bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-06-2009, 07:49   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anadolu ajansi kim tarafından kuruldu?

Anadolu ajansi kim tarafından kuruldu?


Anadolu Ajansı yarı resmî Türk haber ajansı. Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki haberleri duyurmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Nisan 1920'de kurulmuştur.[/SIZE][/FONT]


Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki doğru haberleri halka ve Dünya'ya duyurmak gereğiyle (amacıyla) 6 Nisan 1920'de kuruldu.


Kurtuluş Savaşı'ndaki doğru ve gerektiği kadar bilgileri Türk vatanına ve başka uluslara duyurmak amacıyla 6 Nisan 1920'de kurulmuştur.


Anadolu Ajansı ismine nasıl karar verildi?

Yunus Nadi anılarında Halide Edip ile istasyondaki mola sırasında aralarında geçen konuşmayı şöyle anlatıyor1:
“Mart 31 sene 1920. Geyve'ye muvasalatımızın dördüncü günü ve üçüncü sabahıdır. Bugün Ankara'ya doğru yolumuza devam edeceğiz çünkü beklediğimiz Halide Edib hanım kafilesi dün akşam üstü Geyve’ye geldiler.
“Halide Edib hanım ile ancak Akhisar istasyonundaki bir mola sırasında ayak üstü biraz görüşebildim.”
Bu konuşma sırasında Halide Edip Anadolu’nun haklı davasını bütün dünyaya anlatabilmek amacıyla “bir ajans teşkilatı” kurma önerisinde bulunur:
“... gider gitmez bir ajans teşkilatı kuralım o vasıta ile dahile ve harice söyleriz.
- Birinci şart hanımefendi. Sonra tabii bunun teferruatı gelir; mesela ilk merhalede neşriyat ki başlı başına teşkilata ihtiyaç gösterir. Sonra propagandanın envaı...
- Tabii sıra ile hepsi yapılır. Fakat benim fikrimce ilk iş ajans olmalıdır. Hatta isterseniz adını burada koyuverelim: Mesela Türk Ajansı mesela Ankara Ajansı mesela Anadolu Ajansı... daha da bulunabilir.
- Bana "Anadolu Ajansı" en iyi bir isim gibi görünüyor.
- Bana da öyle. Değil mi evvela kendini ve mümkünse bütün vatanı kurtaracak olan Anadolu'dur. O halde kararımızı vermiş olalım:
Anadolu Ajansı...
- Evet Anadolu Ajansı hanımefendi...”


Ateş Altında Haber Yolculuğu

Anadolu Ajansı’nın ateş altındaki haber yolculuğu da Yunus Nadi ile Halide Edip’in Geyve’nin Akhisar kazası istasyonunda yaptıkları işte bu konuşmayla başladı.
Kafile Ankara’ya 1 Nisan 1920’de ulaştı. Yunus Nadi’nin ifadesiyle “4 veya 5 Nisan akşamı” Mustafa Kemal Paşa'nın karargâhı Ziraat Mektebinde (şimdi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü) yemekten sonra Anadolu Ajansı’nın kurulması gündeme getirildi.

Anadolu Ajansı'nın kurulması gündeme getiriliyor

Yunus Nadi o tarihi geceyi şöyle aktarıyor:
...Sonra Halide Edib hanımla Akhisar istasyonunda karar verdiğimiz Anadolu Ajansı'ndan bahsedildi. Eğer Paşa da muvafık görürse yarından tezi yok hemen işe başlanabilirdi. Paşa fikri çok güzel buldu. Ancak Paşa memleket muhitine telgrafla verilmek üzere yazılacak olan haber ve yazıların ilk günlerdeki eşkalini bir kere kendisi görmek istiyordu. Takip olunan siyaset ve zihniyete muhalif bir şey olmasın diye.
"İlk günleri diyordu bu yazılarda gerek fikir gerek tarzı tahrir itibarile belki bazı tashihat yapılmak lazım gelebilir. Fakat üç beş gün geçtikten sonra zaten siz takip olunan siyaseti kavramış olacağınızdan artık belki buna da hacet kalmadan iş kendi kendine yürür gider.
"Ajans bahsinde kararımız şu oldu: İlk günü Paşa Anadolu Ajansını bütün memlekete takdim edecekti. Yani şu ve şu maksatlarla Ankara’da bir Anadolu Ajansı teşkil edildi. Memleketin her tarafını şu müşkül anında cereyan eden ahvalden haberdar edecektir. Bu ajans tebligatını şu ve şu suretlerde mümkünse ve mümkün olduğu kadar memleketin en ücra köşesine kadar yayacaksınız diyecekti. Halide Edib hanımla ben de neşri o günlerin işine yarayacak resmi gayri resmi yerli ve yabancı haberleri toplayarak günde en az iki servis yapmak üzere telgrafhaneye verecektik.

Halide Edip’in Anıları:
Mustafa Kemal’in gönderdiği araba “güçlükle sırtın tepesine doğru tırmanarak” karargah olarak kullanılan “Ziraat Mektebi”ne doğru yol alırken; Halide Edip “İşte bu yer yeni bir hükümeti ve yeni Cumhuriyeti yaratacak binaydı” diye geçirir içinden. Sedire karşılıklı oturdukları Mustafa Kemal Paşa Halide Edip’e yoldaki izlenimlerini sorar:
Ben gerek yoldaki gerek o sabah kadınlarla konuşmamızı hatırlayarak hemen Yunus Nadi Bey’le yolda konuştuğumuz ajans meselesini açtım. Ne harici dünya ne memleketin içi milli hareketin manasını anlamışlardı. Çünkü bu hususta haber alamıyorlardı. Bunu Yunus Nadi Bey’le Anadolu Ajansı olarak başlamayı konuştuğumuzu anlattım. Teklifimiz bu ajans haberlerini telgrafhanesi olan her yere göndermek ve olmayan yerlere de camilere ilan halinde yapıştırmaktı. Bundan başka da dünya efkarını anlamak için İngilizce ve Fransızca gazetelerin en mühimlerini zamanında getirtmekti. Bu gazetelerin başında Manschester Guardian Times ve Lloyd George’un fikrini yayımlayan Dail Chronicle vardı.
"Bu noktalar üzerinde anlaştıktan sonra (Yunus Nadi Bey’in orada hemen çıkarmaya hazırlandığı Hakimiyet-i Milliye gazetesine de yardım etmek istediğini Mustafa Kemal Paşa söyledi. Ben bir yazı makinesi lazım olduğunu söylediğim zaman bunu Osmanlı Bankası’ndan temin edeceğini vaat etti.

Tarihi Genelge:
Bu toplantının sabahı ise 6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansı’nın kuruluşu gerçekleştirildi. Mustafa Kemal Anadolu Ajansı’nın kuruluşunu duyurmak için hemen harekete geçti. Mustafa Kemal Paşa “Heyeti Temsiliye adına” bu çalışmaları bizzat yapmakla hem Anadolu Ajansı’nın üstleneceği işleve verdiği önemi göstermekte hem de daha başından ona etkinlik kazandırmayı amaçlamaktaydı. Mustafa Kemal Milli Mücadele'nin ateşini tutuşturduğu bütün yurda; askeri ve sivil makamlara gönderdiği “tarihi genelge” ile Anadolu Ajansı’nın kuruluşunu duyurmakla kalmadı; girişilen mücadelenin iç ve dış kamuoyuna duyurulmasının önemine de işaret etti. Anadolu Ajansı'nın kurulduğuna ilişkin “tarihi genelge”nin ulaştırıldığı sivil merkezlerden biri de “Sivas Kadınlar Cemiyeti”ydi. Günümüz Türkçesiyle bu telgraf şöyle:

Tarihi Genelge

Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Derneği
Temsilciler Kurulu adına
M U S T A F A K E M A L


Anadolu Ajansı'nın Kurulduğu (8.4.1920) Sivas Kadınlar Derneği'ne gönderilen genelge telgrafı:
Ankara: Tarihsiz. Alındığı yer: Yozgat: 9
Sivas Kadınlar Derneğine
İslamın canevi olan Osmanlı Saltanatı merkezinin düşman işgaline geçmesi bütün ülke ve ulusumuzun en büyük tehlikeyle karşılaşması sonucu olarak bütün Rumeli ve Anadolu'nun giriştiği ulusal ve kutsal savaşım sırasında Müslüman kişilerin iç ve dış en doğru havadis ile aydınlanmalarının zorunlu bir gereksinme olduğu önemle göz önüne alınmış bunun sonucu burada en yetkili kişilerden oluşan bir özel kurul yönetiminde (Anadolu Ajansı) adı altında bir kurum kurulmuştur. Anadolu Ajansı'nın en hızlı araçlarla vereceği havadis ve bilgi aslında Temsilciler Kurulumuzun belgeli ve asıl kaynaklarının sonucu olacağı için bu ajans bildirimlerinin oraca ve özellikle Müdafai Hukuk örgütümüzce dahi seçilecek caddelere ve toplanılacak yerlere asılması dağıtımı dahası bucak ve köylere dek ulaştırılması yolunda olabildiğince çok yayınlanabilmesi için ivedili düzenlemeler yapılması sonucundan da bilgi verilmesi önemle rica olunur.

Temsilciler Kurulu adına
MUSTAFA KEMAL
İlk Haber

Anadolu Ajansı'nın (AA) iç ve dış dünya haberleri 12 Nisan 1920'den itibaren Mustafa Kemal'in Halide Edib'e Osmanlı Bankası'ndan temin edeceğini vaat ettiği daktilo ile yazılarak Anadolu Ajansı Tebligatı başlığı altında kamuoyuna duyuruldu. Anadolu Ajansı'nın görevine başladığını duyurduğu ve ilk haberlerin yer aldığı Anadolu Halkına Çağrı niteliği taşıyan 12 Nisan 1920 tarihli yayının ilk paragrafı şöyleydi:"Anadolu Ajansı 12 Nisan 1920
"Devlet Merkezimizin düşman işgali altına geçmesi üzerine Anadolu ve Rumeli'nin Müdafaa-i Hukuk azim ve kararlılığı içinde yiğitçe harekete geçtiği şu sıralarda din ve vatan kardeşlerimizin en doğru haber ve bilgiler alabilmelerini sağlamak için kurulan Anadolu Ajansı bugünden itibaren göreve başlıyor. Bugün alınan haber ve bilgilerin oralarda da mümkün olduğu kadar fazla kimse tarafından okunup bilinmesi gereğini arz ve açıklamaya yer yoktur. Bu amaçla oralarda dahi özel örgütler meydana getirerek her gün vereceğimiz bilgilerin telgrafhane kapılarında siyah levhalar üzerine yazılması ve yeterli araç olan yerlerde basılması yayınlanması ve dağıtılması nahiyelere ve hatta köylere kadar gönderilmesi hususlarının yerine getirilmesini hepinizin vatan ve millet sevgisinden ve yardımlarından rica ederiz. Bu başlangıçtan sonra bugünkü son bilgiler aşağıdadır: Bu bilgiler kapsamnda Anadolu Ajnasının 88. yılını kutlamakta ve nice yıllar demeliyiz."


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-11-2011, 03:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart anadolu ajansı

anadolu ajansı nerede kuruldu


 

Alt 24-11-2011, 09:49   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence tam açıklayıcı olmamış kimin tarafından kurulduğu da tam net verilmemiş cümlelerin içinde gizli Davici'nin şifresini bile daha hızlı bulundu.


 
Alt 24-11-2011, 09:54   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence tam açıklayıcı olmamış kimin tarafından kurulduğu da tam net verilmemiş cümlelerin içinde gizli Davici'nin şifresini bile daha hızlı bulundu.

Anadolu Ajansı yarı resmî Türk haber ajansı. Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki haberleri duyurmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk tarafından 6 Nisan 1920'de kurulmuştur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08-12-2011, 07:07   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

anadolu ajansı atatürk tarafından kurulmuştır


 
Alt 30-12-2011, 11:34   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzel bir site işime yaradı


 
Alt 30-12-2011, 11:37   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
;)) ece

bence açıklayıcı olmamış ama yine de tşk


 
Alt 02-10-2012, 10:31   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşrkkürler saol


 
Alt 08-10-2012, 05:24   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu site işimi çok güzel gördü


 
Alt 16-10-2012, 05:33   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

lütfen daha uzn cevap =)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anadolu ajansi kim tarafından kuruldu?

Anadolu ajansi kim tarafından kuruldu? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anadolu ajansı kim tarafından kurulmuştur, anadolu ajansı nerede kuruldu, anadolu ajansı ne zaman kim tarafından kurulmuştur, anadolu ajansı nerede kurulmuştur, anadolu ajansı kim tarafından kuruldu, anadolu ajansı niçin kurulmuştur, anadolu ajansını kim kurdu, anadolu ajansı kimler tarafından kuruldu, anadolu ajansı neden kuruldu, anadolu ajansı kimin, anadolu ajansı kimin fikriyle kurulmuştur, anadolu ajansı ne zaman kuruldu kim tarafından kuruldu, anadolu ajansı neden kurulmuştur, anadolu ajansı niçin kuruldu, anadolu ajansı nasıl kuruldu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ispanaklı Anadolu Çorbası Tarifi-Ispanaklı Anadolu Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 0 23-06-2009 02:30
Anadolu Çorbası Tarifi-Anadolu Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 0 22-06-2009 01:32
Anadolu Ateşi Biyografi-Anadolu Ateşi Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 04:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats