bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2010, 03:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnsan Hak ve Özgürlüklerinin Gelişimi

İnsan Hak ve Özgürlüklerinin Gelişimi

İNSAN HAK ve ÖZGÜRLÜKLERİNİN GELİŞMESİ
  • 1789′da ortaya çıkan Fransız ihtilali sonunda yayın*lanan İnsan ve Yurttaş Hakları Beyannamesi insan hakları kavramının uluslararası bir nitelik kazanma*sını sağlamıştı. İnsan haklarının evrensel ilkeler ola*rak kabul edilmesi ve korunması yönünde çalışma*lar II. Dünya Savaşı’ndan sonra Birleşmiş Milletler Örgütü‘nün kurulmasıyla hızlanmıştır.

İnsan Haklarını Koruyan Uluslararası Sözleşmeler
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi
  • 1945′te dünya barışını korumak için kurulan Birleş*miş Milletler Örgütüyalnızca üye devletlerde de*ğil tüm dünyada insan haklarının korunması için çalışmalar başlattı. Bunun sonunda 1948′de insan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edildi.
  • Ülkemizde insan hakları konusunda önemli ilerle*meler sağlanmıştır. Birleşmiş Milletler Genel kurulu tarafından kabul edilen ilkeler ülkemiz tarafından da kabul edilmiştir insan haklarının korunması için anayasa ve yasalarda gerekli düzenlemeler yapıla*rak hukuki bir nitelik kazandırılmıştır.

Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme (1966)
  • Devletler bu sözleşmeyle insan haklarına saygı gösterip göstermediklerini denetleyen bir mekaniz*ma kurulmasını kabul etmişlerdir. Bu doğrultuda İn*san Hakları Komisyonu kurulmuştur. Türkiye 1976′da yürürlüğe giren bu sözleşmeyi 2000 yı*lında imzalamıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi
  • Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler tarafından Roma’da 1950 yılında imzalanmış 1953 yılında yürürlüğe gir*miştir. Bu sözleşmeyle insan Hakları Bildirgesi’nde yer alan temel hak ve özgürlükler yargı güvencesi*ne alınmıştır. Böylece demokrasinin temel öğeleri olan siyasal özgürlükler ve hukukun üstünlüğü uluslararası koruma altına alınmıştır.
  • Avrupa insan Hakları Sözleşmesi’nin en önemli özelliği insan haklarını korumak için Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurulmasıdır. Bu sözleşmeyi imza*layan devletlerin yurttaşları uğradıkları haksızlıklar nedeniyle kendi devletleri veya diğer devletler aley*hine dava açma hakkına sahiptirler.
  • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni 1954 yılında imzalayan Türkiye 1987′de bireysel başvuru hakkı*nı tanımış 1990′da Avrupa insan Hakları Mahke*mesi’nin zorunlu yargı yetkisini tanımıştır.

İşkencenin ve İnsani Olmayan ya da Küçültücü Ceza ve Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi
  • 1987 yılında yürürlüğe giren sözleşme Türkiye tara*fından 1988′de onaylanmıştır. Bu sözleşmeyle dev*letler kendi topraklarında ırk ayrımı yapılmasını ön*lemekle yükümlüdürler.

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi
1981 yılında yürürlüğe giren sözleşme Türkiye tara*fından 1985′te onaylanmıştır. Sözleşmede kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması konusunda alınması gereken önlemler vurgulanmıştır.

Çocuk Hakları Sözleşmesi
  • Sözleşmeyi imzalayan devletler herhangi bir ayrım yapmadan bütün çocukları her türlü fiziksel ve zi*hinsel zarar ve ihmalden korumayı kabul etmişler*dir. 1990′da yürürlüğe giren sözleşmeyi Türkiye 1994 yılında onaylamıştır.

Helsinki Sonuç Belgesi
  • 1975 yılında yürürlüğe giren belge insan hakları kavramının dünya görüşü ne olursa olsun bütün devletler arasında ortak bir değer olarak benimsen*mesi amacını taşımaktadır.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-05-2014, 09:34   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

resimli hiç yok resimde koyun bunun için edğil diğerleri için :P


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsan Hak ve Özgürlüklerinin Gelişimi

İnsan Hak ve Özgürlüklerinin Gelişimi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünyada insan haklarının gelişimi, insan haklarının dünyadaki gelişimi, dünyada insan hakları gelişimi, dünyadaki insan hakları gelişimi, dünyadaki insan hakları gelişim, dünyada insan haklarının gelişim süreci, insan hakları dünyadaki gelişimi, dünyada ve ülkemizde insan haklarının gelişimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnsan bazen kaybeder nurküllü Resimli Şiirler 2 04-05-2010 10:01
Acı ve İnsan - Gönül DURANOĞLU nimlahza Şiir 0 29-04-2009 10:30
İnsan ilişkileri zehra35 İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 16-07-2008 01:38
Cennette İnsan Güzelliği elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:00
İnsan niye yaratıldı gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats