalı Kahramanmaraş ile Kayseri arasında Faraşa ve Karamadazı Sivas Hekimhan arasında Hasan çelebi ve Doğu Marmara'da Çamdağı önemli demir alanlarıdır. Demir endüstride en çok kullanılan maden cevheridir. Bu nedenle demir-çelik endüstrisinde ana maddedir.KROM
Sert paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur. En zengin krom yatakları; Elazığ'da Guleman Batı akdenizde (fethiye marmaris arasında) Dalaman havzası Kütahya ile Bursa arası ve Eskişehir'in doğusundaki Seyitgazi'de yer alır. Adana'nın kuzeyindeki Akdağ yöresinde de yeni krom yatakları bulunmuştur. Akdağ krom yatakları Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Türkiye çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlamaktadır.


BAKIR
Kolay işlenen bir madendir. Elazığ'da maden (Ergani bakır işletmeleri) Artvin'de Murgul (Göktaş) ve Kastamonu'da Küre bakır çıkartılan yerlerdir. Rize Çayeli'de yeni bakır yatakları bulunmuştur.


BOR
Kullanım alanı yaygın olan bu madenboraks ve asitborik elde edilmesi bakımından da önemlidir. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç Eskişehir'de Seyitgazi ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanlarıdır. Türkiye bor minarellerinde dünyanın en zengin ülkesidir.


BOKSİT
Konya'nın Seydişehir ilçesi ile Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkarılır. Bu iki çıkarım alanı da Antalya bölümünde yer alır. Alüminyumun hammaddesidir.


KÜKÜRT
Isparta'nın Keçiborlu ilçesi ile Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunmaktadır.


MANGANEZ
Zonguldak'ın Ereğli ve Artvin'in Borkça (Göktaş) çevrelerinde çıkartılır. Denizli Tavas'ta yeni yatakları bulunmuştur


CİVA
İzmir'in Ödemiş ve Karaburun Konya'nın Sarayönü çevresinde ve ayrıca Niğde civarlarında çıkartılır.


TUZ
Çeşitli yollarla elde edilen bir doğal kaynaktır. Kayatuzu olarak çıkartıldığı gibi deniz suyundan ve açık işletme olarak Tuz gölünden de elde edilir. En fazla tuz üretimi İzmir'deki Çamaltı tuzlasında deniz suyundan elde edilir. Çankırı Erzurum Kars Nevşehir Kırşehir Yozgat ve Konya'da işletilmektedir.Türkiye birçok madende zengin bir ülkedir. Bu madenlerden bazıları turistlik eşya yapımında önem taşır. Lületaşı (Eskişehir'de) ve oltutaşı (Erzurum'da) bu özellikte olanların en önemlileridir.


TAŞ KÖMÜRÜ (Maden kömürü):
Yurdumuzda tüketilen enerji kaynakları arasında taş kömürünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayiilerinin önemli ham maddesidir. Başlıca taş kömürü yataklarımız; Zonguldak ve çevresindedir. Burası Türkiye'nin tek maden kömürü havzasıdır. Bir milyon tonu aşan rezervi vardır.


LİNYİT
Yaygın olarak hemen her bölgemizde çıkarılır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa'da Soma Kütahya'da Tavşanlı Tunçbilek ve Değirmisaz Amasya'da Çeltek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir. Kahramanmaraş'ın Elbistan Muğla'nın Yatağan linyitlerinin kalori değeri düşüktür. Bu nedenle termik santrallerde kullanılır.


PETROL
Günümüzde önemli bir enerji kaynağı olan petrol aynı zamanda kimya sanayiinin de ham maddesidir. Yurdumuzdaki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yataklarımız daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Batman Siirt ve Diyarbakır'dadır. Adıyaman Şanlı Urfa ve Mardin'de de petrol yatakları vardır. Üretilen petrol ihtiyacımızın çok az bir kısmını (1/7) karşılamaktadır. Geri kalan kısmını dışardan karşılamaktayız.


Yurdumuzda ham petrolün arıtılması için rafineriler kurulmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretilen ham petrolün bir kısmı Batman Rafinerisine bir kısmı da Batman-İskenderun boru hattı ile Dörtyol'a gönderilmektedir. Buradan da tankerlerle Ataş İzmir ve İzmit rafinerilerine taşınmaktadır. İskenderun Körfezi ile Kırıkkale arasındaki petrol boru hattı ile de Kırıkkale Rafinerisine ham petrol aktarılmaktadır. Ayrıca Türkiye-Irak boru hattı ile Irak petrollerinin bir kısmı Yumurtalık Limanı'na taşınmaktadır. Bu taşımacılıktan Ülkemiz önemli bir gelir sağlamaktadır. Azerbaycan petrolünün de yapılacak boru hattı ile İskenderun Körfezi'ne getirilmesi planlanmaktadır. Yurdumuzda petrol aramalarına hızla devam edilmektedir.


Türkiye'de su gücünden elde edilen elektrik enerjisi üretimi her geçen gün artmaktadır. Barajlara dayalı elektrik üreten pek çok hidroelektrik santralimiz vardır. Bunların başlıcaları; Atatürk Karakaya Keban Hasan Uğurlu DemirköPage Rankü Hasan Polatkan Oymapınar ve Hirfanh hidroelektrik santralleridir. Bunların yanında yapımı devam eden hidroelektrik santrallerimiz de vardır.


Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Fırat ve Dicle üzerinde 21 baraj 17 hidroelektrik santrali yapımı öngörülmektedir. Bu proje ile elde edilecek hidroelektrik enerji Türkiye'deki mevcut hidroelektrik enerjiden çok daha fazla olacaktır.Ayrıca Denizli yakınlarında Sarayköy'de yüksek sıcaklıktaki su buharından enerji elde edilmektedir. Bu tür enerjiye "Jeotermal enerji" denir. Birçok yerinde çeşitli sıcaklıkta termal kaynaklar bulunan yurdumuz bu enerji kaynağı açısından da şanslı görülmektedir. Yine yurdumuzun çeşitli yerlerinde güneş enerjisinden ısı enerjisi olarak yararlanılmaktadır. Yurdumuzda doğal gazdan da faydalanılmaktadır. Bir miktar yerli üretimin yanı sıra Rusya Federasyonu'ndan borularla Cezayir'den de deniz yolu ile doğal gaz getirilmektedir. Özellikle büyük kentlerimizde daha çok kışın ısınmada kullanılan doğal gaz hava kirliliğini de büyük ölçüde önlemektedir.


Ek bilgi:

Yurdumuz karmaşık jeolojisi ve tektoniğinin sonucu olarak çok çeşitli maden kaynaklarına sahiptir. Ancakbu karmaşık jeoloji ve tektonik aynı zamanda maden yataklarımızın küçük boyutlu ve çok parçalı olmasının da bir nedenidir.Çeşitlilik açısından dünyanın zengin ülkelerinden biri olmamıza karşıngerek toplam rezerv yönüyle ve gerekse tek tek yatak boyutları kıyaslandığında geri sıralarda yer almaktayız . Dünya rezervlerinde önemli paya sahip olduğumuz madenlerin başında bor gelmektedir. Dünya bor rezervinin % 51’i yurdumuzda bulunmaktadır. Bunun dışında dünya perlit rezervinin % 8.7’si barit rezervinin % 7.1’isodyum sülfat rezervinin %3’ü cıva rezervinin % 3’ü diatomit rezervinin % 2.9’u linyit rezervinin % 2.2’siantimuan rezervinin% 2.26’ sımanyezit rezervinin %1.47’sigümüş rezervinin % 1.44’ ü bakır rezervinin %0.37’sikrom rezervinin %0.40’ı ve altın rezervinin %0.23’ü ülkemizdedir.


Madenlerin Kullanım Alanları İçin Tıklayın.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-04-2011, 06:10   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face6 teşekkürler

çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz çok memnun kaldım


 

Alt 09-05-2011, 10:56   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face6 Teşekkürler

Çok teşekkür ederim ödevim buydu


 
Alt 15-11-2011, 07:40   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Acaba kömür yatakları zonguldaktan başka hangi illerimizde bulunur ?


 
Alt 03-12-2011, 07:23   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence süper bir site...:P


 
Alt 12-12-2011, 10:31   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hangi alanlarda kulanılır ?


 
Alt 12-12-2011, 10:42   #7 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Acaba kömür yatakları zonguldaktan başka hangi illerimizde bulunur ?
kömür nerelerden çıkarılır? başlığında cevabı bulabilirsin.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 12-12-2011, 10:45   #8 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hangi alanlarda kulanılır ?


Dikkatli okursan hangi alanlarda kullanıldığı yazıyor.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13-12-2011, 06:00   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

benimde ödevim buydu sağolun


 
Alt 14-12-2011, 10:41   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

valla ne diyim çok güzel bir site


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'de en çok hangi madenler çıkarılır, kullanım alanları nerelerdir ?

Türkiye'de en çok hangi madenler çıkarılır, kullanım alanları nerelerdir ? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiyede bakırın p si hangi bölgeden çıkarılır, türkiyede bakırın p si hangi bölgede çıkarılır, ülkemizde en çok hangi madenler çıkarılıyor, ülkemizde en çok hangi madenlerin çıkarıldığını ve bunların kullanım alanları, bakırın p si hangi bölgeden çıkarılır, türkiyede bakırın p si nerden çıkarılır, türkiyede en çok hangi madenler çıkarılıyor, türkiyede çıkarılan madenler ve kullanım alanları, bakırın p si nerden çıkar, türkiyede hangi madenler çıkarılır, ülkemizde hangi madenler çıkarılır, türkiyede bakırın p si nerede çıkarılır, türkiyede hangi madenler var, türkiyede hangi madenler vardır, türkiyede bakırın p si nerden çıkar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Makyaj nasıl çıkarılır ? Bkmlyz Güzellik Önerileri 1 18-05-2009 04:23
Fındık Yağı Faydaları Kullanım Alanları Ve Öneriler CooLKadin Alternatif Tıp 0 26-04-2009 11:48
Susam Yağı Faydaları Kullanım Alanları Ve Öneriler CooLKadin Alternatif Tıp 0 26-04-2009 11:46
Çam Terebentin Yağı Kullanım Alanları Ve Öneriler CooLKadin Alternatif Tıp 0 26-04-2009 11:44
Ceviz Yağı Faydaları Kullanım Alanları Ve Önerileri CooLKadin Alternatif Tıp 0 26-04-2009 11:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats