bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2010, 10:52   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Y Nesli Nedemek?

Y Nesli
Vikipedi özgür ansiklopedi

Y nesli teorik olarak Amerikan Kültürü'nde X nesli'nden sonra gelen kuşaktır. 1977 ile 1981 yılı itibariyle doğmuş olanları kapsadığı söylenir; ancak nesil Vietnam Savaşı sonrasında çoğunluğu ekonomist (iktisatçi) olan dünyanın dört bir yanındaki ülke insanlarının yarattığı dünyanın ilk global nesildir.

Neslin Başlangıcı
Vietnam savaşı 1975 yılında sona erdi. Vietnam Savaşı'nın başladığı 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iktisatçılar kontrol edilebilecek yeni bir nesil yaratmak amacıyla X nesli planını ortaya koydu. Fikir olarak global olan ancak küresel dünya ile kontak kurulmadan yaratıldığı için tıpkı Vietnam savaşı gibi başarısızlıkla sonuçlandı. Savaş sonrasında bu sefer dünya'daki birçok uzman'in analizleri doğrultusunda Y nesli başlatıldı.

Ana Temalar
Bu başlangıç elbette bir süreç aldı. Bu nesil insanları'nın Vietnam savaşından bihaber olması gerekiyordu. Tam olarak nesil temalarının oluşturulması ve uygulanmaya başlanması da 1977 yılına denk geldi. 1981 yılına kadar da bir takım tamamlamalar yapıldı. Ana temalar olarak
  • İletişim (Communication - 1977)
  • Medenilik (Civilization - 1977)
  • Teknoloji (1980)
  • Globalizm (1981)
seçildi.
Bu vesile ile bu dönemlerde doğmuş insanlara teknolojik olarak daha fazla imkân sunuldu. Örneklerle sunmak gerekirse ebeveynler poker tavla gibi oyunlar oynarken; Y nesli bilgisayar oyunu oynadı. Gameboy'lar Atari'ler bu dev nesil statüsü altında desteklenen oyunlardan birkaçıydı. Bu tarz şirketlerin hiçbiri gelişim süreçleri döneminde ülkelerine tek bir kuruş vergi ödemediler.
İletişim
İletişim konusunda da gerek telefon gerek cep telefonu gerek interaktif dünya'nın temellerinin atılmasının sebebi y nesliydi. Amaç olan kaide bu neslin 18 yaşına gelmeden önce bir telefon sahibi olmasıydı. Lakin 1995 - 1998 yılları yeryüzünde medeni olan her ülkede Y nesli bireylerinin bir telefon sahibi olduğu dönemi temsil etti. Bunun yanı sıra televizyonculukta ve sinemada da global olarak yeryüzündeki tüm kültürlere önem verildi. Böylece insanların birbirlerini daha rahat anlaması için bir taban oluşturuldu. Bill Clinton da bu neslin temellerini oluşturan ve uygulanmasında öncülük etmiş dünyaca ünlü liderlerden sadece biridir.
Medenilik
Medenilik konusunda insanlara verilen eğitim doğrultusunda insanların daha az vahşi olduğuna kanaat getirildi. Bu yüzden gerek işyerlerinde gerek statü olarak kabul görmede daha önceki nesillerde olmadığı kadar eğitim mühim oldu. Daha öncelerinde master veya doktora yapmış insanlar oldukça az iken Y nesli için master yapılması gereken; doktora da yapılması halinde büyük kolaylık sağlayıcı etken olmuştur.
Teknoloji
Teknoloji konusunda Y nesline ait herkes yaşamları süresince dünyanın teknolojik olarak ne kadar çok ilerlediğini görmüştür. Teknoloji marketine her gün yeni buluşlar yeni kolaylıklar yeni ürünler sunulmaktadır . Bu da Y neslini her zaman bir adım sonrasında düşünmeye itmiştir.
Globalizm
Globalizm de Y nesli içerisinde Amerika Birleşik Devletleri'nin kabul etmekte zorlandığı en büyük amaçlardan biridir. O güne kadar emperyalist düşünceler sunulmuştu; ancak hiç kimse yeryüzündeki bütün kültülerin bir ahenk içerisinde iç içe olmasını hem kabul edemiyordu hem de bunun sorun teşkil edeceğini sanıyordu. Ancak bilimsel çalışmalar globalizm'in uluslararası savaşların önünü keseceğini sundu ortaya. Bu yüzden Y nesli birkaç kültürün entegre olduğu müzikler dinledi ve filmler izledi. Bu yüzden Y nesli yeryüzündeki tüm ürünlerinden olanakları el verdiğince haberdar oldu. Bu yüzden de belki de global bir market oluştu.

Takibin Sonu
Y neslinin takibi 2001 yılında sona erdi. Sona erdiren olay da; George W. Bush'un Amerika başkanı olması ve nesil amaçlarını saçma olarak görmesiydi. Bu konuda da daha önce muhalefet etmiş başkan yardımcısı Dick Cheney'nin önderliği olduğu kuşkusuzdu tabii.
Y nesli şu ana kadar yaratılmış en eğitimli en medeni en teknolojiye açık bilgiyi kaynaklarından öğrenebilen global olarak dünyayı keşfetmeye çalışan insan topluluğudur. 2004 seçimlerinde Amerika'da Demokratlar'ın büyük bir ihtimal ile tekrar seçilmesiyle bu neslin takibi veyahutta yeni bir nesil tekrar yaratılacaktir. Bunun amacı da; savaşsız insanların birbirlerini olduğu gibi kabul ettiği herkesin birbirinden haberdar olduğu eğitimli insanların cahil insanlara nazaran daha üstün olduğu ütopik bile olsa cennetvarı bir dünya yaratmaktır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Y Nesli Nedemek?

Y Nesli Nedemek? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nesli Tükenmiş Veya Tükenmek üzere olan insan Çeşitleri nurküllü LakLak Bölümü 1 19-03-2010 12:15
Nesli tükenen ayı Bkmlyz Fıkralar 2 07-12-2008 09:05
Nesli Çölgeçen Biyografi-Nesli Çölgeçen Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 10-07-2008 04:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats