bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-12-2010, 06:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji Nedir?

 • İnsanoğlu doğumundan itibaren sürekli doğayla mücadele halindedir. İlk çağlarda olum*suz yaşam koşulları (soğuk iklimler vahşi hay*vanlar) karşısında insanlar çaresiz kalıyorlardı. Tarih boyunca insanlar sürekli olarak doğayı kontrol altına almak ve doğaya hükmetmek için çalışmalar yapmıştır.
 • Taşları yontarak kendilerine aletler yapan insanlar daha sonraları ateşi bularak doğaya hükmetme yolunda önemli bir adım atmışlardır.
 • İnsanlığın sürekli gelişim ve değişim içe*risinde olması her geçen gün doğa karşısında in*sanların üstünlüğünü artırmaktadır.
 • İnsanların doğada bulunan maddeleri kendi işlerine yarar hâle getirebilmek ve yeni mad*deler bulmak için kullandıkları farklı yöntemleri de içine alan tekniklerin tümüne teknoloji denir.
 • Teknolojinin ilk örnekleri taş baltalardır. İl*kel insanlar vahşi hayvanlardan korunmak ama*cıyla taş baltalar yapmışlardır.
 • Teknolojinin ilerlemesi 18. yüzyılda sana*yileşme faaliyetleri ile gerçekleşti. Teknolojik iler*leme ve bilim alanında meydana gelen gelişmeler günümüzde bütün hızıyla devam etmektedir. Teknoloji ve bilimin bu hızla ilerlemesi insan – do*ğa mücadelesinde insanların daha avantajlı ol*masını sağlamaktadır.
 • İnsanoğlu bugün geçmişe göre teknolojik açıdan daha ileri bir düzeyde bulunmaktadır. Ge*lecekteki insanlar da bugüne göre çok daha iyi bir teknolojik seviyeye sahip olacaklardır ileriki dö*nemlerde bilim ve teknolojide çok önemli geliş*meler yaşanacaktır. Yaşamı sürdürme ihtiyacı insanlığı daima yeni arayışlara yönlendirecektir.
 • Son yıllarda bilim ve teknoloji alanında yaşa*nan gelişmeler ve bu gelişmelerin gelecekteki in*san yaşamı üzerine etkilerinden bazıları şunlar*dır:

NANOTEKNOLOJİ
 • Çok küçük anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türeyen nano bir ölçü birimidir ve mil*yonlarca parçayı gösterir. Nanoteknoloji genel olarak maddeyi dolaylı olarak atom boyutuna ya*ni “nano” boyutuna indirgeme işidir.
 • 1974 yılında Tokyo Üniversitesi’nde Nario Taniguchi tarafından ortaya atılan nanotek*noloji mevcut teknolojilerin daha ileri düzeyde duyarlılık ve küçültülmesine dayalı olarak hızla ortaya çıkan teknolojidir. Gelecekte bu teknoloji muhtemelen moleküler nano büyüklüğündeki bo*yutlarıyla yapı makinelerini ve mekanizmalarını da içerecektir.
 • Nanoteknoloji ölçü olarak nanometre adı verilen bir ölçme birimini kullanır. Her bir ölçüde 1 milyar nanometre vardır. Her bir nanometre 3 ile 5 atom genişliğindedir. Ortalama insan saç teli*nin kalınlığından elli bin kez daha küçüktür.
 • Nanoteknolojinin bir yönü de süper kü*çük bilgisayarlar (bakteri büyüklüğünde) milyar*larca dizüstü bilgisayar gücünde küp şeker bü*yüklüğünde süper bilgisayarlar ya da günümüzün bilgisayarlarından daha güçlü belirli bir büyüklük*te masaüstü bilgisayar modelleri gibi nano boyu*tunda yapılabilmesidir
 • Nanoteknoloji genel amaçlı teknoloji ola*rak adlandırılır. Gerçekleştirildiği zaman nano*teknoloji bütün sektörlerde ve toplumun her ala*nında önemli bir yere sahip olacaktır. Daha iyi ya*pılmış daha uzun süre dayanan daha temiz gü*venli ve akıllı ürünler evde iletişimde tıpta ula*şımda tarım ve endüstrinin her alanında kullana*bilecektir.
 • İnsan vücudunda dolaşarak kanser hüc*relerini yayılmadan bulup yok eden tıbbi araçlar üretilebilecektir.
 • Elektrik veya bilgisayarlar gibi nanotekno*loji de hayatın her aşamasında insanlara daha iyi olanaklar sunacaktır. Askerî alanda nanoteknolo*ji sayesinde çok daha güçlü silahlar ve gözetleme araçları yapılacaktır.
 • Nanoteknolojinin önemli yararlarından bi*ri de sadece daha iyi ürünler değil aynı zamanda daha gelişmiş üretim araçları sunmasıdır. Bu tek*noloji ile bir bilgisayarda veri dosyaları toplana*bilir ve çok düşük bir maliyette ya da ücretsiz ola*rak istenildiği kadar kopyalanabilir.
 • Bu teknoloji sayesinde üretim araçları katlanarak yeniden üretilebilecek ve böylece na*no fabrikası birkaç hafta içerisinde birkaç fabrika*nın üretiminden daha fazla üretim yapacaktır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nokta nedir? Çizgi nedir? Eğik çizgi nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 9 16-12-2014 08:46
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 05:12
Nanoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 10:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats