bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-12-2010, 06:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Nedir?

Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Nedir?

UZAY TEKNOLOJİSİ
 • Sonsuz boşluk olarak tanımlanan uzayda yıldızlar gezegenler Güneş ve pek çok gök cis*mi yer alır.
 • İnsanlar ilk çağlardan beri bu gök cisimle*rine ulaşmayı düşündü ve bu konuda çalışmalar yaptı. Uçakların kullanılmaya başlaması ile bu dü*şüncenin gerçek olması için ilk adım atılmış oldu.
 • 19. yüzyılda roketler yardımı ile Ay’a gidi*lebileceği düşüncesi savunuldu.
 • Alman Rus ve Amerikalı bilim adamları uzay çalışmaları için roket geliştirme yarışına gir*diler. 1957 yılında Sputnik I adlı uzay aracı Rus*lar tarafından Dünya yörüngesine yerleştirildi ve böylece uzay çağıbaşlamış oldu.1958 yılında Amerikalı bilim adamlarınca uzay çalışmaları için kademeli roketler geliştirildi. Bu çalışmalar sonucunda 21 Temmuz 1969 tari*hinde Ay’a ayak basıldı.
 • Uzayın keşfedilmesi ile insan hayatında önemli değişiklikler oldu.
Bunlar:
1-Uzay bilimi olan astronomi gözlemlere dayalı olmaktan çıkıp deneysel bir bilim hâline geldi.
2-Gök cisimleri ve gezegenler hakkında bil*giler arttı.
3-Dünya’nın gerçek boyutları ölçüldü.
4-İletişim ve ulaşım teknolojileri gelişti.
GEN TEKNOLOJİSİ
 • Son yıllarda moleküler biyoloji ve gen teknolojisi alanlarında kaydedilen büyük gelişme*ler biyoteknolojideki hızlı değişim ve ilerleyişin iti*ci gücü oldu ve bu teknoloji giderek çok daha fazla sayıda sanayi ve hizmet sektörünü etkiler hâle geldi.
 • Dünyada gen teknolojisi sağlık genetik hastalıklar bitkisel ve hayvansal besin kaynakla*rının iyileştirilmesi verimin artırılması amacıyla kullanılmaktadır.
 • Bu teknoloji bilgisayar teknolojilerinde meydana gelen gelişmelerin de katkısıyla koruyu*cu hekimlik alanında birkaç yıl öncesine göre ye*ni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Fiz*yolojik sistemler ve insan genlerinin daha iyi anla*şılması başta kanser hepatit böbrek yetmezliği gibi hastalıkların önlenmesinde önemli bir aşama olacaktır.
 • Genetik kökenli hastalıkların tedavisinde eksik olan genin yerine konması olarak tanımla*yabileceğimiz gen tedavisi yakın gelecekte kulla*nılmaya başlanacaktır. Yapay dokuya organ üre*timi kök hücrelerin elde edilmesi gibi gelişmeler insan hayatını olumsuz yönde etkileyen birçok hastalığa çare olacaktır.
 • Gen teknolojisi çalışmaları faydalı olduğu kadar yüksek maliyetleri ile de dikkatleri çekmek*tedir. Aynı zamanda bu alanda yetişmiş uzman eleman ve araştırmacı sayısının az olması geliş*miş ülkeler dışındaki devletlerin bu çalışmaları yapmalarını zorlaştırmıştır.


 • Klonlama: Bitki hayvan veya insan gibi yaşayan bir organizmanın (aslının aynı) bir kopyasını yapmaktır. Bu faaliyetin amaçları tedavi ve çoğalma olarak ikiye ayrılmaktadır.
 • Tedavi amaçlı klonlama teknikleri kullanılarak; alzheimer (bunama) şeker hastalığı lösemi gibi hastalıkları tedavi etmek genetik hastalıkları önceden teşhis ederek iyileşmeyi sağlamak öncelikli hedefler arasındadır.
 • Çoğalma amaçlı klonlama ise; tedavi amaçlı hastaya özel doku ve organ üretmek nesli tükenmekte olan hayvanların çoğalmalarını sağlamak araştırmalarda kullanmak üzerebirbirinin aynısı hayvanlar üretmek için gerçekleştirilmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-11-2012, 07:40   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok sağolun bayağı işime yaradı


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Nedir?

Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: uzay teknolojisi nedir, gen teknolojisi nedir, uzay teknolojileri nelerdir, uzay teknolojisi nedir kısaca, uzay teknolojisi nelerdir, uzay teknolojileri nedir, uzayda teknolojik gelişmeler, uzaydaki teknolojik gelişmeler, uzay alanında meydana gelen gelişmelerin insan hayatına etkileri, uzay teknolojisi ne demek, uzay teknoloji nedir, gen teknoloji nedir, uzayda en son teknolojik gelişmeler, uzaydaki en son teknolojik gelişmeler, uzay alanında meydana gelen gelişmelerin insan hayatına etkileri neler olmuştur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? - Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:44
Lastik Teknolojisi Bölümü Nedir? - Lastik Teknolojisi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:22
Haberleşme Teknolojisi Bölümü Nedir? - Haberleşme Teknolojisi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:49
Gıda Teknolojisi Bölümü Nedir? - Gıda Teknolojisi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:42
Boya Teknolojisi Bölümü Nedir? - Boya Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats