bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-12-2010, 03:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cumhuriyetin Temel İlkeleri Nelerdir?

Cumhuriyetin Temel İlkeleri Nelerdir?

Demokratik Devlet
 • Demokrasi; egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olmasıdır.
 • Demokrasilerde belli dönemlerde yapılan seçimlerle halk temsilcilerini belirler. Böylece millet temsilcileri aracılığı ile kendi kendini yö*netir.
 • Vatandaşlar kanunlara göre seçme ve se*çilme hakkını kullanır. Herhangi bir baskı olma*dan istediği siyasi partiye oyunu verir. Aynı zamanda istediği siyasi partiye üye olabilir ve partisi için çalışabilir.
 • Herkesin eşit oy hakkı vardır. Seçimlerde oylama gizli oy sayı*mı ise açık yapılır. Demokrasilerde devleti yö*netme yetkisi hiçbir zaman bir kişiye veya belirli bir zümreye bırakılamaz.
 • Demokrasilerde kişiler özgürce düşünür ve düşündüğünü ifade eder.
 • Demokrasinin Temel İlkeleri Millî Egemenlik
 • Demokraside egemenlik millete aittir. Mil*let bu hakkını temsilcileri (milletvekilleri) aracılı*ğıyla kullanır. Yönetenler gücünü milletten alır. Hiçbir kimse zorla iş başına gelemez. Bu esas anayasamızda şöyle belirtilmiştir: “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”
Hürriyet ve Eşitlik
 • Demokraside hürriyet ve eşitlik esastır. Hürriyet başkalarına zarar vermeden her şeyi yapabilmektir. Bütün insanlar hürdür. Herkes serbestçe düşünür ve düşüncelerini açıklayabilir.
 • Eşitlik hiçbir ayrım olmaksızın herkesin kanun önünde aynı haklara sahip olmasıdır. Hiç kimseye din dil ırk cinsiyet siyasi düşüncesin*den dolayı farklı işlem yapılamaz.
Siyasi Partiler
 • Demokratik yönetimlerde ülke sorunları*nın çözüm yolları üzerinde aynı düşünceyi payla*şan insanlar bir siyasi parti kurabilirler. Vatan*daşlar bu siyasi partilerden birine üye olabilirler. Ülkemizde Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kuru*lan parti Halk Fırkası’dır. Fırka parti anlamına ge*lir. Cumhuriyetin ilanından sonra partinin adı Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.
 • Siyasi partiler anayasa ve ilgili kanun hü*kümlerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürürler. Siyasi partilerin hepsi devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü kabul eder. İnsan hakları*na saygılıdır. Millet egemenliğini esas alır. Demok*ratik ve laik cumhuriyet ilkelerine bağlıdır.
 • Demokrasilerde hükümeti kurma görevi genellikle seçimler sonucunda en çok milletvekil*liği kazanan partiye verilir. Hükümeti kuran partiye iktidar partisi denir. Diğer siyasi partiler ise mu*halefet partileri olarak adlandırılır. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır.
 • 1946 yılında Türkiye’de ilk kez birden fazla partinin katıldığı seçimler sonucunda çok partili hayata geçildi.

Hukuk Devleti
 • Toplumun düzen içinde yaşamasını sağ*layan kurallar bütününe hukuk denir. Devlet bü*tün uygulamalarını bu kurallara göre yapar. Hu*kuk devletinde herkes kanun önünde eşittir. Devlet bütün vatandaşlarına eşit yakınlıktadır.
 • Haksızlığa uğrayan herkes mahkemeler aracılığı ile hakkını arar. Hukuk devletinde hiç kimse hukuksuzca bir davranışta bulunamaz. Devlet bile kişi tarafından mahkemeye verilebi*lir. Eğer devlet tarafından yapılan bir haksızlık varsa mahkemeler aracılığı ile giderilebilir.
 • Hukuk devletinde mahkemeler bağımsız olmak zorundadır. Herhangi bir kimsenin veya bir kurumun etkisi altında olamaz. Çünkü mah*kemeler adaletin dağıtıldığı yerdir. Eğer mah*kemelerin bağımsızlığı sağlanmazsa adalet*sizlikler ortaya çıkabilir. Dolayısı ile mahkeme*lerde gücünü kanunlardan almaktadır.
Laik Devlet
 • Laiklik devletin hukuk kurallarının akla bilime ve toplumun ihtiyaçlarına dayalı olma*sıdır. Laik devletlerde din ve devlet işleri bir bi*rinden ayrılır vatandaşlara inanç ve ibadet öz*gürlüğü tanır.
 • Anayasamızın 24. maddesine göre Türki*ye’de herkes istediği dine inanmakta istediği ibadeti yapmakta özgürdür. Hiç kimse inancın*dan dolayı veya yapmış olduğu ibadetten dolayı kınanamaz ve suçlanamaz. Yine hiç kimse laik düzeni yıkmaya yönelik herhangi bir faaliyette bulunmaz.
 • Devlet hangi dine mensup olursa olsun vatandaşlarına karşı eşit uygulamalar yapma*lıdır. Ve laik düzenin koruyucusu olmalıdır.

Sosyal Devlet
 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en önemli özelliklerinden birisi de Sosyal Devlet anlayışı*nın olmasıdır. Devlet dil din mezhep ırk cin*siyet farkı gözetmeksizin her vatandaşını eşit kabul eder ve herkese hizmet götürmeye çalı*şır. Sosyal devlet anlayışında devlet halk için çalışır ve halk için vardır.
 • Devlet; eğitim-öğretim hizmetini sağlık hizmetini yol hizmetini su hizmetini elektrik hizmetini iletişim hizmetini ve din hizmetini va*tandaşlarına ulaştırmak zorundadır. Bütün bu hizmetleri yaparken bölge ayrımı yapmama*lıdır. Ülkenin doğusuna batısına güneyine ve kuzeyine veya ilinden en küçük köyüne kadar aynı hizmetleri götürmelidir.
Atatürk Milliyetçiliği
 • Cumhuriyetçilik devletin kurucu ilkesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk milleti tara*fından kurulmuştur. Millet; aynı toprak parçası üzerinde yaşayan aynı dili konuşan aynı geç*mişe sahip olan ve gelecekte de birlikte yaşa*ma isteğinde olan insan topluluğudur. Milliyet*çilik ise mensubu olduğu milleti yararına ki*şinin yapmış olduğu her türlü fedakârlıktır. Ge*reksiz yanan bir lambayı kapatmak gereksiz açık olan musluğu kapatmak en güzel milliyet*çilik örneklerindendir.
 • Atatürk milliyetçiliği birleştiricidir. Türkiye sınırı içerisinde yaşayan bütün vatandaşları aynı samimi duygularla kucaklar. Irkçı milliyetçilik anlayışı değil kültür milliyetçiliği anlayışı vardır. Nitekim Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm di*yene” sözü bu durumu açıklayan en güzel ör*nektir. Kendini Türk hisseden herkes Türk mil*letinin bir ferdidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-03-2013, 05:56   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Benim işime çok yaramadı fakat ben sizlerden Cumhuriyetçilik ilkesi ile ilgili performans görevim var ya biraz daha Cumhuriyetçiliğin üzerinde durabilir misiniz? Ama bu sitede başka ödevler ile ilgili çok işlerine yarayabilir.


 

Alt 27-05-2017, 10:31   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

İnsan bir teşekkür eder be


 




Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cumhuriyetin Temel İlkeleri Nelerdir?

Cumhuriyetin Temel İlkeleri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cumhuriyetin ilkeleri, cumhuriyetin temel ilkeleri, cumhuriyet ilkeleri, cumhuriyetin ilkeleri nelerdir, cumhuriyet ilkeleri nelerdir, cumhuriyetin temel ilkeleri nelerdir, cumhuriyetçilik ilkesi nedir, türkiye cumhuriyetinin temel ilkeleri, cumhuriyetçilik ilkeleri nelerdir, tc temel ilkeleri, cumhuriyetçiliğin temel ilkeleri, türkiye cumhuriyeti temel ilkeleri, temel ilkeler nelerdir, cumhuriyetçiliğin ilkeleri, cumhuriyet ilkesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk ilke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Nelerdir? elif Tarih 2 16-11-2016 09:32
Atatürk İlkeleri (İnkılapçılık) Nelerdir? elif Tarih 5 04-12-2014 03:33
Matematiğin Temel İlkeleri daywest Matematik 0 21-02-2010 05:27
Cumhuriyetin İlk Kadın Hakimi zehra35 Kadın ve Hukuk 0 10-10-2008 11:45
LES Nedir? Temel İlke ve Koşulları Nelerdir? Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 08:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats