bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-10-2010, 12:00   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri

Asitler suyla hidrojen iyonları üreten hidrojen bileşimleridir. Hidrojen iyonları çözeltiyi asidik özellik kazandırır. Asitler mavi turnusol kağıdına kırmızı renk verir. Gıdaların çoğu asit içerir. Limonda sitrik asit sirkede ise asetik asit bulunur. Farklı asitler limona sirkeye ekşi elmaya ve şerbete keskin tadını verir. Asitler suda eridiğinde hidrojen iyonları (H+) üreten madde çözeltileridir.Asit maddelerin çoğu saf katılar sıvılar ya da gazlar olarak bulunsa da sadece suda eridiğinde asit gibi tepki verir. Yukarıda kısaca asit tanımı yaptıktan sonra asit yağmurları hakkında bilgi vermek daha uygun olacaktır. Asit yağmurları kısaca fosil yakıtların yakılması sonucu ortaya çıkan yağışlardır. Özellikle sanayileşmenin yoğun olduğu ve fosil yakıtların enerji tüketimi olarak kullanıldığı bölgelerde yakma sonucu azot ve kükürt gazları açığa çıkmaktadır. Oluşan bu gazlar bulutlardaki su buharıyla tepkimeye girerek sülfürik ve nitrik asitleri ortaya çıkarmakta oluşan bu asitler ise kar yağmur çiğ ve sis gibi doğal olaylar sonucunda yeryüzüne ulaşmaktadır.Normal koşullar altında oluşan yağmurların pH değeri 5.6'dır. Bu değerin altında bir değere sahip olan yağış asit yağmuru olarak adlandırılmaktadır. Asit yağmurları özellikle sanayi devriminden sonra kükürt ve azot gazlarının atmosferde hızla birikmesiyle etkisini hissettirmeye başlamıştır.
Asit yağmuru toprağın kimyasal yapısını ve biyolojik koşullarını etkilemektedir. Toprağın yapısında bulunan kalsiyum magnezyum gibi elementleri yıkayarak taban suyuna taşımakta toprağın zayıflamasına ve zirai verimin düşmesine neden olmaktadır. Toprağın asitleşmesine en çok katkıda bulunan maddeler atmosferde birikme sonucu toprağa geçen kükürt bileşikleridir.Azot bileşikleri ise bitkilerin özümseyeceği miktardan fazla olduğu zaman toprağın asitleşmesinde rol oynamaktadır. Asitleşmenin çevre üzerinde dolaylı olmakla birlikte yine çok önemli etkilerinden biri de endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan asit nemidir. Toprağa ya da göl yataklarına inmiş civa kadmiyum ya da alüminyum gibi zehirli maddelerle tepkimeye girebilmekte ve normal koşullar altında çözünmez sayılan bu maddeler asidik nemle tepkimenin sonucunda besin zinciri ya da içme suyu yoluyla bitki hayvan ve insana ulaşıp toksik etkiler yaratmaktadır.Ağaç köklerinin besin toplama yeteneğinin bozulmasının sorumlusu da gene asitleşme sonucunda toprakta harekete geçen alüminyumdur.
Büyük şehirlerin çoğunda insan yapısı bina ve anıtlara asit yağmurlarının yaptığı zararın göstergesi çoktur. Tarihi yapılar binalar açık metal yüzeyler boya kaplamalar ve bazı plastikler sülfürdioksit ve yağışın sulandırdığı bu asitten dolayı bozulma gösterir.Asit Yağmurlarının İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Asit yağmurları tüm çevreye zarar vermektedir ancak bundan en çok etkilenen ormanlar ve tarım alanlarıdır. Bu yağışlar toprağın yapısındaki magnezyum ve kalsiyum gibi bitki gelişiminde önemli olan elementleri yıkayarak derinlere taşınmasına sebep olur. Bunun sonucunda ağaçlar ve diğer bitkiler topraktan yeteri kadar faydalanamaz ve kurur.Asit yağmurlarının özellikle tarım alanları etkilemesi direk olarak insan ve diğer canlılarının etkilenmesine neden olacaktır. Asit yağmurlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda üzerine yapılan araştırmalar sonucunda asit depolanmasının insan sağlığı üzerinde dolaylı ve dolaysız olmak üzere 2 tür etkisi belirlenmiştir. Bu güne kadar yapılan araştırmalar henüz asit depolanmasının insanlar üzerinde dolaysız bir etkisini belirleyememiştir.

Bununla beraber deri göz ve solunum sistemindeki direkt etkileri dikkat çekicidir. pH 4.6’ ya kadar asitlenmiş göl sularında insan ve tavşan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda belirli bir takım etkiler belirlenmiş pH’ ın 4 ten düşük olduğu değerlerde gözde tahriş ve kızarıklık oluşmuştur. Asidik zerrecikler genellikle sülfürdioksit ve nitrikoksitlerin atmosferdeki dispersiyonu ile oluşur. Sonuçta oluşan nitrik ve sülfürik asit diğer partiküller (toz is kurum duman vs) üzerine yapışır.Bu partiküllerin direkt olarak solunması bu asidik yapıların doğrudan akciğerlere kadar gitmesine neden olmaktadır. Bu asidik yapıdaki tozlar ve gazlar nemli ve sıcak akciğer alueollerinde kimyasal olarak kana geçebilirler. Asit yağmurlarının insanlar üzerindeki dolaylı etkileri yüzey ve içme suları yer altı suları toprak ağır metaller bitkiler ve balıklar üzerindeki etkilerine bağlı olarak da değişmektedir. Bu unsurların sürekli asit yağmurları ile etkilenmesi sonucunda uzun vadede insan bünyesinde asidik depolanmaya neden olacaktır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-02-2012, 06:49   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence bu site harika ötesi çok teşekkürler sizlere


 

Alt 20-02-2012, 10:14   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence bu site mükemmel ya bütün sitelere baktım bunun gibisi yok valla


 
Alt 12-01-2013, 03:10   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sağol abi veya abla senin sayende performans ödevimden 100 aldım ...


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri

Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: asit yağmurlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi, asitlerin çeşitli besinler üzerine etkileri nelerdir, asit yağmuru nedir, asit yağmurları nedir, asit yağmurlarının insan sağlığına etkileri, asit yağmurlarının insanlara etkisi, asit yağmurlarının insanlar üzerindeki etkisi, asit yağmurları nasıl oluşur, asit yağmuru nasıl oluşur, asit yağmurlarının insanlara zararları, asit yağmurları insanlara etkisi, asit yağmurlarının insana zararları, asit yağmurunun insanlara etkisi, asit yağmurlarının insanlara etkileri, asit yağmurları nedir nasıl oluşur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına ve Çevreye Etkileri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 22-05-2012 03:42
Rüzgar Nedir? Nasıl Oluşur? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 17-10-2010 10:12
Fırtına Nedir? Nasıl Oluşur? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 10:06
Havanın saç üzerine etkileri salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 04:10
Boşanma ve çocuk üzerine etkileri gizem Psikoloji 0 29-06-2008 03:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats