bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-10-2010, 12:27   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Seçme ve seçilme hakkı nedir?

Milletvekili muhtar belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir. Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

Siyasal Haklar:
Sosyal ve ekonomik haklar yanında vatandaşlıktan doğan haklardan biri de siyasal haklardır. Siyasal haklar vatandaşların yönetime katılmaları ve siyasal alanda söz sahibi olmalarını sağlar. Onun için siyasal haklar demokratik yönetim anlayışının vazgeçilmez unsurudur.
Siyasal hakların başında seçme ve seçilme hakkı gelir. Temsili demokrasilerde halkın adına karar almak seçimle iş başına gelen yöneticilere bırakılır. Bu yöneticileri kimin seçeceği sorunu demokrasinin temel sorunlarından biridir. Başlarda oy hakkı vatandaşların küçük bir kesimi tarafından kullanılmaktaydı. Çalışan kesimlerin ve kadınların oy hakkını elde etmeleri daha sonralara rastlar. Bu nedenle genel ve eşit oy hakkı seçim ve temsil ilkesi doğduktan sonra ortaya çıkmıştır. Oy hakkının genişlemesiyle ve çağdaş siyasal partilerin siyaset sahnesinde yerini almasıyla birlikte bugünkü anlamda seçme ve seçilme hakkı doğmuştur.
Günümüzde yasalarda gösterilen şartlara uygun olarak her vatandaş seçme seçilme siyasal etkinlikte bulunma ve halk oylamasına katılma haklarına sahiptir.
Bugün demokratik yöntemlerin çoğutemsil ilkesine dayanır.Ülkemiz de temsili demokrasi ile yönetilir.Temsili demokrasilerdehalkbelli süreler içindebelli sayıda temsilciler seçer ve siyasal kararlar halk adına bu temsilciler tarafından alınır siyasal partiler temsili demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarıdır.Çünkü;seçimlerde kime oy vereceğimizi değilhangi siyasal partiye oy vereceğimizi düşünürüz.Siyasal partilerbelli bir dünya görüşü bir siyasal doktrin etrafında örgütlenen insanlardan oluşur ve siyasal iktidara gelmeyi amaçlar.Siyasal partiler aracılığıyla seçtiğimiz temsilcilerseçildikten sonrasadece kendilerini seçenleri değilbütün ulusu temsil eder ve ulus adına karar alır.
Seçme ya da oy hakkı seçimlerde oy kullanma ile sınırlı değildir. Bazen temsilcilerin aldığı bir karar oy verdikleri bir tasarı geçerli olabilmek için halkın oyuna sunulur. Buna “halkoylaması” ya da “referandum” denilmektedir. Böylece belli konularda halkın düşüncesi öğrenilmiş olur ve halkın siyasal kararlara “doğrudan katılması sağlanır. Temsili demokrasilerde halk oylaması sık uygulanan bir yöntem değildir.
Siyasal haklar içinde siyasal partilerle ilgili olan haklar vatandaşların daha aktif olarak siyasal yaşama katılmaları için önemlidir. Kişiler yasalarda belirtilen koşullara uygun olarak siyasal parti kurulabilir üye olabilir ya da üyelikten çıkabilir. Ancak bir ülkede siyasal etkinlik sadece partiler aracılığıyla gerçekleşemez. Vatandaşların partilerin yanı sıra sendikalar ve dernekler kurma bunlara üye olma haklarının da bulunması gerekir. Ayrıca “kişi hakları” içinde yer alan düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme özgürlüğü gibi haklarda siyasal haklarla ilişkili onu tamamlayan haklardır.
Ekonomik ve sosyal durumu zenginlik ve öğrenim derecesi ne olursa olsun her vatandaşın siyasal haklardan eşit olarak yararlanması gerekir. Bir ülkede siyasal haklar her vatandaşa eşit düzeyde uygulanmıyorsa o ülkenin demokratik olduğu söylenemez. Demokratik yönetimi güçsüzlerin kendilerini ifade edebildikleri ve yönetimde söz hakkına sahip oldukları bir yönetim şekli olarak da görmeliyiz. Güçsüzlerin yani yoksulların azınlıkların güçlüleri siyasal iktidara taşıyabilmeleri için siyasal haklardan yararlanmaları gerekir.
Bunun için genel ve eşit oy hakkı önemlidir.
Bir ülkede Siyasal haklar herkese eşit düzeyde uygulanmıyorsa bu haklardan yararlanamayan vatandaşlar yönetime razı göstermeyeceklerdir.

Demokratik yollarla kendilerini ifade edemedikleri için şiddete başvurabilirler. Sonuçta birbirini anlamayan birbirleriyle ortak yaşam kurmayan ülkesini sahiplenmeyen bir vatandaşlar topluluğu doğacaktır.

Bir ülkede yaşayan vatandaşların Yönetime razı göstermeleri için başka bir deyişle meşruluğun sağlanması için herkesin eşit düzeyde siyasal haklardan yararlanması gerekir.
Her Türkiye vatandaşı seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Bu 1926'da kadınlara da seçme ve seçilme hakkı veren kanunla belirlenmiştir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Seçme ve seçilme hakkı nedir?

Seçme ve seçilme hakkı nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: seçme ve seçilme hakkı nedir, seçilme nedir, kimler seçme ve seçilme hakkına sahiptir, seçme ve seçilme hakkı hangi ilke, halkın seçme ve seçilme hakkı hangi ilke, seçme seçilme hakkı hangi demokrasi ilkesidir, halkın seçme ve seçilme hakkına sahip olması, seçilme hakkına kımler sahıptır, kimler seçilme hakkına sahiptir yazınız, seçme seçilme hakkı demokrasi ilkesi, seçmeve seçilme hakkına sahiptir, seçme ve seçilme hakkı hangi demokrasi ilkesidir, secme secilme hangi demokrasi ilkesi, kimler seçilme hakkına sahiptir, seçme seçilme hakkının demokrasi ilkesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İsmail Hakkı Demircioğlu Biyografi-İsmail Hakkı Demircioğlu Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:28
Çule İbrahim Hakkı Biyografi-Çule İbrahim Hakkı Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 03:25
Hakkı Behiç Bayiç Biyografi-Hakkı Behiç Bayiç Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 09:43
Ayakkabı seçme kılavuzu Bkmlyz Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 0 19-03-2008 09:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats