bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-12-2010, 03:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye’de Tarımı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Türkiye’de Tarımı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tarım insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla toprağı işleyerek ürün elde etmesidir. Bu faaliyet topraktan çeşitli ürünlerin elde edil*mesinin yanı sıra hayvancılık ve ormancılık faaliyetlerini de kapsar. Ülkemizde nüfusun yaklaşık yarısı (% 484) geçimini tarımla sağlamaktadır.
Cumhuriyet Dönemi’nde ülkemizde tarım olanaklarını artırmak amacıyla;
  • • Sulama gübreleme ve tohum ıslahına önem verilmiş
  • • Tarımda makineleşme ile birlikte modern tarım yöntemleri uygulanmaya başlanmış
  • • Ziraat Bankası Toprak Mahsulleri Ofisi Tarım Kooperatifleri kurulmuş
  • • Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde barajlar hidroelektrik santralleri ve sulama tesisleri yapılmıştır.
» Türkiye’de ekili ve dikili alanlar (tarlalar sebze ve meyve bahçeleri zeytinlikler ve nadas alanları topraklarımızın 1/3′ünü oluşturmaktadır.
» Türkiye’nin coğrafi bölgelere göre tarım alanlarının oranı değişmektedir. Ekili ve dikili alanların bölge yüz ölçümleri oranına göre en fazla kapladığı bölgemiz Marmara Bölgesi en az yer bölgemiz ise Doğu Anadolu Bölgesidir
TARIMI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Toprak ve bakımı: Toprak tarım faali*yetleri üzerinde etkili olan en önemli faktörlerden biridir. Topraktan en verimli şekilde yararlanmak için teknolojik yeniliklerin uygulanması gerekir. Toprağın bakımı; toprağın sürülmesi çapalanması yabancı otlardan ayıklanması erozyonla mü*cadele ile sağlanır.
Sulama: Su bitkiler için en önemli besin maddesidir. Toprağın uygun zamanlarda ve yete*rince sulanması gerekir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Ana*dolu bölgelerinde sulama sıkıntısının fazla olma*sı sebebiyle tarım alanları nadasa bırakılmakta*dır. Nadas yarı kurak bölgelerde tarlanın sürüle*rek suyunu biriktirmesi için bir yıl boş bırakılma*sıdır. Toprakların nadasa bırakılmasını önleme*nin yolu ise sulamadır.
Ülkemizde tarım alanlarında sulama yaygınlaştırılırsa;
• İklim koşullarına bağımlılık azalır.
• Üretimde süreklilik ve artış sağlanır.
• Nadas yöntemi terk edilerek toprak her yıl kullanılabilir.
• Aynı araziden yılda birden fazla tarım ürünü alınabilir.
• Çiftçinin üretim geliri artar.
• Sebze yetiştirilen alanlar genişler.
• Endüstri bitkilerinin ekim alanları genişler.
Gübreleme: Toprağın besin ve mineral bakımından zenginleştirilmesidir. Toprağın gübrelenmesi sonucunda birim alandan elde edilen ürün miktarı artar.
Tohum ıslahı: Ülke şartlarına en uygun tohumu üretmek için yapılan çalışmalara denir. Ülkemizdeki Tohum Islahı İstasyonları Devlet Tarım İşletmeleri Devlet Üretme Çiftlikleri ve Zi*raat Fakülteleri gibi kuruluşlar kaliteli tohum elde etmek için kurulmuştur.
Makineleşme: Üretim işlemlerinin geliş*miş araçlarla yapılmasıdır. Tarımda makineleşme sonucunda toprak daha iyi ve kısa sürede işlenir. Tarımsal üretim ve verim artar.
UYARI: Engebenin fazla olduğu Karadeniz ve Do*ğu Anadolu bölgelerinde tarımda makine kullanımı oldukça sınırlıdır.*
Pazarlama: Ürünün bozulmadan tüketim ya da işleme merkezlerine ulaştırılıp satılmasına pazarlama denir. Ülkemizde çiftçilerin olumsuz yönde etkilenmesini engellemek için devlet çiftçi*ye önceden taban fiyattan ürün alma garantisi ve*rir. Bu uygulamaya destekleme alımı denir. Ta*hıllar ve şeker pancarı gibi temel besin maddele*ri destekleme alımları yapılan ürünlerdir.
İlaçlama: Tarımda verimi ve kaliteyi artır*mak için çeşitli hastalık ve böceklere karşı ilaçla*ma yapılmasıdır.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-12-2012, 03:26   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok severim ve seveceğim


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye’de Tarımı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Türkiye’de Tarımı Etkileyen Faktörler Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tarımı etkileyen faktörler nelerdir, tarım faaliyetlerini etkileyen faktörler nelerdir, tarımı etkileyen faktörler, türkiyede tarımı etkileyen faktörler nelerdir, türkiye de tarımı etkileyen faktörler nelerdir, ülkemizde tarımı etkileyen faktörler, ülkemizde tarımı etkileyen faktörler nelerdir, tarım faaliyetlerini etkileyen faktörler, türkiyede tarımı etkileyen faktörler, türkiye de tarımı etkileyen faktörler, tarım etkileyen faktörler nelerdir, tarımda verimi etkileyen faktörler nelerdir, marmara bölgesi tarımsal faaliyetleri etkileyenler etmenler nelerdir, tarıma etki eden faktörler nelerdir, tarım faaliyetini etkileyen faktörler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Konuşmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?-Konuşma Dili Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 17-10-2011 09:35
Tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz yönde etkileyen faktörler nelerdir? daywest Tüp Bebek Bölümü 0 31-07-2010 01:21
Saçı etkileyen faktörler salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:06
Elde edilen embriyoların sayısı ve kalitesini etkileyen faktörler nelerdir? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 04:54
Saçı Etkileyen Faktörler Bkmlyz Saç Bakımı 0 21-06-2008 10:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats