bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2010, 04:26   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Otonomlar Tanimi

“Gözlerini aç; uyanmaya çalış; artık yeter”. İşte bu şarkı bugünlerde Avrupa’da ve özellikle de Danimarka’da çok moda. Avrupa’da yeniden diriltilmeye çalışılan “faşizme”; daha doğrusu “neo-Nazilere” karşı savaşan ve kendilerine “anarşistler” diyen büyük bir grubun üyeleri için bu şarkı artık bir marş haline gelmiş durumda.
Anarşistlerin kullandıkları uluslararası sembol de işte bu arkamda gördüğünüz “A” harfi. Bir de bu büyük grubun bir alt kolu niteliğindeki “Otonomlar” var. Kolay değil son birkaç yıldır özellikle Danimarka’da polise kök söktüren; buradaki bir Türk gencinin sınır dışı edilmesine şiddetle karşı çıkıp yönetime zor anlar yaşatan; devlet karşıtı bir grup. Polisi çaresizlik içinde bırakan ve istediklerini elde eden aktivist bir örgüt. İşte biz de bu dosyamızda “Otonomlar”ı ve “Anarşistler”i tanıyacağız.

Kimilerine göre uyuşturucu kullanan; hırsız alkolik ve saldırgan gençlerden oluşan bir çete. Kimilerine göreyse belli bir ideolojisi ve felsefesi olan; anarşistlerin bir alt kolu. Belli ölçülerde şiddet kullanan son derece bilinçli ve akıllı bir gurup. Bill Clinton’un Atina ziyareti sırasında ya da Seattle’deki olaylarda gündeme damgasını vuran çoğu üniversiteli gençlerden oluşan; yeni bir hareket. Peki ama kim bunlar? Ne istiyorlar? Nasıl bu kadar güçlü olabiliyorlar ve bir anda binlerce aktivisti toplayabiliyorlar? Daha da önemlisi Avrupa’nın ve dünyanın geleceğinde ne kadar önemliler? Şimdi sizlerle birlikte Otonomların merkezi olan Danimarkaya gidip tüm bu sorulara yanıt arayacağız. Şimdi hazır olun pusulamız dönmeye başlıyor…

Tüm dünya halkları gibi Danimarkalılar da bugünlerde yeni Milenyum’a girmenin heyecanını yaşıyorlar. Dünyada sosyal refahı sağlayabilmiş birkaç ülkeden biri olan Danimarka’da işsizlik enflasyon ya da fakirlik gibi sorunlar yok. İskandinavya’nın bu gelişmiş ülkesinde insanlar bambaşka meselelerle uğraşıyorlar. Bunlardan biri de kendilerine “Otonomlar” diyen bu saldırgan gençler. Devlete hükümete parlamentoya; kısacası “sisteme” karşılar. Hükümet ya da polis bunları bir türlü engelleyemiyor. Sayıları sürekli artıyor. Ülkedeki yabancıları da saflarına katıp her geçen gün daha da kuvvetleniyorlar.

Biz de Otonomların kim olduklarını ve amaçlarını öğrenmek için bu gençlerin sık sık dolaştıkları yerlere gidiyoruz. Araştırmalarımız bizi buradaki bir işçi mahallesine götürüyor. Otonomların buradaki bir binada toplandıklarını öğreniyoruz. Bunun üzerine biz de oraya gidiyoruz. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın Yagtvay Caddesi’ndeyiz. Bu arkamda gördüğünüz binaysa “Umdomhuset”; yani Gençlik Evi. Burası son derece önemli çünkü bu bina Otonomların Merkezi. Buraya üye olmayan girmiyor. Otonomlar içerde bir arada yaşıyorlar ve tüm eylemlerini burada planlıyorlar.

İlk bakışta terkedilmiş eski bir apartman izlenimi veren binanın her tarafında duvar yazıları ve sloganlar var. Tabi bu sloganlardan polis de nasibini almış. Binanın etrafında polislerle ilgili pek çok küfür yazılı. Binanın önünde çekim yaparken bir genç yanımıza yaklaşarak ne istediğimizi soruyor. Kendisine Otonom’larla konuşmak istediğimizi söylüyoruz. Otonom gencin bize yanıtı oldukça net: “Biz kimseyle konuşmayız. kamera istemiyoruz.” Otonomlar yüzlerinin tanınmasını istemiyorlar. Neo-Naziler ya da diğer faşist gruplar tarafından saldırıya uğramaktan korkuyorlar. Bu yüzden de tavırları oldukça kuşkulu ve saldırgan.

Otonomlar konuşmayı reddedince biz de binanın etrafında dolaşarak onlar hakkında biraz daha bilgi toplamaya çalışıyoruz. Binanın yanındaki ıssız sokakta hemen hemen tüm duvarlara grafittiler ve sloganlar yazılmış. Danimarkalılar bu sokağa girmeye korkuyorlar çünkü burada Otonomların ani bir saldırısına uğramak mümkün. Duvardaki yazılar ve çizimler aslında Otonomların düşünceleri ve felsefeleri hakkında da fikir veriyor. ”Uygarlığın ırzına geç” ”Sizin toplumunuza ihtiyacımız yok”. ve “zenginleri yiyin”.

Son günlerde Avrupa’da kendilerinden çok sık söz ettiren Otonomların geçmişi aslında 1960’ların ikinci yarısına kadar gidiyor. 1960’lı yılların sonlarında tüm dünyada akın akın yayılan öğrenci olayları ve dünyayı yeniden kurma fikri Danimarka’yı da etkiledi. Buradaki gençler boş binaları işgal edip yerleştiler ve buralarda komün hayatı yaşamaya başladılar. Bu guruplara hemen de bir isim bulundu: “İşgalciler”.

Jensen: İşgalcilerin amacı Avrupa’nın diğer ülkelerindeki yaşıtlarıyla aynıydı: “Yeni bir düzen için devrim”. Polis işgalcileri bir binadan çıkarıyor; onlar bir diğerine yerleşiyorlardı. Yerleştikleri yerde nasıl yaşayacaklarına da kendileri karar veriyorlardı. Bu hareket 1980’lerde de güçlenerek devam etti. İşgalciler dünyanın diğer devrimcileriyle de işbirliği yaptılar. Güney Afrika’daki ırk ayrımına karşı savaşan siyahları; ya da Nikaragua’da Amerikan emperyalizmine karşı savaşan grupları desteklediler. 1980’lerin sonuna doğru artık politikleşmişlerdi. Aynı yıllarda polisle işgalciler arasındaki çatışmalar da iyice arttı. Şiddet ön plana çıktı işgalciler işgal ettikleri binalardan çıkmak zorunda kaldılar ve sonunda daha küçük gruplar halinde organize oldular. Devrim için savaş fikri yerini neo-Nazilere karşı savaşa; ya da çok uluslu büyük holdinglerle mücadeleye veyahut da Avrupa Topluluğu’na karşı mücadeleye bıraktı.

Sörn Jensen Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yerel yayın yapan bir televizyonun yöneticisi. Sık sık Otonomlarla görüşüyor ve taa başından beri bu hareketi çok yakından izliyor. Jensen Otonomların asıl ortaya çıkış tarihi olarak da 18 Mayıs 1993’ü gösteriyor:
Jensen: Bence Otonomların geçmişi açısından asıl dönüm noktası 1993 Mayıs’ındaki o gösteriydi. O yıl mayıs ayının başlarında Danimarka’nın Avrupa Topluluğu’na tam üyeliği konusunda bir referandum yapılmıştı ve çoğunluk tam üyeliğe “evet” demişti. Oysa bu gruplar o zamanki adıyla AT’ye karşıydılar; çünkü “bu durumda bizi Brüksel yönetecek” diyorlardı. 18 Mayıs akşamı büyük bir gösteri düzenlediler. Danimarka’nın “Otonom” olmasını çıkarılacak yasaların da doğrudan halk tarafından yapılmasını istiyorlardı. Taşlar ve molotof kokteylleriyle polise saldırdılar. Polis nasıl davranacağını bilemedi ve bir panik anında göstericilerin üzerine ateş açtı. 11 gösterici vuruldu ama neyse ki ölen olmadı. Danimarka basını ilk kez bu olaylardan sonra oradaki gruplara “İşgalciler” yerine “Otonomlar” adını verdi. İşte Otonomlar böyle doğdu.

18 Mayıs 1993’de yaşananlar Danimarka tarihinde kalıcı izler bıraktı. Bu olaylardan sonra artık herkes Otonomları tanıdı. Otonomların asıl derdi Avrupa’da yeniden hortlayan faşizmdi. 1990’lı yıllarda Otonomlar Avrupa’nın hemen hemen her yerinde özellikle Neo-Nazilere karşı mücadele ettiler. 1995 1996 ve 1998’de Avrupa’nın diğer ülkelerinden gösteri yapmak için Danimarka’ya gelen neo-Naziler karşılarında gözünü budaktan sakınmayan Otonomları buldular. Otonomlar bu gösterilerde Neo-Nazilere ve olayları yatıştırmaya çalışan polise karşı şiddet kullanmaktan da çekinmediler. Havada uçan kaldırım taşları artık Otonomların sembolü olmuştu.

Özellikle 1995’in 15 Ağustos’unda Kopenhag yakınlarındaki Roskilde şehrinde yaşananlar Otonomların artık halktan da destek aldıklarını gösteriyordu. O gün Neo-Naziler liderleri saydıkları Rudolph Hess’i anmak için Avrupa’nın dört bir yanından kalkıp Roskilde’ye gelmişlerdi. Her yıl yapılan bu anma töreni için bu kez Roskilde seçilmişti; çünkü Amerikalı bir Neo-Nazi Danimarka’da olay çıkarınca yakalanıp tutuklanmış ve Roskilde’deki cezaevine konulmuştu. İşte neo-Naziler de bu olayı protesto etmek ve hapishanedeki arkadaşlarına cesaret vermek için oradaydılar. Otobüslerden inip gösteri için hazırlanan neo-Naziler kendilerinden oldukça emin görünüyorlardı. Ama birazdan yaşanacakları bilseler belki de kendilerinden bu kadar emin olamazlardı. Roskilde’de neo-Nazilerin yürüyeceği yolun üzerinde Otonomlar çoktan yerlerini almışlardı bile. Neo-Naziler yürümeye başlayınca olanlar oldu. Otonomlar arkalarında halkın da desteğini alarak neo-Nazilere saldırdılar.

Bu olaylarda polis arada kalmış ve ne yapacağını şaşırmıştı. Üstüne üstlük Roskilde halkı da Otonomlardan yana tavır koyup polisi eleştirince ilginç sahneler yaşandı. Bir adam polisleri evinin önündeki bahçeye izinsiz girmekle suçlayıp kovuyor; böylece bahçesinde saklanan Otonomları korumaya çalışıyordu. Sonunda neo-Naziler hiçbir şey yapmadan çaresizlik içinde otobüslerine binip geldikleri gibi gittiler.

1999’a gelindiğinde Danimarkalılar bu maskeli gençleri artık iyice kanıksamışlardı. 20 Mayıs 1999’da polis Otonomların Kopenhag’daki merkezi sayılan “ungdomhuset”i yani “gençlik evini” kapatmaya kalkışınca karşısında yine kara maskeli bu gençleri buldu. Gösteriler büyüyünce güvenlik yetkilileri “gençlik evi”ni kapatmaktan vazgeçtiler. Bundan sonra Otonomların adı çok sık duyulmaya başlandı. Devlet ve hükümet karşıtı tüm gösterilerde artık Otonomlar vardı. Gösterilerde şiddet kullanmaktan çekinmeyen bu gençler kısa sürede Avrupa’daki neo-Nazilerin ve diğer faşistlerin korkulu rüyası haline geldiler.

Danimarka halkının bir bölümünden ve özellikle de Kopenhag’ın işçi mahallerinde yaşayanlardan destek alan Otonomlar artık Danimarka’daki günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuşlardı. İşte tüm bu irili ufaklı olaylarla Otonomlar artık Danimarka’da ve Avrupa’da tanınmış bir gurup haline geldiler. Ama geçtiğimiz Kasım ayında burada Kopenhag’ın Nörrobro semtinde yaşananlar; Otonomların aradan geçen birkaç yılda ne kadar güçlendiklerini ve büyüdüklerini kanıtladı.
http://www.pusula.tv/modul_haber/tum...sp?Gundem=2041


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Otonomlar Tanimi

Otonomlar Tanimi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Edebiyatin Tanimi.. mormavi Türkçe ve Edebiyat 1 31-10-2011 07:41
Sosyolojinin Tanimi... mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-04-2010 04:23
Teokrasi Tanimi... mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-04-2010 03:18
Mineralin Tanimi Nedir? mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:05
Ceviz Agaci Tanimi mormavi Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 27-06-2009 02:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats