bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-10-2010, 10:21   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uyuşturucu Hakkında Genel Bilgi

UYUŞTURUCU HAKKINDA GENEL BİLGİ

Kötü alışkanlıkların başında gelen uyuşturucu madde kullanımının insan sağlığınaakıl ve rûhî sistemlerimizetopluma yaptığı tahribat tek kelime ile korkunçtur. Hâli hazırda bütün dünya ülkelerinde uyuşturucu madde kullanma alışkanlığı bir çığ gibi artmakta ve ülke sorumluları bu felaketin nasıl önleneceğini düşünmektedirler. Uyuşturucu madde; silah kaçakçılığında casuslukta anarşik hadiselerde ve bir ülkenin diğer ülke gençlerini dejenere eden soğuk harpte gayri meşrû kazançlarda en müessir ve en çok kullanılan tahribkâr bir vasıtadır. Bilhassa gençleri bu felaketten korumak ve kurtarmak insanî ve millî bir vazifedir. Bu bataklığa saplanan gençlertehlikeyi bilmediklerinden basit bir hevesle ve kötü arkadaşların telkini ile beden ve dimağlarını istikballerini uçuruma atmış olmaktadırlar.İnsanın davranışlarında düşüncelerinde duygularında anormal değişiklik meydana getiren tabiî ve sentetik maddelere uyuşturucu madde denir. Uyuşturucu maddelerin sayıları pek çok olmakla beraber en çok kullanılanları şunlardır:Afyon Morfin Eroin Esrar Kokain Kadinin Anhalim LeviniLSD ve Kloral Eter’dir.

UYUŞTURUCU KÜLTÜRÜ

Başta uyuşturucular olmak üzere bütün çirkin ve zararlı alışkanlıklara zemin hazırlayan “Uyuşturucu Kültürü” bilindiği gibi 20.asrın son yarısında istilâcı süper güçlerin toplum yapısının temelini teşkil eden bütün milli ve manevi değerleri mistik inanç ve mukaddesleri yok etme uygulamasıdır. Amaç uydu haline getirilmesi istenilen ülke ve toplumun milli mukavemet ve savunma gücünü yok ederek onun her türlü sömürüye müsait hale getirilmesidir.
Fuhuş rüşvet kumar ırza tecavüz intihar cinsî sapıklık ve uyuşturucu kapsamına giren madde alışkanlıkları ailenin yıkımı gibi cemiyeti çözen ve çökerten iptilâ ve eğilimler uyuşturucu kültürünün unsurlarıdır. Müstehcenliği fuhşiyat ve her türlü sapıklığı yıkıcı modaları telkin ve teşvik eden karşıt ideolojilerle toplumu ve bilhassa gençliği kamplara ayıran kezâ fırsat buldukça bunları çatıştıran ülkeyi anarşi arenasına çevirmeyi görev edinen bütün yazılı-sözlü canlı-cansız basın-yayın araçları başta eğitim-öğretim olmak üzere bütün devlet kademelerinde yuvalanmış 5’nci kollar mensupları ve uyduları uyuşturucu kültürünün vâsıtalarıdır. Varlığın üstün ünitesi olan insan türünü her türlü milli medeni ve ahlâki değerlerden tecrit eden onu sorumsuz bir hayvan menzîlesine indiren bu kültür ve fikirleri çürütme faaliyetine uyuşturucu stratejisinde;“Karşı Kültür”“Hipi Kültürü”“Uyuşturucu Kültürü” gibi isimler verilmektedir.
Bu sebeple her türlü yıkıcı faaliyetlerde olduğu gibi bilhassa gündemdeki konu olan uyuşturucu salgını ile mücadelede de başarının temeldeki şartını biz şu gerekçelerde bulmaktayız: Patolojik salgınlar için nasıl kipatolojik vasatın teşekkülü gerekli iseuyuşturucu salgınları içinde uyuşturucu kültürünün gelişmiş olması öylece şarttır.
Bu sebeple uyuşturucu salgınını önlemenin temeldeki şartı uyuşturucu kültürünü engellemektir. Bunun en kesin yolu ise; uyuşturucu kültürüne hizmet eden kaynaklara bu fırsatı vermemek uyuşturucu kültürüne karşı millî kültürü güçlendirmek uyuşturucu kültürünün aktif unsuru olan idol (çirkin örnek)lerin yerine ideallerin (güzel örnekler)yıkıcı ve bölücü ideolojilerin yerine ise millî ve manevî idealleri ikame etmekten ibarettir. Bu iseen önce Milli Eğitimin ve kitle eğitiminin en güçlü vâsıtası olan medyanın görevidir.

GENÇLERİ UYUŞTURUCU KULLANIMINA İTEN SEBEPLER

Bilgisizlik: Tehlikeden habersizlik ve bu sebeple konuyu hafife almak.
Özenti: Özenti sergilemede en önemli payın medyaya ait olduğu rahatlıkla söylenebilir.
Merak: Denerimbırakırım kafası... Fakat bir veya iki deneme genci belki de dönüşü olmayan yola sokmaya yeterli gelmektedir.
Moda: Çevreye uyma gayretkeşliği.
Bozuk Çevre ve Hasta Toplum: Bilindiği gibi hastalıklar da alışkanlıklar da sârîdir. İnsandan insana kolaylıkla geçebilir.
Manevi Boşluk: İnanç zayıflığı. Bozuk aile ilişkisinden ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu gelecek karşısındaki kaygılar strese sıkıntıya yalnızlığa iter. Ve bundan kurtuluş için gencin ilk başvurduğu mercî ise her çeşidi ile uyuşturucular oluyor.
Eğitim Yetersizliği: Eğitimdeki büyük zâfiyet ve yapılan yanlışlar. Maddeci felsefeye dayalı eğitimler insanları bencilliğe(egoizme) şahsi çıkarcılığa cismânî hazcılığa iten temeldeki sebeplerdir. Bu yol anarşi tahrip ve kargaşa kavga yoludur. Toplumu iflas ve inkıraz (çöküş) dan başka bir yere götürmez.
Genetik Yapı Grup Baskıları Kötü Arkadaş

UYUŞTURUCUNUN MEYDANA GETİRDİĞİ RAHATSIZLIKLAR

Zehirlenme: Alınan uyuşturucu madde vücudu zehirler. Zehirlenme bir defa olursa “had zehirlenme”zehirlenmeler tekrar ediyorsa “müzmin zehirlenme” denir.
Mide ve Barsaklardaki Tesiri: Uyuşturucu madde kullananlarda kusma bulantı karın ağrıları ishal mide ve bağırsak kanaması ülser mide ve bağırsakların iç cidarlarında kan toplanması ve şişkinlikyara ve tahribat meydana gelir.
Böbreklerdeki Tesiri: Uyuşturucu madde kullananlarda idrar tutulması veya artması olur. İdrarda albümin ve kan miktarı artaruyuşturucu madde böbrek hücrelerini tahrip ederekciddi böbrek hastalıklarına ve ölümlere sebep olur.
Karaciğere Tesiri: Kullanılan uyuşturucu madde karaciğer kifayetsizliğine karaciğer büyümesine ve yağlanmasına karaciğerin anormal şekilde çalışmasına sebep olur. Rahatsızlığın ilk işareti kaşıntılardır. Neticede ise karaciğer iflâsı ve ölüm...
Gözlere Tesiri: Uyuşturucu maddenin gözlere tesiri büyüktür. Şaşılık ışığa ve mesafeye mutâbakatsızlık gece körlüğü göz bebeğinin daralması ve genişlemesi göz adale felci uyuşturucu maddenin beklenen ve her zaman görülen tesir e tezâhürleridir.
Solunum Sistemine Tesiri: Uyuşturucu madde kullananlarda nefes darlığı öksürük ve boğulma hissi görülür. Akciğer ve kalp harabiyetleri olağandır.
Kan Üzerindeki Tesiri: Uyuşturucu madde kullananlarda kansızlık kan zehirlenmeleri kan hücrelerinde şekil ve adet bakımından değişiklikler olur.
Deri Hastalıkları: Uyuşturucu madde kullananlarda deri üzerinde kızartılar kabarcıklar sivilceler yaralar siyah renkli noktalar sertleşmeler meydana gelir.
Asabî ve Rûhî Hastalıklar: Uyuşturucu maddelerin sinir akıl ve rûhî sistemler üzerindeki tahribatı diğer organlara yaptığı tahribatın çok üzerindedir. Delilik erken bunama şuur kaybı uykusuzluk felçler zekâ ve hafıza geriliği hezeyanlar rûhî tearrüşler illusyon hallusinasyonlar ve çeşitli akıl hastalıkları uyuşturucu madde kullananların tabiî âkıbetidir.


UYUŞTURUCU KULLANANLARIN BELİRLENMESİ

Uyuşturucu kullananları kendilerinde husûle gelen bazı belirtilerle tanımak mümkün olabilir.
Kişinin ilaçları saklamaya veya gizlemeye çalışması
Cilt üzerinde dövmeye benzeyen mor ve siyah iğne yerlerinin olması
Damarlar üzerinde veya damarların satha yaklaştığı yerlerde su toplamasını andıran iltihapların varlığı
Uyuşukluk uykulu olma veya kendinden geçme (başın öne düşmesi) bilhassa aynı zamanda kaşıntı varmış gibi vücudu kaşıma eğilimi. Bu bazen uyuşturucu madde veya onların sentetik maddelerinin dozunun fazla kaçırılmış olduğuna işaret eder.
Tamamen tecrit edildiği veya gözaltında tutulduğu taktirde müptelâ olduğu ilacı alamamaktan dolayı bazı yoksunluk belirtileri göstermesi
Gözbebeklerinin eb’adının büyük ölçüde değişmesi
Kişinin oturup gözlerini boşluğa dikmesi
Ateşe tutmak için sapı arkaya bükülmüş çay kaşığı veya tel saplı metal bir şişe kapağı şırınga gibi uyuşturucu kullanımında kullanılan aletlerin bulunması
Uyuşturucu kullananların lisanı olan özel argonun bilinmesi
Kişinin belirli zamanlarda (genellikle 4-5 saatte bir) ortadan kaybolma eğilimi içinde bulunması (uyuşturucuyu kullanabilmesi için)
Kişinin kazancı ile diğer ihtiyaçları dışındaki harcamaları arasında dengesizliklerin olması
Önceden güvenilir olan bir kişinin cinayet gasp beyaz kadın ticareti hırsızlık zimmetine para geçirmek kalpazanlık dolandırıcılık fahişelik vb. gibi suçlara yönelmesi (uyuşturucu ihtiyacını karşılayabilmek için)
Uyuşturucu bağımlıları sinirlidirler. Enjekte zamanı yaklaştığında gözlerinin sulanması burunlarının akması kaşıntı ve esnemelerin olması gözbebeklerinin büyümesi gibi ilk belirtileri görülür.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uyuşturucu Hakkında Genel Bilgi

Uyuşturucu Hakkında Genel Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: uyuşturucu hakkında kısa bilgi, uyuşturucu ile ilgili kısa yazı, uyuşturucu hakkında genel bilgi, uyuşturucu ile ilgili kısa bilgiler, uyuşturucu ile ilgili kısa bilgi, uyusturucu ıle ılgılı komposızyon, uyuşturucu hakkında çok kısa bilgiler, uyuştutucu kısaca bilgi, esrar hakkında detaylı bilgi, uyuşturucu kısaca özeti, uyuşturucu hakkında özeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Genetik Bozukluk Hakkında Genel Bilgi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 05:48
Tıp Bayramı Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:22
Kızılay Haftası Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:16
Sağlık Haftası Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:14
Hıdrellez hakkında genel bilgi Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-05-2009 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats