bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-12-2010, 04:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir?

Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir?

Matematik alanında
HarezmîMatematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur.
Nasiruddin-i Tusi “Kesenler Teoremi” adlı eseriyle Trigono*metrik çalışmalara yer vermiştir. Kenar açı bağıntısını bulmuştur.
Ömer Hayyamcebir konusunda üçüncü derece denklemlerin çözümüne katkıda bulunmuştur. Celali takvim adıyla bilinen tak*vimi hazırlamıştır.
Cahit Arf: (1910-1997)Kendi adıyla bilinen matematik kuramları ile dünya çapında tanınır.
Arf değişmezi Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı
Tıp alanında
İbn-i Sina tıp alanının yanında felsefe astronomi matematik fizik kimya gibi alanlarda da ça*lışmalar yapmıştır. “Kanun” adlı eserinde hekimlik ilaçlar cerrahi yöntemler hakkında bilgi verir Onun bu eseri Avrupa’da ders kitabı olarak okutulmakta*dır.
Fizik alanında
Farabi İbn-i Sina ve İbn’ül Heysem gibi bi*lim adamlarının çalışmaları görülür.
Farabi “Boşluk Üzerine” adlı yazmış olduğu eserinde doğa*da boşluğu kabul etmez. Aristo fiziğinin yetersiz olduğunu orta*ya koymuştur.
İslam devletlerindeki bilimsel gelişmeler Selçuklular zamanında devam etmiştir. Türk-
İslam devletlerinde bilgin filozof ve sanatkârlar yetişmiştir. Bu dönemde Bağdat’ta kurulan Ni*zamiye Medreseleri bilim ve kültür hayatının canlanmasında etkili olmuştur.


İSTİKBAL GÖKLERDEDİR
Astronomi alanında

Uluğ BeySemerkant’ta med*rese ve gözlemevi bilimsel ça*lışmaların gelişmesinde etkili ol*muştur. Bu medrese ve gözlem*evinde Ali Kuşçu ve Kadızâde-i Rumi gibi devrin önemli bilim adamları çalışma*lar yapmıştır. “Uluğ Bey Zici” adlı eseri astronomi konusunda önemli bilgiler vermektedir.
Biruni
973‘te Harezm‘de doğan Birûnî Harezm sarayında astronomi ve matematik öğrendi. Sultan Memun bin el-Memun’un sarayında İbni Sina gibi bilginlerle birlikte çalıştı.Gazneli sarayında büyük saygı gördü..
“Mesud’un Kanunu” adlı eserinde önemli astronomik bil*giler vermiştir.
Biruni 1973 yılında doğumunun 1000.yıl dönümü nedeniyle UNESCO öncülüğünde bütün dünyada anılmıştır.
Ali Kuşcu; Semerkant‘ta doğdu. Babası Muhammed Timur İmparatorluğuUluğ Bey‘in kuşçusu olduğu için ailesi “Kuşçu” lakabıyla meşhur oldu. Küçük yaştan itibaren matematik ve astronomiye ilgi duyan Ali Kuşçu Semerkant’da eğitimini tamamladıktan sonra Uluğ Bey’e yardımcı ve rasathanesine müdür oldu.Tebriz‘de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan kendisine büyük saygı gösterdi ve Osmanlı Devleti ile barış görüşmelerinde yardımını istedi. Ali Kuşçu Uzun Hasan’ın sözcülüğünü yaptıktan sonra II. Mehmed‘in davetiyle İstanbul‘a geldi. Osmanlı – Akkoyunlu sınırında II. Mehmed’in emriyle büyük bir törenle karşılanan Ali Kuşçu Ayasofya medresesine müderris oldu. Sultanı ve astronomu
Takiyyüddin
Şam da dünyaya gelen Takiyyüddin ilk çalışmalarına Galata Kulesinde III.Murat’ın himayesinde başladı.Padişahın izniyle Tophane üzerinde Frenk Sarayı diye bilinen boş alan gözlemevi için ayrıldı.İstanbul Rasathanesi 1575-1580 yılları arasında faaliyet göstermiştir.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-02-2013, 09:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ilk müslüman türk devleti giriomu buna acaba ?


 

Alt 05-04-2014, 10:58   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

daha fazla yok mu?


 
Alt 08-04-2014, 08:09   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok az daha fazla yok mu


 
Alt 08-03-2017, 05:26   #5 (permalink)
Zeynep Berre Akkaya
Avatar Yok
 
Standart

Bence girmiyo.Ben de kesin olarak da bilmiyorum.Okul da öğrendiğim kadarıyla idare edicek siniz artık .Yapcak başka bir şey yok.Bencee.Artık benim bildiğim kadarıyla.Başkalarına da sorabilirsiniz.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir?

Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ilk türk islam devletlerinde bilim ve sanat, türk islam bilim adamları kimlerdir, türk islam devletlerinde bilim, türk islam bilginleri kimlerdir, türk islam bilim adamları vikipedi, türk islam bilginleri vikipedi, türk islam devletlerinde bilim adamları, müslüman türk bilim adamları kimlerdir, türk islam devletlerinde bilim ve bilim adamları, türk islam devletlerinde bilim ve sanat, türk islam devletlerinde bilim vikipedi, türk islam bilim insanları kimlerdir, ilk türk islam devletleri bilim ve sanat, ilk türk islam devletleri bilim adamları, türk islam bilginleri kimlerdir vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İslam Devletlerinde Bilim Я Tarih 0 20-04-2010 12:28
İlk Türk Devletlerinde Bilim ve Sanat Nasıldır? Я Tarih 0 12-04-2010 04:26
Türk bilim adamlarından önemli başarı Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 19-06-2008 02:20
Türk bilim insanları bağışıklık sistemini çözecek Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 07-04-2008 02:12
Bilim adamları, aşkın gözünün kör olduğunu kanıtladı! Bakimliyiz Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 11-03-2008 07:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats