bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17-10-2010, 11:31   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Besin Çeşitleri Nelerdir?

Hayvansal Besinler
Hayvanlardan sağladığımız et süt tereyağı yumurta peynir gibi besinler hayvansal besinlerdir.

Bitkisel Besinler
Ekmek buğdaydan elde edilir. Ispanak marul lahana pırasa
enginar patlıcan biber domates fasulye karnabahar gibi bitkilerden lezzetli yemekler yapılır. Elma armut şeftali erik kayısı çilek kavun karpuz gibi meyveleri de zevkle yeriz.
Ekmek sebze ve meyveler bitkisel besinlerdir. Bitkilerden] „ sağlanan besinlere bitkisel besinler denir

Madensel Besinler
Bitkisel ve hayvansal besinlerden başka su ve tuz gibi maddelerde alırız. Su ve tuz madensel besinlerdir. Bu maddeler canlıların vücudunda olabileceği gibi hazır olarak doğada da bol miktarda bulunur.
Besinler yapılarında bulunan besin maddelerine göre vücudumuzda iş görürler. Bir besinin içinde birden fazla besin maddesi bulunabilir. Her bir besin maddesinin vücudumuzda göreceği işler farklı farklıdır. Besin maddelerinin bazısı vücudumuza enerji sağlar. Bazı besin maddeleri ise yapıcı onarıcıdır. Bazı besin maddeleri de vücudumuzdaki olayları düzenler ve bizi hastalıklardan korur.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-10-2011, 03:37   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

cok super
 

Alt 10-10-2011, 09:38   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

BESİN ÇEŞİTLERİ

Canlılar tarafından tüketilen besin maddeleri değişik şekillerde gruplandırılabilir.

A. GÖREVİNE GÖRE BESİNLER

1. Enerji Verici Besinler Bunlar karbonhidratlar yağlar ve proteinlerdir. Açlık anında tüketim sırasına göre; Karbonhidratlar Yağlar Proteinler olarak sıralanır. Solunum kolaylığı sırasına göre; Karbonhidratlar Proteinler Yağlar olarak sıralanır. Sağladıkları enerji miktarına göre; Yağlar Proteinler Karbonhidratlar olarak sıralanır.

2. Yapıcı ve Onarıcı Besinler Canlının yıpranan kısımlarının tamirinde ve yeni hücre yapımında kullanılırlar. Bunlar; proteinler yağlar karbonhidratlar madensel maddeler ve su’dur.

3. Düzenleyici Besinler Düzenleyici besin maddeleri hücredeki metabolik olayların düzenlenmesinde rol oynar. Bunlar proteinler madensel maddeler vitaminler ve sudur.

B. YAPILARINA GÖRE BESİNLER

Organik besin maddeleri; proteinler yağlar karbonhidratlar ve vitaminlerdir. İnorganik besin maddeleri; su ve madensel maddelerdir. 1. Karbonhidratlar Karbonhidratlar adından da anlaşılacağı gibi karbon (C) hidrojen (H) ve oksijen (O) atomlarından meydana gelmiştir. Karbonhidratlar bütün canlı hücrelerde bulunur ve en önemli enerji kaynağıdır. Genel formülleri (CnH2nOn) dir. Karbonhidratlar yapısındaki şeker sayısına göre değişik gruplara ayrılabilirler.

a. Monosakkaritler: Sindirime uğramadan direkt olarak kana geçerler. Altı karbonlulara (heksozlar) glikoz (üzüm şekeri) fruktoz (meyva şekeri) ve galaktoz (süt şekeri) beş karbonlulara (pentozlar) ise riboz ve deoksiriboz örnek verilebilir. Disakkaritin Adı Oluşan Monosakkaritler Kaynağı Sükroz +H2O Glikoz + Fruktoz Bitki Maltoz + H2O Glikoz + Glikoz Bitki Laktoz + H2O Glikoz + Galaktoz İnsan ve memeli hayvan sütü Tablo : Disakkaritlerin Sentezi ve Özellikleri

b. Disakkaritler: İki monosakkaritin birbirleriyle glikozit bağı kurarak meydana getirdiği karbonhidratlardır. Bu birleşme sırasında su açığa çıktığı için olaya dehidrasyon sentezi de denir. Disakkaritler ancak sindirilerek hücre zarından difüzyonla geçebilir.

c. Polisakkaritler: Çok sayıda glikozun dehidrasyon sentezi sonucu glikozit bağları kurarak birleşmesiyle oluşur.Bir polisakkaritin yapısında kaç tane monosakkarit kullanılmışsa reaksiyon sonucu bunun bir eksiği kadar su açığa çıkar. Yani n – molekül su açığa çıkar. Burada n glikoz sayısıdır. Polisakkaritler hidroliz edildiklerinde monosakkaritlere indirgenirler. Polisakkaritleri dört grupta toplayabiliriz. Depo Polisakkaritler Nişasta : Bitkilerde karbonhidratların depo şeklidir. Suda çözünmez.

Glikojen : İnsanlarda ve hayvanlarda karbonhidratların depo şeklidir. Suda kısmen çözünür. Yapısal Polisakkaritler Selüloz : Bitki hücrelerinde hücre çeperinin yapısına katılır. Suda çözünmez.

Kitin : Eklem bacaklılar grubundaki hayvanların dış iskeletine ve birçok mantarın çeper yapısına katılır. Her dört polisakkarit de glikozun polimeri olduğu halde fiziksel ve kimyasal özellikleri farklıdır. Çünkü glikozların bağlanma biçimleri farklıdır. 2. Proteinler Yapısında karbon (C) hidrojen (H) oksijen (O) azot (N) ve bazılarında bunlara ek olarak kükürt (S) ve fosfor (P) da bulunabilir. Protein moleküllerinin yapısında en fazla 20 çeşit amino asit bulunabilir. Her bir amino asitte amino grubuyla (NH2) karboksil (COOH) grubu aynıdır. Amino asitlerde radikal grup (R) farklıdır.

Proteinler sentezlenirken amino asitler birbirlerine peptid bağlarıyla bağlanırlar. Her peptid bağına karşılık bir molekül su açığa çıkar. n tane amino asit kullanılırsa n–1 su molekülü açığa çıkar. Peptid bağı sayısı = su sayısı 3. Yağlar (Lipidler) Yağlardan fosfolipidler hücre zarının yapısına katılır. Steroidler zarların yapısınakatıldığı gibi metabolizmayı düzenlemede de görev yaparlar. Steroidler bazı vitamin ve hormonların sentezinde kullanılır. Hayvansal yağlar genellikle doymuş olup katıdır. Bitkisel yağlar ise genellikle sıvı olup doymamıştır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10-10-2011, 09:42   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Besinler ve Özellikleri
Beslenme sırasında vücuda alınan yiyecek ve içeceklere besin denir. Besin maddelerinin hücre ve vücutta kullanılmasına da beslenme denir. Tüm canlılar beslenme özelliğine sahiptir.
Beslenmede kullanılan besin maddeleri yardımıyla; vücudun büyümesi hücrelerin çoğalması yaralanan yerlerin onarılması yaşamsal enerji üretilmesi organların çalışması… gibi canlılık faaliyetleri gerçekleştirilir.
Alınan besinin kaynağına göre de 2 çeşit beslenme gurubu bulunur.
Bitkisel Beslenme : Üretici canlılar olan bitkilerin tüketilmesidir. Bitkilerin ürettiği meyve sebze yaprak tohum… gibi besinler bu gruba girer.
Hayvansal beslenme : Tüketici canlıların yenmesidir. Et süt yumurta bal… gibi besinler bu gruba girer.

Not : Su madensel tuzlar protein yağ ve vitaminler hayvansal ve bitkisel besinlerde ortak olarak bulunabilirken şeker ve nişasta sadece bitkisel besinlerde bulunur.


a) Enerji verici besinlerin hücrede yakılma sırası

I. Karbonhidratlar
II. Yağlar
III. Proteinler şeklindedir.

b) Enerji verici besinlerin hücrede enerji oluşturma sırası

I. Yağlar (95 KCal)
II. Proteinler (43 KCal)
III. Karbonhidratlar (42 KCal) şeklindedir.

Besin Çeşitleri ve Görevleri

Karbonhidratlar

Karbon hidrojen ve oksijen elementlerinden (C H O) oluşmuştur. İlk olarak fotosentez sonucunda üretilir. Karbonhidratların fazlası bitkilerde nişasta olarak depo edilirken hayvanlarda glikojen olarak depo edilir. Özel reaksiyonlarla yağ protein ve vitaminlerin sentezinde kullanılabilir.
Hücrelerde enerji üretmede şekerler öncelikle kullanılır. Bitkisel besinlerde bol miktarda bulunur. Fotosentez sonucu üretilen şekerler yapı ve kullanım yerlerine göre de çeşitleri oluşturulur.

· Glikoz (C6H12O6)
Karbonhidratların en küçük yapı taşıdır. Fotosentez ile bitkilerde üretilir. Çok sayıda glikoz özel bağlarla birleşerek nişastayı selülozu ve glikojeni oluşturur. Kan sıvısında bulunan kan şekeri glikozdur.

· Nişasta
Çok sayıda glikozun özel bağlarla birleşmesinden oluşmuştur. Şekerin bitkilerdeki depo şeklidir. Nişasta ayıracı olan iyot çözeltisi ile mavi renge boyanır.

· Selüloz
Yalnızca bitkilerde bulunur. Bitki hücresinin çeperini oluşturur. (Yapı maddesi) Hayvanlar tarafından sindirilemez. (Bazı kuş ve geviş getirenler hariç)

· Glikojen
Yalnızca hayvan hücrelerinde bulunur. Glikozun hayvanlar ve insanlardaki depo şeklidir. Karaciğer ve kas hücrelerinde bol miktarda bulunur.

Yağlar
Karbon hidrojen ve oksijen elementlerinden (C H O) oluşmuştur. En küçük yapıtaşı yağ asidi ve gliseroldür. Yağlar beyaz kağıt üzerine bıraktığı parlak leke ile tanınır.
Vücudun ısı yalıtımını sağlar. Hücre zarının hormon ve vitaminlerin yapısına katılır. Derinin esnek olmasını sağlar. Kış uykusuna yatan canlılarla göçen kuşlarda depolanmış enerji ham maddesi olarak kullanılır. Karın bölgesindeki iç organları darbelere karşı korur.

Proteinler
Karbon hidrojen oksijen ve azot elementlerinden yapılmıştır. En küçük yapıtaşı amino asitlerdir (aa). Amino asitler özel bağlarla birleşerek proteinleri meydana getirir.

(C+H+O+N) → Amino Asitler → Protein

Proteinler ayıracı olan Nikrik asit (HNO3) ile sarı renge boyanır. Süt et yumurtada bol miktarda bulunur. Hücrelerin ve vücudun temel yapıtaşıdır. Enzimlerin yapısını oluştururlar. Hücre zarının kasların antikorun vitamin ve hormonların yapısına katılırlar.

Vitaminler
Organların çalışma düzenini etkileyerek vücudun direncini artırırlar. Vücuttaki kimyasal olayları düzenlerler. Tüm tüketici canlılarca genellikle bitkilerden alınırlar. Bazı vitaminler (B ve K) insan bağırsağındaki mikroorganizmalar tarafından üretilir. Karaciğerde A deride D vitamini üretilebilir. Vitaminler sindirilmeden kana karışır ve enerji verici olarak kullanılmazlar. A D E K vitaminleri yağda eriyip vücutta depolanırken B C vitaminleri suda eriyip vücutta depolanmaz. Eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülür.

A Vitamini eksikliğinde → Gece körlüğü
B Vitamini eksikliğinde → Beriberi hastalığı
C Vitamini eksikliğinde → Diş eti kanaması
D Vitamini eksikliğinde → Raşitizm
E Vitamini eksikliğinde → Kısırlık
K Vitamini eksikliğinde → Kanın pıhtılaşmaması hastalıkları oluşur.

Mineraller
Yeryüzünde maden şeklinde bolca bulunurlar. Canlılarca tabiattan hazır olarak alınır. Sindirilmeden kana karışırlar. Kemiklerin dişlerin oluşmasında kasların kasılmasında sinirlerde uyartıların iletilmesinde enzimlerin çalışmasında… görev yapar.

Su
Vücutta en fazla ihtiyaç duyulan besindir. Vücuttaki kimyasal olaylar ancak sulu ortamda gerçekleşir. Su iyi çözücü olduğundan besinlerin sindiriminde emiliminde taşınmasında ve boşaltımında kullanılır. Sıcak ve soğuk kanlı canlılarda vücut sıcaklığının yayılmasında kullanılır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10-10-2011, 09:47   #5 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

KARBONHİDRATLAR
· CH ve O 'den meydana gelmiştir.3 çeşittir.
· İki önemli görevi vardır.1)Enerji kaynağı 2)Yapısal madde(Bitkilerde çeperin yapısınabütün
canlı hücrelerde de zarın yapısına katılarak görev yapar.ATPDNARNANADNADPFAD’ da bulunur.

1) MONOSAKKARİTLER
· Sindirime uğramazlar.
· Yalnızca ototroflar tarafından sentezlenir.
· İçerdikleri C sayısına göre 2'ye ayrılırlar.
a) 5C'lu şekerler : Riboz Deoksiriboz (Pentozlar)
b) 6C'lu şekerler : Glikoz Galaktoz Fruktoz (Hegsozlar)
· Monosakkaritlerin difüzyon hızları şöyledir. Galaktoz > Glikoz > Fruktoz
· Riboz Þ ATP ve RNA'da bulunur. Deoksiriboz Þ DNA'da bulunur.
· Glikoz Þ Balüzüm ve incirde bol bulunur.Açlık ve koma anında kullanılır.
· Fruktoz Þ Bal ve olgun meyvelerde bol bulunur.(=meyve şekeri)
· Galaktoz Þ Süt ve süt ürünlerinde bol bulunur.(=süt şekeri).Tabiatta az bulunur. Hayvansal
bir besin kaynağıdır.

2) DİSAKKARİTLER
· İki monosakkaritin birleşmesinden meydana gelir.
· Glikoz + Glikoz = Maltoz (meyve şekeri)
Glikoz + Fruktoz = Sakkaroz = Sükroz (Çay = Pancar şekeri)
Glikoz + Galaktoz = Laktoz (süt şekeri)
· Maltoz ve sükroz bitkilerden laktoz da hayvanlardan ve insanlardan sağlanır.
· Disakkaritler arasında glikozit bağı vardır.

3) POLİSAKKARİTLER
· Çok sayıda monosakkaritin birleşmesinden meydana gelir.
· Glikoz + Glikoz + Glikoz +................................+ Glikoz = Nişasta
Glikoz + Glikoz + Glikoz +................................+ Glikoz = Selüloz + (n-1) H2O
Glikoz + Glikoz + Glikoz +................................+ Glikoz = Glikojen
-----------------------------------------------------------------
n tane
· Son ürünlerin farklı olmasının sebebi glikozların bağlanma biçimleridir.

A) Nişasta
· Bitkilerde glikozun depo şeklidir.
· Düz zincirlidir ve alfa glikozit bağı ile bağlanmışlardır.
· Suda az çözünür.İyot ile maviye boyanır.
· Nişastalökoplastta depolanır.Yumru ve tohumlarda daha çok depolanır.

B) Glikojen
· Hayvanlarda glikozun depo şeklidir.
· Dallıdır ve alfa glikozit bağı ile bağlanmıştır.
· Suda çözünür.İyot ile kahverengiye boyanır.
· En fazla karaciğer ve kaslarda bulunurdepo edilir.

C) Selüloz
· Bitkilerde yapı maddesidir.Çeperin yapısına katılır.
· Düzdür ve beta glikozit bağı ile bağlanmıştır.
· Suda çözünmez
· Geviş getirenlerde ve termitlerde sindirilir.

YAĞLAR
· CH ve O'den meydana gelmiştir.Yapısındaki oksijen miktarı şekerlerdekinden azdır.
· 3 Yağ asidi + Gliserol = Yağ + 3 H2O
· Ester bağı ile bağlanırlar.
· Yağlarda çeşitliliği yağ asitleri sağlar.
· Suda çözünmezler.Organik çözücüde çözünürler.(Alkoleter gibi)
· Isı ve darbeye karşı koruyucudur.
· Yağların enerji verimlerinin çok olmasının sebebi karbon sayılarının çok olmasındandır.
· Yağların 2. dereceden enerji verici olarak kullanılmasının sebebi sindiriminin çok zor
olmasındandır.
· Karbonhidrat ve proteinlerin fazlası yağa dönüştürülür.Bunun sebebi ise yağların enerji
verimlerinin yüksek olması ve uzun süreli kullanılabilmesidir.
· Solunumla yıkılmaları sonucunda fazla su açığa çıkarırlar.Onun için özellikle kış uykusuna
yatanuzun süreli göç eden ve suyun az olduğu ortamlarda yaşayan hayvanlarda iyi bir depo ve enerji maddesidir. Aynı zamanda hafif olduğu için uçmada hayvana avantaj sağlar.
· Yağ asitleri en basit lipitler olupuzun karbon zincirlerinden oluşurlar.Karbonlar arasındaki
bağlar tek ise doymuşçift ise doymamış yağ asitleridir.Doymamış yağlar bitkiseldir ve sıvıdır. Doymuş yağlar ise hayvansaldır ve katıdır.Doymamış yağların yüksek sıcaklık ve basınçta hidrojenle doyurulmasıyla margarin yapılır.
· Oleik asit Þ zeytinyağında; Linoleik asit Þ tohumlarda; Butirik asit Þ tereyağında
Steroid Þ zarların yapısına katılır.Aynı zamanda vitamin ve hormon olarak iş görür.
Fosfolipid Þ hücre zarı yapısına katılır.

PROTEİNLER
· CHON ve bazılarında SP bulunur.
· Yapı taşları 20 çeşit aminoasittir.
· a.a+a.a+a.a+..............................+a.a = Protein + (n-1)H2O
n tane
· Peptit bağı ile bağlanırlar.
· DNA şifresi ile sentezlenen tek moleküldür.
· Enzimhormon ve hücre zarı yapısına katılır.
· Solunumla ancak zor durumlarda yakılırlar.Solunum ürünleri H2O CO2 H2S NH3 üre
ve ürik asittir.
· Aminoasitler anfoter özellik gösterirler.
· Proteinler virüslerden insanlara kadar bütün canlılarda yaşamsal rolleri olduğundan
hücrelerde en çok bulunan organik moleküllerdir.
· Proteinler enerjiyi hemen kaybettiklerinden dolayı 3. dereceden enerji kaynağıdır.
· Proteinler vücutta enerji kaynağı olarak kullanılırsa vücutta zayıflama ve dengesizlik
görülür.
· Proteinler her canlı türüne özgü olup antijen özellik gösterirler.Yani farklı özelliğe
sahip bir canlıya aktarıldığında antikor oluşumuna sebep olur.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-10-2011, 01:02   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

fen dersi için çok iyi
 
Alt 11-10-2011, 05:40   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ayyy çok güzel
 
Alt 12-10-2011, 07:20   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ewt Aslında ÇoOk GüzeL
 
Alt 13-10-2011, 09:04   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

muhteşem herKese tavsiye ederim yaani Fen dersi için süper bişy HariKa Kısacaa!
 
Alt 13-10-2011, 09:31   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

cevabım doğru arkadaşlar
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Besin Çeşitleri Nelerdir?

Besin Çeşitleri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: madensel besinler, besin çeşitleri nelerdir, madensel besinler nelerdir, besin çeşitleri, geçmişteki besin çeşitleri nelerdir, geçmişteki besin çeşitleri, geçmişteki besin çeşitleri hakkında bilgi, madensel besinler hangileridir, beslenme çeşitleri nelerdir, geçmişteki besinler, bitkisel besinler nelerdir, hayvansal besinler nelerdir, madensel besinlerin isimleri, besin çeşitleri ve görevleri, hayvansal bitkisel ve madensel besinler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Besin Öğeleri Nelerdir? Я Biyoloji 13 09-11-2014 08:42
Besin Alerjisi nedir ve alerjik olan besinler nelerdir ? Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 3 18-10-2011 09:37
Mantar Çeşitleri Nelerdir? Mantarlar Nasıl Ürerler ? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 10:53
Akvaryum Çeşitleri Nelerdir? elif Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 0 01-02-2010 03:50
Anksiyete Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir ? Bkmlyz Psikoloji 0 11-10-2008 07:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.