bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-10-2010, 09:03   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deprem Sırasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

DEPREM ANINDA...

Deprem sırasında hayatta kalmak için bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması gerekiyor. Deprem öncesi yapılacak hazırlıklar deprem anı ve sonrası uyulması gereken kurallar....

Bina içindeyseniz:


Deprem sırasında sakin olup paniğe kapılmayın cesaretinizi toplayın koşmayın. Depremler genellikle hafif bir sarsıntı gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir.


Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak pozisyonunuz varsa bu yolu saptayın. Bu yöntem sadece giriş altı giriş ve 1. katta olanlar için geçerlidir. Deprem sırasında ilk 10-15 saniye binayı terkedebilmek açısından çok önemlidir. Daha önce yaşanan depremlerden elde edilen istitastiki verilere göre binalarda yıkıma yol açan unsur hissettiğiniz ilk sarsıntı değil binanın rezonansa girmesidir.


Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız kesinlikle merdivenlerden merdiven boşluklarından uzak durunuz. Asansör bir tuzaktır. Yıkılan binalarda en yüksek oranda ölüm bu noktalarda meydana gelmektedir. Birinci kattan daha yüksekteyseniz atlamayı denemeyiniz. Dışarı çıkamayacaksanız EV DEPREM PLANI'nı uygulayın.


Büyük bir depremde ayakta durmanız koşmanız mümkün değildir. Çömelin ya da döşemeye yatın. Sağlam bir masa sıra mobilya veya kapı kasasının altına girin ve başınızı koruyun. Masaya tutunun ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek güvenli oluncaya kadar değiştirmeyin.


Çamaşır makinesi bulaşık makinesi mutfak tezgahı büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak küçük bir alan yaratırlar. Cenin pozisyonu alarak bekleyin. Bu alan bir insanın yaşaması için yeterli olabilmektedir.


Yaşanan depremlerden elde edilen veriler mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur. Enkaz altında kalan kişileri bekleyen en ciddi tehlike böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan sendromlardır.


Pencerelerden şöminelerden sobalardan veya kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durun. Bina içinde kalın. Dışarı çıkarsanız düşen cam kırıkları ya da bina molozlarından yaralanabilirsiniz.


Tiyatro okul sinema büro gibi kalabalık yerlerdeyseniz kesinlikle merdivenlere asansörlere koşmayın. Unutmayın ki bu yerler hasar görmese dahi aynı anda yüzlerce kişinin panik içerisinde koşarak çıkış yerlerinden binayı terketmeleri mümkün değildir. Kendinizi koltuk sıra gibi yerlerde koruma alın sakin olun ve başkalarını da aynı şekilde davranmaya davet edin.

Bina dışındaysanız:


Binalardan dökülebilecek yıkıntılar ve camlardan elektrik direk ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin. Herhangi bir nesnenin (araba balkon..) altına girmek çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda beklenmelidir.

Araç kullanıyorsanız:


Bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprüler üst geçitler tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar direkler ve enerji nakil hatlarından uzakta kalın


Tünel içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz aracınızı durdurup aşağıya inin ve yanına yan yatarak cenin pozisyonu alın. Aracınızın içinde durmayın. Aynı yöntemi kapalı bir otoparkta iseniz aynen uygulayın. Araç içinde olduğunuz takdirde üzerinize düşen bir parça ile ezilme riski taşıyorsunuz. Oysa dışına çıkıp yanına yattığınız takdirde üzerinize yıkılacak tavan tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek ama yok etmeyecektir.

HAYATTA KALMANIN ALTIN KURALLARI


Öncelikle yaşadığınız yerleşim biriminin deprem tehlikesi hakkında doğru bilgileri ilgililerden öğrenin


Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşun bir EV DEPREM PLANI yapın


Her odada üzerinize bir şeyin düşmeyeceği sağlam bir masa altı veya bir iç duvar yanı gibi güvenli bir yer seçin.


Evinizin elektriki gaz su ve şebekelerini kapatabilmek için ana şalter ve vanaların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenin.


Kitaplık yüksek mobilya gibi kolay devrilebilir eşyalar ile ağır eşyaları duvarlara veya döşemeye sıkıca bağlayın.


Yatak odalarınızda üstünüze kolayca devrilip yaralanmanıza neden olabilecek tablo gardrop gibi eşyaları sabitleyin ve üzerinize devrilmeyecek şekilde yerleştirin.


Mutfak dolapları gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınıza sağlam kilitler takın


Düzenlenen ilkyardım kurslarından ilk yardımı öğrenin.


Olağanüstü bir durumda hemen kullanabileceğiniz el feneri radyo ve yedek pilleri ilk yardım çantası ve gerekli ilaçlarınızı iş eldivenini önceden bir çantaya koyup kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.


Ailenin bağlantı kuracağı şehir dışından birilerini belirleyin

DEPREMDEN SONRA...


Bulunduğunuz yapı yıkılmamışsa kontrollü hızlı ve dikkatli bir şekilde binayı terk edin. Hemen ardından gelebilecek bir artçı şok o ana kadar yıkılmamış ancak taşıyıcı elemanlarına zarar vermiş olan binayı yıkabilir.


Sarsıntı anında merdivenler bağlantı yerlerinden ayrılmış tavandan dökülebilecek sıva beton parçası olabilir. Binadan ayrılırken kapıları dikkatli bir şekilde açın bu gibi tehlikelerden sakının ve başınızı koruyun.


Deprem durduğunda elektrik gaz su vanalarını ve yanan ocakları hemen kapatın. Kendinize güvenli bir çıkış yolu arayarak binayı terk edin..


Olası gaz sızıntıları nedeniyle deprem sırasında olduğu gibi deprem sonrasında da kesinlikle kibrit mum çakmak yakmayın. Parlamalara yol açabilirsiniz. El feneriniz aydınlanma ihtiyacınızı karşılayacaktır.


Eviniz hayatınıza zarar vermeyecek ölçüde hasar görüp sizin dışarı çıkmanıza izin veriyorsa binayı terk etmeden önce çevrenizdeki seslere kulak verin. Bu sesler sizden çok daha zor durumda olan insanlara ait olabilir. Sese olan yakınlığınız sayesinde binanın dışından yapılacak bir yardımdan çok daha hızlı bir şekilde göçük altındakileri hayata kavuşturabilirsiniz.


Aile bireylerinizi bir arada tutun ve açık bir yerde bekleyin. Varsa yaralılara ilk yardım yapın. Cidi şekilde yaralanmış kişileri telaş ve panikle hareket ettirmeyin güvenli bir yerde yetkililerin gelmesini bekleyin.


Özellikle ilk üç gün içerisinde yetkililer izin vermedikçe sağlam evlerinize dahi girmeyin. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasar yapacak kadar büyük olabilir.


Yerlere devrilmiş elektrik direklerinden kesinlikle uzak durun ve bunlara temas eden cisimlere dokunmayın.


Aracınıza binip şehirden uzaklaşmaya çalışmayın. Yollar kapalı olabilir ve kurtarma-itfaiye-yardım ekiplerinin gelmesini engellersiniz.


Çok acil durumlar dışında yakınlarınız haber vermek ya da almak amacıyla telefonunuzu kullanmayın. Zira aşırı yoğunluk nedeniyle telefon şebekesi bloke olur ve acil durumlar için dahi kullanılamaz hale gelir.


Fısıltı ve dedikodulara inanmayın öğrenmek istediklerinizi yetkililerden sorun.


Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olun. Enkaz ve yıkıntılar arasnda gelişigüzel dolaşmayın. İhtiyacınızdan fazla yardım malzemesini kesinlikle almayın. Unutmayın ki fazladan alınan her yardım malzemesi bir hemşehrinizin ihtiyacının karşılanmamasına neden olacaktır. Yardımlaşma ve paylaşma olağanüstü durumlarda
en yüce insani değerdir.


Depremden önce yapılacak birkaç basit hazırlık depremden sonraki zor yaşantımızı çok kolaylaştırabilir. Örneğin aracımızın bagajında; bir çadır uzun müddet bozulmayan yiyecek ve içecekler fener ilk yardım malzemesi giysi telsiz battaniye sıhhi malzemeler gibi eşyaların bulunması organize yardımın gelmesi için gerekli olan 3- 4 gün boyunca bizi çok rahatlatacaktır.

ENKAZ ALTINDAYSANIZ


Kıpırdayacak durumunuz varsa ve kesin bir çıkış yolu görebiliyorsanız hareketlenin. Aksi takdirde pozisyonunuzu koruyun ve sakin olun. Fazladan her çaba size gelecekte gerekli olacak enerjiyi ve suyu tüketecektir.


Dışarıdan bir müdahale sesi duyana kadar bağırmaya çalışmayın. Bu enerjinizi zamansız tüketmenize yol açacaktır. Bir ses duyduğunuzda cevap verin ve pozisyonunuzu anlatmaya çalışın.


İlerleyen saatlerde dışarıya ses verebilecek bir ses kaynağı yaratma yolu bulun. Tencere benzeri bir metale vurulacak bıçak sapı sert bir yüzeye vurabileceğiniz diğer sert bir cismin olup olmadığını kontrol edin. Çünkü saatler geçtikten sonra böyle bir şey edinme gücünü kaybetmiş olabilirsiniz.


Kurtarma ekipleri olay yerine ulaştıklarında bakacakları ilk yer enkaz üzerinde kabarmış bölgelerdir. Kabaran bu bölgeler muhtemel yaşam üçgenlerinin olduğu noktalardır. Buzdolabı bulaşık ve çamaşır makinesi çelik para kasası demir dolap v.b. Böyle bir pozisyona sahipseniz ilk ulaşılacak kurtarma bölgesindesiniz demektir.

Bu sayfadaki bilgiler AKUT ve Türkiye Deprem Vakfı'ndan alınmıştır


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deprem Sırasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Deprem Sırasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deprem sırasında yapılmaması gerekenler nelerdir, deprem sırasında ne yapılmalı, deprem sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler, deprem anında ne yapılmalı, deprem anında neler yapılmalı, depremde yapılması ve yapılmaması gerekenler, deprem anında yapılmaması gerekenler nelerdir, deprem anında neler yapılmamalı, deprem sırasında neler yapılmamalıdır, depremde yapılması ve yapılmaması gereken şeyler, deprem sırasında yapılmaması gerekenler, deprem anında yapılması ve yapılmaması gerekenler, deprem anında neler yapılmamalıdır, deprem sırasında neler yapmamalıyız, deprem esnasında yapılması ve yapılmaması gerekenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yıldırım Düşerken Yapmamız Gerekenler Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 17-01-2014 07:40
Deprem ve Korunma Yoları Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 17-10-2010 09:02
Rottweiler Cinsi Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? elif Sevimli Dostlarımız Köpekler 3 06-02-2010 01:31
İkiz Bebek Bakımında Yapılmaması Gerekenler... daywest Bebek Bakımı 1 29-01-2010 12:30
Doğum sırasında vücutta olan değişiklikler nelerdir ? Bkmlyz Gebelik 1 29-03-2009 02:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats