bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-12-2010, 02:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uluslararası Örgütler Hangileridir?

Uluslararası Örgütler Hangileridir?

Birleşmiş Milletler
 • Birleşmiş Milletler 1945 yılında kurulmuş*tur. ABD İngiltere Sovyetler Birliği ve Çin’in ön*cülüğünde kurulan bu örgüt dünya barışı ve güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapmıştır.
 • Birleşmiş Milletlerin amaçları arasında;
• Uluslararası ilişkileri pekiştirmek
• Ekonomik sosyal kültürel ve toplumsal sorunlar konusunda uluslararası işbirliği sağlamak.
• Uluslararası insan haklarının korunma*sında uzlaşmacı bir tavır sergilemektedir.
 • Birleşmiş Milletler dünya barışını ve gü*venliğini sağlamak amacıyla kurulmasına rağ*men kuruluşundan günümüze kadarki dönem*de ortaya çıkan savaşlar ve savaşın olumsuz sonuçları karşısında yeterliliği tartışılmaktadır.
 • 1970-1989 yılları arasında Bulgaristan’ın kendi ülkesinde 15 milyon Türk ve diğer farklı ırktan topluluklara karşı yapmış olduğu asimi*lasyon hareketi ve zorunlu göç ettirmelerine kar*şı Birleşmiş Milletler tarafından gerekli önlemler alınmamıştır. Bunun yanında ABD ve müttefik*leri olan güçlerin Irak’ta bir milyon beş yüz sivil insanı öldürmesine Rumların 1974 yılında Türklere karşı yaptıkları katliamlara Birleşmiş Milletler yetersiz kalmıştır.
NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması)
 • 1949 yılında kurulan NATO uluslararası siyasi ekonomik ve önemli alanlarda işbirliğini ve dayanışmayı güçlendirmek için önemli çalışmalar yapmaktadır.
 • Belçika İngiltere Kanada Danimarka İtalya Portekiz Türkiye ABD Hollanda gibi devletler NATO’ya üyedir. Türkiye NATO’ya 1952 yılında girmiştir.
 • Dünya barışını korumak için dünyanın bir*çok yerinde önemli görevler üstlenmiştir.
Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)
 • 1946 yılında kurulan UNESCO Birleşmiş Milletlere yardımcı bir kuruluştur.
 • Bu örgütün kuruluş amacı uluslararası alanda bilim kültür ve eğitim alanlarındaki sorunlara çözüm bulmaktır. Eğitim ve öğretimin dünya çapında yaygınlaştırılması bilgi ve iletişim alanlarında sosyal düzenlemeler uluslara*rası bilim ve teknolojik olanakların ortaya konması ortak kültür miraslarının korunmasında önemli çalışmalar yapmaktadır.
 • Türkiye UNESCO’ya üyedir.


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF)
 • 1946 yılında kurulan bu örgüt savaşların olumsuz sonuçları karşısında önlemler almak için önemli çalışmalar yapmaktadır.
 • Savaşlarla birlikte ortaya çıkan yoksulluk kıtlık sağlık sorunları beslenme ihtiyaçları gibi Konularda çocuklara yardım etmektedir. Bunun yanında yeni doğan büyümekte olan gençlerin sorunlarına da çözüm aramaktadır.
Avrupa Birliği (AB)
 • 1958 yılında Almanya Belçika Fransa Hollanda İtalya ve Lüksemburg’un Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) olarak kurmuş oldu*ğu bu birlik daha sonraları Avrupa Birliği (AB) adını almıştır.
 • İlk olarak kömür ve çelik alanlarında eko*nomik işbirliği şeklinde atılan adımlar daha sonra uluslararası ekonomik sanayi siyaset insan hakları ve dış politika çerçevesinde geliş*meye başlamıştır.
 • Avrupa Birliğine üye ülkeler kendi aralarındaki işbirliği ile hareket etmektedir. Eğitim bilim teknoloji sanayi alanlarında ortak fikirler ileri sürerek büyük gelişmeler sağlamışlardır.
 • Türkiye Avrupa Birliği üyesi değildir. Fakat tam üyelik için gerekli girişimlerde bulunmakta*dır.
Uluslar Arası Para Fonu (IMF)
 • 1944 yılında kurulan bu örgüt uluslar*arası ekonomik sistemin işlemesinde ortaya çı*kan sorunları çözmek ve ekonomik sıkıntı çe*ken devletlere kredi sağlamak amacı ile kurul*muştur.
 • Dünya Savaşı’ndan sonra birçok devlet ekonomik sıkıntılar çekmiştir. Bu sıkıntıları gidermek için maddi kaynaklara ihtiyaç duyan devletler bazı şartlar karşılığında IMF’den para almaktadır.
 • Türkiye ekonomik yardıma ihtiyaç duy*duğu için İMF’den ekonomik yardım almıştır.
 • Dışa bağımlı olmadan ekonomik planlar ortaya koymak için çağdaş bilim ve teknolojik gelişmeler üretim artışı kalkınma planları gibi konularda mali atılımlar yapmalıyızelif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uluslararası Örgütler Hangileridir?

Uluslararası Örgütler Hangileridir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: uluslararası örgütler nelerdir, çok amaçlı evrensel örgütler, küresel örgütler nelerdir, çok amaçlı evrensel örgütler vikipedi, küresel sorunlar karşısında kurulan uluslararası kuruluşlar, evrensel örgütler, uluslararası kuruluşlar nelerdir, ulusal örgütler nelerdir, çok amaçlı evrensel örgütler nelerdir, evrensel örgütler nelerdir, ekonomik örgütler nelerdir, uluslararası sosyal örgütler nelerdir, kurulan ilk uluslararası örgüt, ulusal örgütler, siyasi örgütler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dinler Tarihi: Evrensel Uluslararası Yol nimlahza Tarih 0 24-11-2010 12:36
Uluslararası Ticaret Bölümü Nedir? - Uluslararası Ticaret Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:49
Uluslararası İşletmecilik Bölümü Nedir? - Uluslararası İşletmecilik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:48
Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? - Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:47
Uluslararası Seyahat ve Aşı Bakimli Bayan Sağlığımız 0 04-04-2008 01:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats