bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2010, 02:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması

Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması

DOĞAL KAYNAKLARDAN VERİMLİ YARARLANMA
Hava su toprak bitki örtüsü hayvanlar ve maden*ler doğal kaynakları oluşturur. Doğal kaynaklar in*san ve toplum hayatı için vazgeçilemez nitelikte önemli değerlerdir. Su oksijen bitki örtüsü petrol gibi doğal kaynakların büyük hızla azalması canlı*ların yaşam alanlarını kısıtlamakta çevresel felaket*lere yol açabilecek iklim değişikliklerine yol açmak*tadır.
Türkiye çeşitli maden kaynakları bakımından zen*gindir. Ülkemizde madenlerimizin bilimsel olarak iş*letilmesi Cumhuriyet döneminde 1935 yılında Ma*den Tetkik ve Arama (MTA) Enstitüsü’nün kurul*ması ile başlamıştır. Doğal kaynakların verimli bir şekilde değerlendirilmesi ülkemizin kalkınmasına doğrudan katkı sağlayacaktır.

Ülkemizdeki doğal kaynakların verimli kullanıl*masıyla ilgili projelerden bazıları şunlardır:
Su
 • Türkiye su zengini bir ülke değildir. Kişi başına dü*şen yıllık su miktarına göre ülkemiz su azlığı yaşa*yan bir ülke konumundadır. Üstelik Türkiye mevcut su potansiyelinin tamamını kullanamamaktadır. Devlet Su İşleri’nin verilerine göre 2003 yılında su*lama içme suyu ve sanayi sektöründe mevcut su potansiyelimizin yaklaşık olarak % 36′sı kullanılabilmiştir.


 • Su günümüzde en önemli enerji türlerinden biri olan elektrik üretiminde de önemli bir kaynaktır. Ül*kemizde kurulan hidroelektrik santralleriyle elektrik üretimi yapılmaktadır. Türkiye bu alanda potansiye*linin % 20′sini değerlendirebilmektedir.
 • Devlet Su işleri (DSİ) su kaynaklarının değerlendi*rilmesi ve verimli bir şekilde kullanılması amacıyla projeler üretmektedir. DSİürettiği projeler ile 2030 yılına kadar su potansiyelinin tamamını de*ğerlendirmeyi ve ülke ekonomisine yıllık 278 milyar dolar gelir sağlamayı amaçlamaktadır.
Petrol
 • Türkiye çevresinde yer alan komşularının zengin petrol yataklarına sahip olmasına karşın bu doğal kaynak bakımından yetersiz bir rezerve sahiptir. Türkiye enerji ihtiyacının yarısına yakınını petrolden karşılamaktadır. Bu durum Türkiye’yi enerji bakı*mından dışa bağımlı hale getirmektedir.
 • Ülkemizde petrol arama ve üretimiyle Türkiye Pet*rolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) görevlendirilmiş*tir. TPAO son yıllarda yeni teknolojilerle petrol ara*ma faaliyetlerine hız vermiştir. Özellikle son iki yılda denizlerde yapılan araştırma çalışmalarının sayısı 50 yılın toplamından daha fazladır. Bu çalışmalar sonunda zengin petrol yataklarının bulunması umut edilmektedir.
 • Türkiye coğrafi konumu nedeniyle petrol rezervleri zengin üretici ülkelerle enerji tüketimi yoğun sana*yileşmiş batı ülkeleri arasında ve Asya – Avrupa yo*lu üzerinde yer almaktadır. Türkiye’nin öncelikli hedefleri arasında bu potansiyelin değerlendiri*lerek “21. yüzyılın Avrasya Enerji Koridoru” konu*muna getirilmesi yer almaktadır.
Bor
 • Türkiye kimya sanayinin önemli ham maddelerin*den biri durumunda olan bor madeni bakımından dünyanın en zengin yataklarına sahiptir. Dünyadaki bor rezervlerinin % 63′ü ülkemizde bulunmaktadır.
 • Bor madeni günümüzde camdan elektroniğe se*ramikten uzay teknolojisine sağlıktan enerjiye ah*şaptan metalürjiye ve izolasyondan tarıma kadar yüzlerce alanda kullanılmakta yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkilemektedir.
 • Ancak Türkiye’nin bu rezervleri istenilen oranda ekonomik kazanca dönüştürdüğü söylenemez. Bor madeni rezervlerimize eş değer oranda ekonomik fayda elde edilebilmesi bora dayalı sanayinin geliş*tirilmesine bağlıdır. Bu amaçla Ulusal Bor Araştır*ma Enstitüsü (BOREN) kurulmuştur. BOREN en*düstriyel uygulama amaçlı projelere gerekli desteği sağlamaktadır.
 • Toryum
 • Türkiye’de toplam rezerv yaklaşık 380.000 ton civa*rındadır. Günümüzde toryumla çalışan ticari ölçekli bir santral bulunmamaktadır.
 • Toryumun gelecekte nükleer santrallerde kullanıl*ması beklenmektedir. Bu yüzden dünyadaki tekno*lojik gelişmelerin paralelinde ülkemizde de toryum tabanlı yakıt çevrimi konusundaki araştırma – geliş*tirme çalışmalarına devam edilmelidir. Bu amaçla Türkiye Atom Enerjisi Kurumu 2000 yılında Ulus*lararası Yenilikçi Nükleer Reaktörler ve Yakıt Çevri*mi adlı projeye katılma kararı almıştır.

elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması

Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ülkemizin doğal kaynakları, doğal kaynakların verimliliği, ülkemizdeki doğal kaynaklar, kaynakların verimli kullanılması, doğal kaynakların verimli kullanımı, ülkemizin kaynaklarından daha verimli yararlanma, doğal kaynakların verimli kullanılması, doğal kaynaklar nasıl kullanılmalıdır, doğal kaynakları nasıl daha verimli kullanabiliriz, kaynakları verimli kullanmak, doğal kaynakları nasıl verimli kullanırız, kaynakları verimli kullanma, ülkemizin dogal kaynakları, doğal kaynaklarımızı daha verimli nasıl kullanırız, doğal kaynaklarımızı nasıl verimli kullanabiliriz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizdeki maden ve enerji kaynakları nerelerden çıkarılır? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 12-02-2012 01:37
En Verimli inek mormavi Karikatürler 1 20-11-2010 02:16
Buzdolabiniz Verimli Sogutmuyorsa mormavi Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 04-05-2010 11:08
Lazer epilasyonda jilet kullanılması hicoibo Epilasyon 4 04-05-2009 11:17
Hormon ilaçlarının kullanılması elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.