bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-11-2009, 04:37   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayatimizdaki 3 Neden Vardir...

Ekmek ve Kur'an-ı Kerim'i üç kez öperiz; "Allah'ın hakkı üçtür" deriz. Hayatımızda iyi şeyler olacaksa Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... hep üç adımda gerçekleşeceğine inanırız. Neden?

Esquire dergisi Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... sayının sırrını araştırdı... Bakalım tatmin edici bulacak mısınız?

Zihinlerimize kazınan 'Allah'ın hakkı üçtür' Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... 'Çekirge bir sıçrar Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... iki sıçrar Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... üçüncüsünde...' ya da 'Üç vakte kadar' gibi ifadeler Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... üçün sayılar alemindeki hakimiyetini kanıtlıyor. Esquire dergisinin eylül sayısında Togan Noyan tarafından kaleme alınan yazı da; 'üç'ün nelere kadir olduğunu gözler önüne seriyor... Togan Noyan'ın "Üçlemeler Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... içinden 'üç' geçen cümleler Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... öğretiler ve 'üç'ün gizemi... Etrafımıza dikkatlice baktığımızda Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... üç sayısının sistematik bir biçimde hayatın içine yerleştirilmiş ve yerleştirilmeye devam edildiğini görürsünüz. Ayrıca Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... bu sayının diğer sayılardan neden daha farklı ve güçlü olduğunu hafızanızı yoklamaya başladıkça keşfedersiniz" sözleriyle ifade ettiği 'üç' bakın neleri ifade ediyor:

'ÜÇ'ÜN ANLAMI: Üç; maddenin kapsadığı üçlü öğeleri temsil eder. Mesela üç boyut ya da ateş Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... su Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... hava gibi. Bu Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... hem erkekliği hem de bütün doğada tanrısal birliğin mutlak ve zorunlu olan varlığını (ruh Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... can ve bedeni) gösterir. Evreni temsil eden üçgen ise en çok kullanılan sembollerdendir.

ALLAH'IN HAKKI: Özellikle İslam dininde Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... üç sayısının uğruna ve kutsallığına çok fazla inanılır. Örneğin; ekmek ve Kur'an-ı Kerim'i üç kez öperiz. Bununla beraber Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... "Allah'ın hakkı üçtür" diye yerleşik bir düşüncemiz vardır. Hayatımızda iyi şeyler olacaksa Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... bunun genelde üç adımda gerçekleşeceğine inanırız. Ayrıca Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... tespihin boncukları üç adet 33'lük bölümden oluşur.

KUTSAL ÜÇLEME: Hıristiyan inancında ise 'Baba-Oğul-Kutsal Ruh' üçlemesine rastlarız. Bu üçleme Mısır mitolojisinde ise 'İsis-Osiris-Horus' şeklindedir. Eski veya semavi dinlerin çoğunda Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... 'üçün gücü'ne atıflar yapılmıştır.

İYİ Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... DOĞRU Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... GÜZEL: Ünlü filozof Platon'dan beri ideal; üç ana kavramla yani iyi Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... doğru ve güzelin bileşkesi olarak ele alınmıştır. Ayrıca Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... Platon'a göre insan vücudu üçe ayrılıyordu: Baş Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... göğüs Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... karın. Baş akıl Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... göğüs istem Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... karın haz veya arzuyu temsil ediyordu.

ÜÇ KEZ TEKRAR: "Para Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... para Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... para..." Napolyon Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... hayatta en değerli gördüğü şeyi tam üç kez tekrarlıyor. Kurtuluş Savaşı'mız esnasında dile gelen 'Vatan-Millet-Sakarya' söylemi de önemli konuların 'üç' ile sınırlandırıldığını gösteriyor. 'At-avrat-silah' üçlemesinin ise Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... Türk geleneklerine özgü değerli üç şey olduğunu unutmamak lazım.

ÜÇ DİLEK TUTMAK
'Alaaddin'in Sihirli Lambası' masalında da rastlayacağımız üzere Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... her daim üç dilek tutulması telkin edilir. Bir Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... iki ya da beş değil; her zaman üç şans verilir.

Sembolizm ve Nümerolojide üç

Sembolizm Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... bir düşüncenin veya olayın sayılar ve şekillerle anlatılması anlamına geliyor. Binlerce yıldır insanlar Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... bir düşünceyi izah etmek ve o düşüncenin zihinlerde yer etmesini sağlamak adına türlü yollar denedi. Sembolizm bu anlamda Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... düşüncelerin kalıcı olması için insanoğlunun en büyük yardımcısıydı. Örneğin; geometrik ve simetrik şekiller vasıtasıyla verilmek istenen mesaja bir vücut kazandırıldı. İnsanların görsel hafızasına yönelik geliştirilen semboller Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... öğrenmeyi ve kanıksamayı kolaylaştırdı.

ZİHİNLERE YER ETTİ Üç semavi din; Müslümanlık Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... Hıristiyanlık ve Yahudilik Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... kendilerine has sembollerle (hilal Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... kaç ve Davud'un yıldızı) inananların zihinlerinde yer etti. Bununla beraber sayılar da öğrenmeye ve kanıksamaya yardımcı oldu. Her şeyin sayısal bir düzen içinde meydana geldiğini varsayan Nümeroloji ise kafamızdaki soru işaretlerinin büyük bölümünü Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... sayılarla yok etmeye yardımcı oldu. Sayısal öğrenmede 'üç'ün etkisi de konferanslarda fark edildi. Örneğin; konferanslarda anlatılmak istenen konu genellikle üç ana başlık halinde sunulur. Nedeni; sözlü anlatımlarda dinleyicilerin en çok 'üç' başlığı en iyi şekilde hatırlayabilmesidir.
Üçlü tanımlar akılda kalıyor
* Giriş-gelişme-sonuç: Yazılı olan her şey; kompozisyon Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... öykü Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... hikaye veya döküman Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... üç ana bölümle şekillenir. Giriş Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... gelişme ve sonuç Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... yazılı bir konunun anlaşılması ve yapılandırılması açısından önemli bir yazım süreci olarak nitelendiriliyor.

* Hint felsefesinde tanrının üç yüzü var: Yaratıcı-Brahma Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... Koruyucu-Vişnu ve Yok edici-Şiva... Tanrısal betimlemelerde Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... genelde üç ana öğeye vurgu yapılır. Bu vurgu Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... dinin kavranması ve yerleşmesinde oldukça etkilidir.

* Eskimo dilinde üçten çoğu yoktur: Eskimolar için üçten fazlası Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... dile getirilmeyecek kadar çoktur. En fazla üçe kadar sayıları telaffuz edip daha sonrakileri 'çok' diye nitelerler.

Du Partes'a göre 'üç' sayısı

16. yüzyılın ünlü düşünürü Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... 'Sepmaine' şiirinde 'üç'ü şöyle betimlemiştir: "Teklerin en eskisi Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... Tanrı'ya yakışan sayı. Cennetin en sevgili sayısı ki Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... merkezindedir. Her iki uçtan da eşit uzaklıktadır Başı Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... ortası Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... sonu olan ilktir..."

Ünlü üçlüler

* Mazhar-Fuat-Özkan
* Metin-Ali-Feyyaz
* İzel-Çelik-Ercan
* Üç Hürel
* Destiny's Child


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, mormavi adlı üyemize teşekkür etti.
DeLfiN (30-11-2009), sahranil (06-12-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayatimizdaki 3 Neden Vardir...

Hayatimizdaki 3 Neden Vardir... konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hayaller Vardir.... mormavi Resimli Şiirler 5 30-08-2009 06:27
Bir Hayir Vardir Elbette mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 4 26-08-2009 01:24
Oruclu Kisinin 2 Sevinci Vardir.. mormavi Dini Bilgiler 2 22-08-2009 12:47
Vardir Bir Hayir Elbet mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 03-08-2009 02:52
telafi edemicegimiz 4 durum vardir... vena LakLak Bölümü 4 03-05-2009 03:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats