bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2010, 02:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Natonun Kurulması

Natonun Kurulması-Natoya Türkiye'nin Üyel Olması

NATO’NUN KURULMASI
II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa devletleri sava*şın yıkıntılarını temizleyip ekonomilerini güçlendir*meye çalışırken Sovyetler Birliği genişleme politi*kasını sürdürüyordu. Sovyetler Birliği 1948 yılında 456.000 km2 toprağı kendi sınırlarına katmıştı. Ayrı*ca 983.000 km2 üzerindeki yedi ülkede kendi kon*trolünde komünist yönetimlerin kurulmasını sağla*mıştı.
Batı Avrupa ülkeleri Sovyetler Birliği’nin yayılmacı politikaları karşısında ortak bir güvenlik sistemi kur*maya karar verdiler. Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın ilkelerine sadık kalarak oluşturulacak bu savunma teşkilatı barışı korumayı amaç edinecekti. Bu amaç*la Belçika Fransa Hollanda Lüksemburg İngil*tere ABD Kanada Portekiz Norveç İtalya İz*landa ve Danimarka arasında 4 Nisan 1949′da Washington’da imzalanan antlaşma ile Kuzey At*lantik Antlaşması Teşkilatı(NATO) kurulmuştur.

TÜRKİYE’NİN NATO’YA ÜYE OLMASI
Asya ve Avrupa arasında yer alan Türkiye sahip ol*duğu jeopolitik konumu nedeniyle dünya politika*sında önemli bir ülkeydi. Akdeniz ile Karadeniz ara*sında geçişi sağlayan Boğazlara sahip olması Or*ta Doğu’ya hakim bir konumda bulunması jeopoli*tik önemini artırıyordu.
Bir toprağın veya coğrafyanın bölge ya da dünya siyasetindeki konumuna jeopolitik konum denil*mektedir.
Türkiye ikinci Dünya Savaşı’na girmemişti. Ama sahip olduğu bu jeopolitik konum yüzünden savaş sonrasında yerini belirlemek zorundaydı. Ayrıca Sovyetler Birliği Türkiye’den Kars ve Ardahan’ı isti*yor Boğazlardan da üs talep ediyordu. Bu yüzden Türkiye için NATO’ya üye olmak hayati derecede önemliydi.
Türkiye II. Dünya Savaşı yıllarından beri NATO üyesi devletlerle uyumlu bir dış politika takip ettiği için 1952 yılında Yunanistan ile birlikte bu ortak sa*vunma örgütüne alınmıştır.
Türkiye’nin sahip olduğu coğrafyanın bir savaş sırasında Avrupa Asya ve Orta Doğu için askeri açıdan büyük önem taşıması NATO’ya kabul edilmesini kolaylaştırmıştır.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Natonun Kurulması

Natonun Kurulması konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats