bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-12-2010, 08:54   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ulkelerde Vize Uygulamasi

Ülkelerde vize uygulaması nasıldır
Ülkelerin vize uygulaması hakkında bilgi


Afganistan: Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Hususi Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Almanya Federal Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Amerika Birleşik Devletleri: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Andorra: T.C. vatandaşları gidecekleri güzergaha göre Fransa veya İspanya'nın vize rejimine tabidirler.
Angola: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Antigua-Barbuda: Diplomatik hizmet hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Arjantin: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Arnavutluk: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Avustralya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Avusturya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Azerbaycan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Bahamalar: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Bahreyn: Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
Bangladeş: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Barbados: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Belçika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Belize: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Benin: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Beyaz Rusya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Birleşik Arap Emirlikleri: Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Bolivya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Bosna-Hersek: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Botsvana: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Brezilya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Brunei: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Bulgaristan: Sadece diplomatik pasaport ile hizmet pasaportu hamilleri anılan ülkeye yapacakları bir aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Burkina Faso: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Burundi: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Butan: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Cape Verde: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Cezayir: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Cibuti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Çad: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Çek Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Çin Halk Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Resmi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları bir aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Danimarka: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Doğu Timor: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza Doğu Timor sınır kapılarında 1 ay ikamet süreli vize verilmektedir.
Dominika: Diplomatik hizmet hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Dominik Cumhuriyeti: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizelerini sınır kapılarında bandrol tatbikiyle (10 ABD Doları) alabilmektedir.
Ekvator: Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri üç aya kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.
Ekvator Ginesi: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
El Salvador: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Endonezya: Diplomatik hizmet ve hususi pasaport hamilleri 14 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.
Eritre: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Ermenistan: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Estonya: Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Etyopya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Fas: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Fiji: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri üç ayı aşmayan turistik seyahatlerinde vizeden muaftır. Diğer amaçlı (eğitim çalışma araştırma v.s.) seyahatler için vize başvurusunun posta yoluyla Fiji’nin Brüksel Büyükelçiliğine yapılması mümkündür.
Fildişi Sahili: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Filipinler: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Finlandiya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Fransa: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Gabon: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Gambiya: Diplomatik Hizmet Hususi hamilleri vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Gana: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Gine: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Gine-Bissau: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Grenada: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.
Guatemala: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Guyana: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Güney Afrika Cumhuriyeti: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.
Gürcistan: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
Haiti: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Hırvatistan: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri altı ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hindistan: Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Hususi Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hollanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hollanda Antilleri (CuracaoSt. Maarten Bonaire St. Eustatius ve Saba): Diplomatik ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi değildir. Diğer pasaport hamillerinin ise vize başvurularını resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
Honduras: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Hong Kong: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Irak: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
İngiltere: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
İran: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
İrlanda: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
İspanya: Diplomatik Hizmet ve Hususi pasaport hamilleri altı ay içinde doksan günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
İsrail: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
İsveç: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İsviçre: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İtalya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır (Vatikan için de geçerlidir).
İzlanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Jamaika: Diplomatik hizmet hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeden muaftır (turistik amaçlı seyahatler için).
Japonya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Kamboçya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kamerun: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kanada: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Karadağ: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri altı ay içinde doksan (90) günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Katar: Katar’a akredite diplomatik konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri görevleri müddetince vizeden muaftır. Katar’a görevle atanmayan Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise Katar’a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Turizm veya işgörüşmesi amacıyla Katar'ı ziyaret edecek vatandaşlarımıza belirli koşulları (beraberinde 5000 Katar Riyali nakit para veya muadili geçerli bir kredi kartı bulunması gidiş-dönüş uçak biletlerinin ibraz edilmesi Katar'da 5 yıldızlı otellerden birinde rezervasyon yaptırılması işadamlarının seyahatlerini Katar'da bulunan bir şirket aracılığıyla düzenlemeleri) karşılamaları kaydıyla Doha Uluslararası Havaalanı'nda vize verilmektedir.
Kazakistan: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Kenya: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup vizelerini 50 ABD Doları karşılığında Kenya sınır kapılarında alabilirler. Resmi (diplomatik hizmet ve hususi) pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapcakları toplam kalış(ikamet) süresi 180 gün içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan seyahatlerinde ve transit geçişlerde vizeden muhaftır.
Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY): Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kırgızistan: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Kiribati: Sadece diplomatik pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Hususi ve hizmet pasaportu ile Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
KKTC: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Kolombiya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Komor Federe İslam Cumhuriyeti: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kongo: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Zaire): Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore): Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kosova: Diplomatik Hususi Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları Kosova'ya yapcakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde Kosova'da toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
Kosta Rika: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Kuveyt: Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Küba: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Laos: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Lesotho: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Letonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise altı ay içinde doksan ( 90 ) günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Liberya: Diplomatik Hizmet Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Libya: Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri her (180) gün içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Lihtenştayn: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Litvanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (09-12-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ulkelerde Vize Uygulamasi

Ulkelerde Vize Uygulamasi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arnavutluk İle Vize Kaldırıldı elif LakLak Bölümü 0 21-11-2009 03:14
Türkiye 'den Vize İstemeyen Ülkeler CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 10:42
Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 10:38
Vize Nasıl Alınır? CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 10:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats