bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-10-2010, 11:54   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir?

Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Diğer bir deyişle “Eko Sistem” olarak tanımlanabilir. Hava su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını insan hayvan bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir.

Doğanın temel fiziksel unsurları olan hava su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen cansız çevre öğeleri üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava su ve toprağa yoğun bir şekilde karışması olayına "Çevre Kirliliği" adı verilmektedir.
Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir?Çeşitli kaynaklardan çıkan katı sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarının karşılanması için teknolojinin gelişmesine bağlı olarak endüstrileşmenin de artması gerekmektedir. Sanayideki bu artış beraberinde var olan doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Doğal kaynaklar hızla tükenirken üretim ve tüketimden kaynaklı atıkların önlemler alınmadan doğaya atılması Çevre Kirliliğinin oluşmasına ortam sağlamaktadır. Çevre kirliliğinin en önemli nedenleri aşağıda kısaca sıralanmıştır.

*
Hızlı nüfus artışı

*
Plansız kentleşme

*
Plansız endüstrileşme

*
Doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması.

Kuşkusuz çağımız dünya tarihinde en fazla gelişme ve ilerlemelere sahne olmaktadır. Beşeriyetin sanayileşme ve tekniğin her alandan gelişmenin azami noktası yaşamakta olduğumuz zaman dilimi içindedir. Bu hızlı gelişme her geçen gün dahada hızla artmaktadır. Bu arada insanlar da doğal zenginlik kaynaklarını hızla tüketmektedirler.

Bu durumda çevrenin pek çok yer ve şekilde hızla kirlenmesine neden olmaktadır. Etkili ve geniş kapsamlı önlemler alınmaz ise dünyamızdaki tüm canlı varlıklar için yaşama şartları durmadan bozulmaya devam etmektedir. Hızlı sanayileşme ile beraber çevrenin hızla kirlenmesi ve bu durumun doğurabileceği sınırsız tehlike ancak son çeyrek yüzyılda yeterince anlaşılabilmiştir.

Son yıllarda teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesi çevre sorunlarının da artmasına sebep olmuştur. Artan nüfusla birlikte devreye giren altyapılar faaliyete geçtikleri günde bile yetersiz kalmaktadır. Bu plansız endüstrileşme ve sağlıksız kentleşme nükleer denemeler bölgesel savaşlar verimi artırmak amacıyla tarımda kimyasal maddelerin bilinçsizce kullanılmasıyla birlikte gerekli çevresel önlemler alınmadan ve arıtma tesisleri kurulmadan geri dönüşüm alanları hazırlanmadan yoğun üretime geçen sanayi tesisleri veya sanayi bölgeleri çevre kirliliğini tehlikeli boyutlara çıkarmıştır.. Yapılan araştırmalar Dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin % 50 'sinin son 35 yılda meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Hızlı nüfus artışı çevre sorunlarının artmasında önemli bir etken olarak görülmektedir. Türkiye OECD ülkeleri arasında en yüksek nüfus artış oranına sahiptir. Artan nüfüs karşısında düzenlemlerin ve planlamaların erken hayata geçirilerek çevre kirliliğinin en aza indirilmesi amaçlanmalıdır.

Dünya nüfusunun hızla artmasi beraberinde sanayin ve kentleşmenin artmasına neden olmaktadır. İnsanların sanayinin ve kentlerin ihtiyaçı olan ham madde doğadan karşılanmaktadır. Bu ham madde ihtiyacının giderilmesi aşamasında doğa hızla tahrip edilerek çevreye zarar verilmektedir. Bu aşamada doğal kaynaklar plansız ve yanlış bir şekilde tüketilmmektedir.

Özellikle enerji alanında ihtiyaçı karşılamak için yapılan çalışmalara bağlı olarak sayıları artan nükleer enerji santralleri nükleer silah üreten fabrikalar radyoaktif madde artıkları kirlenme yaratan başlıca kaynaklar durumundadır. Radyoaktif atıklar yaymış oldukları elektronla hava su toprak ve bitkilere zarar verir. Radyoaktif maddeye sahip (radyasyonlu) hayvansal ürünler (et balık süt vb.) ve bitkiler bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Bunun sonucunda bağışıklık mekanizması zayıflayarak hastalılkarın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İletişim alanında yaşanan gelişmeler elektromanyetik kirliliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu alanda gelişen yeni teknolojinin takip edilmesi ile büyük miktarlarda cep telefonu atıkları oluşmaktadır.

Atıkların geri dönüşüm amacıyla uygun toplanmaması çok büyük kirliliklere ve radyoaktiviteye neden olmaktadır. Hızlı nüfüs artışı ile beraber her alanda tüketim artarak artan tüketim beraberinde kirlenmeye neden olmaktadır. Çevre kirliliğinin önlenmesi için geri dönüşüme önem verilmelidir. Bir çok alandan çok çeşitli atıklar ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda elektrik ve elektronik endüstrisi dünyanın en büyük ve hızla büyüyen üretim sanayisi olup ve bu büyümenin sonucu olarak ve hızla eskime/demode olma nedeniyle eski/hurda elektronik cihazlar (elektronik atıklar) dünyada en ciddi katı artık problemini oluşturmaktadır. Bu atıklar büyük ev aletleri (fırın soğutucu kurutucu ve klimalar) küçük ev aletleri (tost makinesi elektrik süpürgeler çırpıçı doğrayıcı) bilgi ve iletişim teknolojisi (bilgisayarlar yazıcılar cdler telefonlar dvdler) elektrikli ve eleketronik el aletleri ve tıbbi cihazlardan oluşmaktadır. Bu atıklar büyük yer kaplamalarının yanında yaydıkları Pb Be Hg Cd Cr+6 ve bromlu alev geciktiriciler ile çevre güvenliğini ve çevre sağlığını tehdit etmektedir.

Çevre Kirliliği Çeşitleri Nelerdir?


Başlıca kirlilik çeşitleri ise şunlardır: Hava kirliliği su kirliliği toprak kirliliği gürültü kirliliği olarak sınıflandırılabilir.

Hava Kirliliği
Atmosferde toz duman gaz koku ve saf olmayan su buharı şeklinde bulunabilecek kirleticilerin insanlar ve diğer canlılar ile eşyaya zarar verebilecek miktarlara yükselmesi “Hava Kirliliği” olarak nitelenmektedir. Havayı kirleten maddelerin sınır değerleri (havada zararlı olmayacak derecedeki en yüksek değerleri) her ülkenin ilgili kuruluşları tarafından yönetmeliklerle belirlenir. Kirletici maddelerin niteliğine göre canlılara vereceği zarar şekil ve dereceleri de değişir. Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemler kirlilik kaynağına göre (fabrika termik santral konutlar taşıt araçları) çok çeşitlidir.Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? Su Kirliliği
Su kirliliği istenmeyen zararlı maddelerin suyun niteliğini ölçülebilecek oranda bozmalarını sağlayacak miktar ve yoğunlukta suya karışma olayıdır. Konutlar endüstri kuruluşları termik santraller gübreler kimyasal mücadele ilaçları
tarımsal sanayi atık suları nükleer santrallerden çıkan sıcak sular ve toprak erozyonu gibi süreçler ve maddeler su kirliliğini meydana getiren başlıca kaynaklardır. Bunların hepsi doğrudan doğruya veya dolaylı olarak canlı ve cansız varlıklara zarar vermektedir. Suların kirlenmesine karşı alınabilecek önlemler iki grupta toplanabilir:


1- Su kullanımında tasarruf sağlayacak önlemler
2- Suları temizleyen teknik önlemler.Toprak Kirliliği
“Toprağın verim gücünü düşürecek optimum toprak özelliklerini bozacak her türlü teknik ve ekolojik baskılar ve olaylar” toprak kirliliği veya toprak kirlenmesi olarak nitelenir.Toprak kirlenmesi hava ve suları kirleten maddeler tarafından meydana getirilir. Örneğin kükürtdioksit oranı yüksek olan bir atmosfer tabakasından geçen yağmur damlacıkları asit yağışları
Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? halinde toprağa gelir. Toprak içine giren bu asitli sular ağaç köklerini bitkisel ve hayvansal toprak canlılarını zarara uğratır. Toprağın reaksiyonunu etkileyerek besin maddesi dengesini bozar taban sularını içilmez hale getirir. Aynı şekilde çöp yığınlarından toprağa sızan sular kirli sulama suları gübre çözeltileri radyoaktif maddeler uçucu küller toprağı kirleten madde ve kaynaklardır. Toprak kirliliğini önlemek için çok çeşitli teknik ekolojik ve hukuksal önlemler alınır.

Gürültü Kirliliği
İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen seslere gürültü denir. Özellikle büyük kentlerimizde gürültü yoğunlukları oldukça yüksek seviyede olup Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen ölçülerin üzerindedir. Kent gürültüsünü artıran sebeplerin başında trafiğin yoğun olması sürücülerin yersiz ve zamansız klakson çalmaları ve belediye hudutları içerisinde bulunan endüstri ölgelerinden çıkan gürültüler gelmektedir. Meskenlerde ise televizyon ve müzik aletlerinden çıkan yüksek sesler zamansız yapılan bakım ve onarımlar ile bazı işyerlerinden kaynaklanan gürültüler insanların işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkilemekte fizyolojik ve psikolojik dengesini bozmakta iş verimini azaltmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-10-2010, 11:55   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çevre sorunlarının diğer nedenleri
1- Göçler ve düzensiz şehirleşme
2- Kişi başına kullanılan enerji su kağıt kömür vb. artışı
3- Ormanların tahribi yangınlar ve erozyon
4- Aşırı otlatma ve doğal bitki örtüsünün tahribi
5- Konutlardaki ve işyerlerindeki ısınmadan kaynaklanan (özellikle kalitesiz kömür kullanımı) hava kirliliği
6- Motorlu araçlar ve deniz araçları
7- Maden kireç taş ve kum ocakları
8- Gübre ve zirai mücadele ilaçları
9- Atmosferik olaylar ve doğal afetler
10-Kanalizasyon sularının arıtılmaksızm alıcı ortamlara verilmesi ve sulamada kullanılması
11-Katı atıklar ve çöp
12-Sulak alanların ve göllerin kurutulması
13-Arazilerin yanlış kullanımı
14-Kaçak avlanma
15-Televizyon bilgisayar ve röntgen; tomografi vb; tıbbi cihazların yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyon
16-Endüstriyel ve kentsel kaynaklı gürültü.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-12-2013, 08:33   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel 93 aldım saolun


 
Alt 16-04-2014, 12:19   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Super bu site valla performns odevimi burdan yaptim ve 100 aldim sper ;) :D


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir?

Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre kirliliği çeşitleri, çevre kirliliği çeşitleri nelerdir, çevre kirliliğinin çeşitleri, çevre kirliliği çeşitleri ve nedenleri nelerdir, doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması, çevre kirliliği çeşitleri ve nedenleri, çevre kirliliği nedenleri ve çeşitleri, kirlilik çeşitleri, çevre kirliliği ve çeşitleri, kirlilik çeşitleri nelerdir, ağaçların tükenmesinin sebepleri nelerdir, çevre kirlenmesinin nedenleri ve kirlilik çeşitleri, çevre kirliliği nedir ve çeşitleri nelerdir, toprağın hızla tükenmesinin sebepleri nelerdir, çevre kirliliğin nedenlerini araştırınız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? - Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:52
Çevre Koruma Bölümü Nedir? - Çevre Koruma Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:51
Büyüyen tehdit: Işık kirliliği Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 08-07-2008 02:12
Trafik kirliliği aleji yapıyor Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 23-06-2008 04:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats