bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2010, 02:09   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ses ve Gürültü Enerjisinin Ölçülmesi

Ses ve Gürültü Enerjisinin Ölçülmesi

Gürültü enerjisi ve frekansı: Gürültüyü sinyalden (sözgelimi konuşma sinyali) ayıran sinyalin istenen bir içerik taşıması yani düzgün bir yapısı olması buna karşılık gürültünün yapısının düzenli olmamasıdır

Toplam enerji; frekans yapısı.
Toplam enerji gürültünün ortalama şiddetini verir. Bu özellikle gürültünün fiziksel etkileri söz konusu olduğunda önemlidir. Farklı ses türleri ele alındığı zaman ise frekans çözümlemesi önem kazanır. Sözgelimi yokuş tırmanan bir kamyon düşük frekanslı ses çıkarırken bir jet uçağının gürültüsü yüksek frekanslıdır.
İnsan kulağı düşük frekanslara karşı pek duyarlı Olmadığından bu türden bir sesin toplam enerjisi doğrudan doğruya fiziksel ya da ruhsal bir etki yaratmaz. Bir insan üstünde gürültünün yarattığı ortalama etkiyi sayısal olarak gösterebilmek için gürültünün frekans bileşenlerinin büyüklüğünün kulağın her frekansa karşı gösterdiği duyarlık katsayısıyla düzeltilmesi gerekir. Düzeltilmiş şiddetlerin toplamı alınarak kulağın toplam gürültüyü algılayışı sayılarla belirtilir.

Ses enerjisinin ölçülmesi: Gürültü enerjisi (EN) bir karşılaştırma ses enerjisine (ER ) göre LOGARİTMA ölçeği üstünde ölçülür. Karşılaştırma değeri olarak genellikle normal durumda işitilebilecek en küçük ses alınır. Bundan sonra gürültü desibel (kısaca dB) ile ölçülür ve 10 x log EN/ER bağıntısıyla belirlenir. Ama enerji düzeylerinin doğrudan ölçülebilmesi güçtür; oysa ses dalgasının BASINÇ'ı daha kolay saptanabilir. Ses enerjisi basıncın karesi ile bağlantılıdır; dolayısıyle desibel başka bir eşitlikle yani 10 x log (PN/PR)2 ile de gösterilebilir. Bu da 20 x log PN/PR 'ye eşittir.
Normalde işitilebilir en küçük ses yani işitme eşiği 000002 N/m2 basınçtadır. Buna «karşılaştırma basıncı Bir karşılaştırma yaparsak normal atmosfer basıncı 100 000 N/m2 (1 atm) ya da 194 dB'dir. İşitme aralığındaki milyonda birlik bir basınç oranının de-sibel ölçek için kullanılmasının bir nedeni de 0-120 dB'deki geniş basınç aralığının daha uygun bir alana sıkıştırılmasını sağlamaktır. Bunun bir başka yararlı yönü aralığın büyük bir kesiminin bir desibellik işitilebilir en alt gürültü düzeyine ilişkin olmasıdır. Ses yüksekliği iki katına çıkınca 10 dB'lik bir değişikliğe neden olur.

Ölçme aygıtları: Gürültü ölçümünde kullanılan temel aygıt bir ses yüksekliği ölçerinden oluşur. MİKROFON diyaframı havadaki basınç dalgalanmalarını (ses dalgalarını) algılar ve diyaframın hareketi elektrik sinyallerine dönüştürülüp gerektiğinde yükseltilebilir. Mikrofondan çıkan sinyal önce bir YÜKSELTİCİ'de yükseltilir; sonra dB cinsinden ölçeklendirilmiş bir indirgeyiciden geçirilir. İndirgeyici çıkışı elektriksel FİLTRE'den oluşan dört tür ton ağından herhangi birine yollanır. Ağlar ABCD simgeleriyle gösterilir. Seçilen ağın özel bir frekansa gösterdiği tepkiyle giriş sinyali biçimlendirilir.
En çok A tonu kullanılır ve bu yolla ölçülen ses düzeyleri

Başlıca gürültü düzeyleri: işitme eşiği sıfır desibel (000002 N/m2) fısıltı 30 dBA normal konuşma 60 dBA işlek bir cadde gürültüsü de 80 dBA (02 N/m2) düzeyindedir. Araca yakın yerde bulunan korna sesi 100 dBA gök gürültüsü ise 120 dBA dolayındadır. 120 dBA'lık sürekli bir gürültü kulakta rahatsız edici. bir duygu uyandırır daha büyük gürültüler ise ağrıya neden olur. Günde 8 saatten haftanın 5 günü sürekli 90 dBA'lık gürültü işitme işitme organını bozmayacak düzeyde sayılır. Bu değerin aşılması işitme bozukluklarına yolaçabilir. Korunmasız bir kulak 135 dBA'dan daha büyük gürültüyle karşı karşıya bırakılmamalıdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ses ve Gürültü Enerjisinin Ölçülmesi

Ses ve Gürültü Enerjisinin Ölçülmesi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gürültü ve normal konuşmanın ses düzeylerinin karşılaştırılması, gürültü ve normal konuşmanın ses düzeyleri, frekans ne ile ölçülür, ses ne ile ölçülür, gürültü ve normal konuşmanın ses düzeylerini karşılaştırma, desibel nasıl ölçülür, ses düzeyi ne ile ölçülür, ses yüksekliği nasıl ölçülür, gürültü ve normal konuşmanın ses düzeylerini karşılaştırınız, sesi ne ile ölçeriz, gürültülü ve normal konuşmanın ses düzeyleri, sesin ölçülebilmesi, ses enerjisi ne ile ölçülür, sesin frekansı neyle ölçülür 7, ses yüksekligi ne ile ölçülür,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats