bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-04-2010, 06:23   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Yardımlaşma nedir? Yardımlaşmanın Önemi Nelerdir?

Yardımlaşma ve Yardımlaşmanın Önemia) Yardımlaşmanın Önemi:

Genellikle ifâde edildiği gibi İslâmiyet bir yardımlaşma dinidir. İslâmiyetten önce de sonra da hiç bir din ve fikir sistemi onun kadar bu konuya eğilmemiş yardım anlayışını ve bu anlayışın uygulanışını bu kadar geniş boyutlara ulaştıramamıştır.
Kur’an-ı Kerim’den öğrendiğimiz bu gerçeği hayatımızın her anında görüyoruz. Geçmişte olduğu gibi şimdi de hayatı paylaşan insanlar aynı düzeyde değillerdir örneğin zayıfı güçlüsü fakiri zenginierkeği kadını gibi. Böyle insan toplulukları beraber doğup beraber ölürler. Bu beraberlik “hayat”ın kaynağını oluşturuyor.
Ancak bu farklı insanlar yaşadıkları süre içinde birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Zenginler bile fakirlere ihtiyaç duyar. Hiç bir zengin benim kimseye ihtiyacım yoktur diyemez. O insan servetini çalıştırdığı insanların gücü ile kazanır. Zira kimi çalıştırıyorsa ona muhtaç demektir.
İnsanların birbirlerine muhtaç olmaları aralarındaki yardımlaşmaları zorunluluğunu ortaya çıkarır.Yardımlaşma toplum halinde yaşamanın sonucudur.
Cenâb-ı Hakk: “İyilikte ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.” buyuruyor. Zekat vermenin güzel söz söylemenin ve daha pek çok şeyin iyi olarak kabul edersek yardımlaşmanın sınırını sonsuz olduğunu anlarız.
Yardımlaşmanın konusunun içinde maldan sevgiye kadar herşey verilebilir. Verme işi bazan zekat fitre gibi mecburi olduğu halde bazan tamamen isteğe bağlıdır. Bu vermenin sınırı yoktur.Bu yardımın dışında müslümanlar birbirlerine sevgi ile bağlanmak zorundadırlar.

b) Yardımın İnsanların ve Toplumların Yaşamlarındaki yaptığı değişiklikler:

1- Yardımla yoksullar korunmuş olur. Onlara yapılan maddi yardımlar onların hırsızlık gibi kötü yollara sürüklenmesini engeller.
2- Yardım yapanla yapılan arasında sevgi ve ülfet doğar.yardımla topluma kazandırılan insanlar kin hased düşmanlık gibi kötü huylardan kurtulur kimsenin malında gözü olmaz.
3- Hz. Muhammed müslümanlara yardım edilenin değil yardım eden kişi olmalarını bildirmiştir.Sıkıntı zamanında müslümanlardan yardım anlayış ve sevgi görenler sıkıntılarını atlatınca alan değil veren kişiler olmaya çalışacaktır.
4- Zekât sadaka ve diğer maddî yardımlar müslümanların güçlü olmalarında birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşma zenginle fakir tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi saygı bağı kurar.
5- Yardımlaşmanın yaygın olduğu toplumlarda dostluk duyguları güçlü olur. Fakirlik ve bununla gelen dilencilik ortadan kalkar.

c) Yardımlaşma Çeşitleri:

1- Maddî Yardım:
Yerde ve gökte ne varsa hepsi Allah’ındır.Fakat Cenâb-ı Hakk yerde ve gökte bulunan bütün varlıklar yüce katından bir lütuf ve bağışlama olarak insanların hizmetine vermiştir. Varlığın sahibi olan Allah Teâla bunu kullarından dilediğine verip dilediğinden alacağını açıklamıştır.Ancak kendilerine mal ve mülk verdiği kişilere malları ile ilgili bazı sorumluluklar yüklemiş ve görevler vermiştir. Bu sorumluluk ve görevler Allah’ın bir emaneti olan mallardan bir kısmının başkalarına verilmesidir. Cenâb-ı Hakk iman ve namazdan sonra malın başkalarına verilmesini emretmiştir. Buna “infak etmek” denir. İnfakın üç çeşit kısmı vardır(Farz vacip ve mendup). Farz olan zekât vacip olan fitredir.
Dünyada kalacak olan malımızın Allah’ın emrine göre kullanılması ve harcanması önemli bir iştir. Bu harcama âhirete uzanan geçide sağlam bir köprü kurmamızı sağlar.
Hayır ve iyilik mal el ve dille yapılır. Yapılacak bütün iyiliklere “sadaka” denir.
Mal ile yapılacak iyilik ve yardımın başında zekât gelir. Zekât insanların ihtiyaçlarından fazla olan mallardan başkalarına vermeleridir ve mecbûri bir yardım şeklidir.Bunun dışında sadaka ile başkalarına yardım etmemiz gerekir.
İnsan yakınlık derecesine göre başkalarına yardım etmelidir (Çocuğu annesi-babası kardeşi yakın akrabaları yakın ve uzak komşuları içinde yaşadığı toplumun diğer bireyleri). Ancak maddî olarak yardım edilecek kişilerin gerçekten yoksul olmaları gerekir.
Fakat insan gönül zenginliğinin yerine elinde olanın daha fazlazını ister gözünü hırs bürür. Bunun yerine Allah’ın bize nimet olarak verdiği malların hayır yolunda bize emrettiği şekilde harcanması olumlu bir davranıştır.Yalnız insan istediği malı değil mallarından sevdiklerini yoksullara vermek zorundadır böylece Allah’ın rızasını kazanır.
Mal ile yapılacak yardımlardan biri de “karz-ı hasen”dir.Bu yardım faiz veya benzeri menfaat beklemeden ödünç para verilerek yapılır.
Herkesin yararlanabileceği çeşme köprü cami hastane okul yol gibi kurumlar yaptırmak da mal ile yapılan yardımlar arasındadır.Bu tür hayır eserlerine sadaka-i câriye denir ve bu kişiler öldükten sonra da o yerler hala işliyorsa sevabı çok olur.
Sosyal ve ekonomik bakımdan malla yapılacak en önemli yardımlardan biri de zenginlerin mallarını yatırıma aktarmalarıdır ve çalışmak isteyenlere iş ve geçim imkanı hazırlamalarıdır.

1-Mânevî Yardım:
Allah’ın ve Resûlünün bizden yapılmasını istediği akıl ve vicdanın hoş gördüğü bir şeyi yapmak iyiliktir. Kötülükten sakınmak başkalarına kötülük yapmamak da iyiliktir. Bu tür iyilikler de “sadaka”dır.İyilikte yardımlaşmak kadar kötülükten alıkoymaya çalışmak da müslümanların dinî-ahlâkî görevleri arasındadır. Kötülük gören kişi kötülük ister küçük ister büyük olsun ona engel olmalıdır. Eğer bu görev yapılırsa kötülük azalır toplum huzur bulur.

d) Yardım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
1- Yardım Allah rızası için yapılır. Allah rızası gözetilmeden yapılan iyilikte riyâ ve gösteriş yada çıkar düşüncesi vardır.
2- Yardım yapılacağı sırada gerçekten yoksul olan kişiler aranmalıdır. Ancak hayâ sahibi yoksullar yoksulluklarını belli etmez. Yardım yapacakların bunlar gibilerini bulup haysiyetlerini bozmadan yardım etmelidirler.
3- Kötü işe yaramaz mallar yardım olarak başkalarına verilmez.
4- Yapılan yardım hiç bir zaman başa kakılmamalıdır aksi takdirde yapılan yardımın sevabı olmaz.
5- Yoksulun halinden anlamalı ve ona iyi davranmalıdır.
6- Hiç bir yardım küçük görülmemelidir.
7- İyilik ve yardımda bulunacak kişi bunu zamanında yapmalıdır. Zamanında yapılmayan yardım ihtiyacı karşılamaktan uzaklaşır.
8- Yardım yapılırken gizliliğe önem verilmelidir. Ancak zekat gibi farz olan ibadetlerde açıklık esastır.

e) Başkalarından Yardım Bekleyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar:
1- İhtiyaçtan fazlası istenmemelidir.
2- Yapılan yardımı azımsamadan kabul etmek gerekir.
3- Yardım kerîm olandan istenir yardım etmek istemeyenden veya imkanı olmayandan yardım istenmez.
4- İyilik ve yardım yapana nankörlük değil teşekkür etmeliyiz.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 3 üye, Я adlı üyemize teşekkür etti.
jumaru (09-04-2010), mormavi (09-04-2010), sahranil (09-04-2010)

Alt 13-10-2011, 10:57   #2 (permalink)
misafir
Avatar Yok
 
Ampul yardımlaşma,dayanışma

Toplumsal dayanışma toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. Yaşamımızda toplumsal dayanışmanın çok önemli bir yeri olduğunu artık anlamamız gerekmektedir. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak hareketlerden birisi dayanışmadır.

İyi bir başarı için çevre faktörlerimizi de iyileştirmek zorundayız. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Çevresindeki tüm olaylardan direk veya dolaylı etkilenir. Bu etkileşme insana zarar verdiği gibi zirveye çıkmasına da yardımcı olur. Dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır.
Kendi başarısızlığımız eğer bir toplum içinde olumsuz etki yapıyorsa oturup düşünüp nerede neden hata yaptığımız irdelememiz gerekmektedir. Kısacası birbirimizin gözünü oyacağımıza pozitif dayanışma içerisinde olsak hem kendimiz hem çevremiz hem de ülkemiz bundan faydalanacaktır.

Bireylerin beraber hareket etmeleri elbette ülkemiz için çok faydalı olur buna en güzel örnek Kurtuluş Savaşıdır. Birlik ve beraberlik içinde olan toplum kendi kendini yönetir dışarıdan müdehalelere izin vermez. Karşılaşılan sorunlar daha çabuk çözülür ve gelişmek için gerekli şartlar kolayca aşılır.

Kısaca Ülkemizin dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmesi için toplum olarak bir dayanışma (fikir birliği) içinde olmalıyız.

Atatürkün eğitime verdiği önem
Atatürk büyük bir asker büyük bir devlet adamı ve diplomat olduğu kadar eğitim alanında da milletimizin çağ değiştirmesini atılım yapmasını sağlayan büyük bir önderdir. Atatürk’ün Millî Eğitim konusuna gösterdiği ilgi ve bu konuda ileri sürdüğü görüşler incelendiği zaman bu konuya adeta bir eğitim düşünürü gibi eğildiği konunun bütün yönleriyle çok yakından ilgilendiği çevresine Millî Eğitimin önemini anlatmak içni her fırsatı değerlendirdiği Millî Eğitimde göz önünde tutulması gerekli amaç ve ilkeleri açıklığa kavuşturduğu görülür. Atatürk eğitim alanındaki yenileşmenin önderidir.
Atatürk’ün gözünde Türk Millî Mücadelesi sırf askerî mahiyette düşmanı vatan topraklarından kovmayı tek amaç bilen bir hareket değildi. Askerî alanda kazanılacak zafer millî kurtuluşun ilk şartı idi. Fakat zaferden sonra yapılacak işler bağımsızlık savaşı kadar önemliydi. Savaş sürerken bile Atatürk savaş sonrasının sorunlarına hazırlanıyor bu arada Millî Eğitim konusuna da eğiliyordu.
Bağımsızlık Savaşının en bunalımlı günlerinde düşman kuvvetlerinin kesin sonuca ulaşmak hayaliyle baskılarını arttırdıkları Ordumuzun Sakarya’ya kadar çekilmesine yol açan Kütahya-Eskişehir yöresindeki Yunan saldırısının tehlikeli şekilde geliştiği günlerde 16 Temmuz 1921′de Ankara’da “Maarif Kongresi” (Millî Eğitim Kongresi) toplanmıştır. Atatürk cephedeki şartların ağırlığına rağmen bu Kongrenin ertelenmesine razı olmamış hattâ Kongrenin açış konuşmasını kendisi yapmıştır.

Bu açış konuşmasında -devam eden savaşa ve bütün maddî imkânların düşmanı vatanımızdan kovmak için kullanılması zorunluluğuna rağmen- “millî” ve “çağdaş” bir eğitimin temellerinin atılmasını yapılacak işlerin sağlam bir programa bağlanmasını istemiştir. Bu konuşmasında:
“Yüzyıllarca süren derin idarî ihmallerin devlet bünyesinde açtığı yaraları iyileştirme yolunda harcanacak çabaların en büyüğünü hiç şüphesiz irfan (bilgi ve kültür) yo/unda kullanmalıyız” diyen Atatürk acı bir gerçeğe parmak basar:
“Şimdiye kadar izlenen öğretim ve eğitim yöntemlerinin milletimizin gerileme tarihinde en önemli etken olduğu kanısındayım.

Ayrıntıları eğitim uzmanlarına bırakmak istediğini belirterek bazı genel ilkelere değinen Atatürk eski devrin hurafelerinden boş inançlarından Doğudan ve Batıdan gelebilecek zararlı etkilerden uzak millî karakterimize ve tarihimize uygun bir kültüre muhtaç olduğumuzu vurgular. “Gelecekteki kurtuluşumuzun büyük önderleri” olarak selâmladığı öğretmenlere duyduğu derin saygıyı dile getirir. Çevresine inanç aşılar:
“Silahıyla olduğu gibi dimağıyla da mücadele zorunda olan milletimizin birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur” der.

Atatürk’ün yıllar sonra “Cumhurbaşkanı olmasa idiniz ne olmak isterdiniz?” sorusuna “Millî Eğitim Bakanı olarak eğitim davasına hizmet etmek isterdim” diye cevap vermesi bile eğitimi millet hayatında ne kadar önemli bir etken olarak gördüğünün işaretidir.

Birinci Dünya Savaşının galibi emperyalist ülkelere ve onların âleti olarak vatanımıza saldıran Yunanlılara karşı kazandığı zaferle Gazı Mustafa Kemal Paşa yalnız Türklüğün değil Fas’tan Endonezya’ya kadar bütün islâm âleminin bütün ezilen milletlerin kahramanı olmuştu. Fakat O bir an bile zafer sarhoşluğuna kapılmadı. Çok iyi biliyordu ki -kültür eğitim ve iktisat zaferleri ile tamamlanmadıkça- askerî zafer tek başına millî kurtuluşu sağlamağa yetmeyecektir. Düşmanın İzmir’de denize dökülüşünden sadece bir buçuk ay sonra Bursa’da kendisini ziyarete gelen İstanbul öğretmenlerine söylediği şu sözler O’nun bu konuda ne kadar bilinçli olduğunu gösterir: ”
bugün eriştiğimiz noka gerçek kurtuluş noktası değildir…
Kurtuluş cemiyetteki hastalığı ortaya çıkarmak ve iyileştirmekle elde edilir. Hastalığın tedavisi ilim ve fennin gösterdiği yolla olursa hasta kurtulur. Yoksa hastalık müzminleşir ve tedavisi imkansız hale gelir…”

Orduların yönetilmesinde nasıl ilim ve fen rehber edinilerek zafere ulaşılmış ise “milletimizi yetiştirmek için kaynak olan okullarımızın ve yüksek öğretim kurumlarımızın kuruluşunda da” ilim ve fennin yol gösterici olacağını belirten Atatürk her fırsatta öğretmenlere şöyle sesleniyordu:
“Ordularımızın kazandığı zafer sizin ve sizin ordunuzun zaferi için yalnız zemin hazırladı… Gerçek zaferi siz kazanacak siz sürdüreceksiniz ve mutlaka başarıya ulaşacaksınız”.

Büyük Zafer’den az sonra henüz Cumhuriyet kurulmadan Kütahya’da “irfan ordusu” diye nitelendirdiği öğretmenlere hitaben söylediği şu sözler bu kutsal mesleğin mensuplarına verdiği büyük değeri gösteriyordu:
“…Toplumumuzu hakikat hedefine mutluluk hedefine ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu öteki milletin geleceğini yoğuran irfan ordusu…

Asker ordusu vatanı yok etmeğe gelen düşmanı vatanın harim-i ismetinde (yabancıların giremiyeceği temiz ve kutsal vatan topraklarında) boğup mahvetti. Yalnız işimiz bu orduya sahip olmakla bitmiş gayemiz yalnız bu ordunun başarısıyla gerçekleşmiş değildir. Bir millet savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin kalıcı sonuçları ancak irfan ordusu ile ayakta durabilir. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun hizmetleri ve kazandıkları yok olur”.

Eğitim milletlerin bağımsız yaşayabilmeleri kalkınıp güçlenmeleri bakımından hayatî önem taşır. Atatürk’e göre “en önemli en esaslı nokta eğitim meselesidir”. Çünkü “eğitim bir milleti ya hür bağımsız şanlı yüce bir toplum halinde yaşatır ya da bir milleti esarete ve sefalete terkeder”.

Atatürk Millî Eğitime bir başka açıdan da büyük önem vermiştir: kurulan genç Cumhuriyet ve bu Cumhuriyetin dayandığı temel ilkeler Türk inkılâbı ancak yetişecek güçlü; aydınlık kafalı sağlam karakterli yeni kuşaklarla ayakta durabilirdi. Türk inkılâbını ve Cumhuriyeti koruyacak kuşakları yetiştirmenin yolu eğitimdi.

Ankara’da toplanan “Muallimler Birliği” (Öğretmenler Birliği) kongresinde Atatürk eğitimin bu görevini şu sözlerle ifade etmiştir:
“Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.. Hiç bir zaman hatırınızdan çıkmasın ki. Cumhuriyet sizden ilmen fennen bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister”.

Atatürk’e göre eğitime ve öğretmenlere düşen başka bir görev de şudur: “millet olma” bilincini geliştirmek aynı millete mensup olma duygusunu güçlendirmek millî beraberlik ve bütünlüğü pekiştirmek. Bu konuda Atatürk şöyle diyor:
“Öğretmenden eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini kazanamamıştır. Ona alelade bir kütle denir millet denemez. Bir kütle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki bir toplumu gerçek millet haline getirirler’”.

Özetle Atatürk’e göre kaynaşmış bir millet haline gelmenin çağdaşlaşmanın kalkınmanın hür ve demokratik bir toplum olabilmenin en etkili aracı eğitimdi.
 

Alt 13-01-2012, 11:40   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

iyki kısa olsun dedik arkadaş uzun olsun desek napardınız
 
Alt 13-12-2012, 05:46   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok sağolun ...işime yaradı....:)
 
Alt 02-03-2013, 01:37   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence çoçuklarınızı okula gönderin çünkü onlar sizin en büyük kıymetleriniz bunu çok iyi düşünün onlar sizin herşeyleriniz
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yardımlaşma nedir? Yardımlaşmanın Önemi Nelerdir?

Yardımlaşma nedir? Yardımlaşmanın Önemi Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yardımlaşma nedir, yardımlaşmanın önemi, yardımlaşmanın önemi nedir, yardımlaşma nedir kısaca, yardımlaşma ne demektir, yardımlaşma ne demek, yardımlaşmak nedir, yardimlasma nedir, yardımlaşmak niçin önemlidir, yardımlaşmak niçin önemlidir konuşma, yardimlaşma nedir, yardımlaşma nedir ve önemi, yardımlaşmak ne demektir, yardımlaşma neden önemlidir, yardımlaşmanın önemi ile ilgili yazı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Biyolojinin önemi, biyoloji nedir? daywest Biyoloji 0 21-02-2010 10:30
Bel Fıtığı Nedir?-Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 19-06-2009 03:38
İmânın İnsan İçin Önemi Nedir? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:24
Ilk Olarak çocuk Gelişimini Bilmenin önemi Nedir? mine ulas Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 30-05-2008 03:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.