bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-12-2010, 06:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir?

Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir?

1. Dünya Savaşı nın ardından Anadolu topraklarının İtilaf Devletleri tarafından işgali Türk halkının top yekûn bir Kurtuluş Savaşına girişmesine sebep olmuştur. Bu mücadele Türk halkı için bir hayal mücadelesinden çok yaşadığı topraklara sahip çıkma hayat mücadelesi haline dönüşmüştür.İstanbul hükümetinin işgallere karşı tedbir almaması üzerine halk tarafından başlatılan mücadelenin en önemli adımı; Mustafa Kemal Paşa‘nın Samsun‘a çıkışı ve Anadolu’daki hareketin önderi olmasıdır. Kurtuluş Savasının hazırlık aşaması diyebileceğimiz kongreler ve Müdafai Hukuk Cemiyetlerinin kuruluşunun ardından T.B.M.M.’in açılışı ve savaş döneminde erkekler kadar kadınlar da her alanda görev almışlardır. Osmanlı Devleti’nin XX. yüzyılın başında arka arkaya girdiği savaşlar ile birlikte silah altına alınan erkek nüfusun yerine çalışma sahasına giren kadınlar: şimdi de memleketin dört bir yanında başlayan işgalleri protesto etmek amacıyla mitingler düzenleyerek mücadelenin ilk adımını atmışlardı. Bu mitinglerin ilki 14-15 Mayıs 1919 gecesi İzmir‘de gerçekleştirilmiştir.
İzmir’in işgalinin ardından İstanbul’da düzenlenen mitinglerde konuşma yapanlar arasında bulunan Halide Edip Nakiye Elgün Müfide Ferit Tek ve onları destekleyen binlerce Türk kadını bu savaşta erkeklerin yanında mücadeleye hazır olduğunu tüm dünyaya duyurmuştur.İstanbul’da 19 Mayıs günü düzenlenen mitingde bir konuşma yapan Halide Edip: “Hanımlar! Bugün elimizde top. tüfek denilen alet yok; fakat ondan büyük ondan kuvvetli bir silahımız var: Hak ve AllahTüfek ve top düşer hak ve Allah bakidir. Topun yüzüne tükürecek kadar evlatlar analar kalbimizde aşk ve iman. milliyet duygusu var. Biz dünyada millet sınıfına lâyık bir millet olduğumuzu erkek kadın halta çocuklarımıza kadar ispat etlik” sözleriyle; bu savaşın milletin her ferdinin savası olduğunu belirtmiştir.
30 Mayıs !919′da ikinci Sultanahmet Mitinginde Nakiye Elgün: “Efendiler! Fatih’in Selim’in Süleyman’ın mezarını ecdadının ebedî âbideleri olan camileri türbeleri bırakıp çıkacak içinizde bir erkek var mıdır? Ben tasavvur etmiyorum çıkmayacaksınız bırakmayacaksınız. Biz de daima sizinle beraber olacağız… Önümüzde acık iki yol var: Biri tarihimize sanımızla devam etmek diğeri gözlerimizle beraber tarihimizi de kapayıp ebediyete götürmektir.”
Milli Mücadele’nin Önemli safhalarından biride; kadınların kurduğu ve amaçları vatanın kurtarılmasına hizmet etmek olan bu cemiyetlerdir. Hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığımız Kasaba İslam Kadınları Cemiyeti bunlardan biridir.”5 Kasım 1919′da Sİvas’da Anadolu Kadınları Müdafai Vatan Cemiyeti kurulmuştur. Kurucuları Sivas Valisi Resi! Pasa’nın eşi Melek Hanım ve arkadaşlarıdır. Cemiyetin kuruluş amacı açıklanırken tüm İslâm kadınlarının derneğin doğal üyesi olduğu kabul edilmiştir. Amasya Kayseri Niğde. Erzincan. Burdur Pınarhisar. Konya Denizli Kastamonu ve Kangal’da Cemiyetin şubeleri açılmıştır. İşgallere karsı çeşitli devletlerin yetkililerine telgraflar gönderilmiştir. Dernek Mustafa Kemal’in de desteğini almış ve gönderdiği telgraf ile T.B.M .M.’in açılışına gösterdikleri ilgiye ve yurtsever hislerine teşekkür etmiştir. Dernek; Maraş ve İzmir’deki mücahitlere ve felaketzedelere verilmek üzere para yardımı kampanyası açmıştır.
Milli Mücadele’de doğu batı ve güney cephelerinde ve cephe gerisinde görev alan kadınlarımızın sayısı hiç de az değildir. Milli Savunma Bakanlığımız tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre; Milli Mücadele’ye katılarak düşmanla mücadele eden kadınlarımız arasında 62 şehit kadınımız tespit edilmiştir. Çankırı’lı Yusuf kızı Emine Amasya’lı Adil kızı Zeynep Erzincan’lı Osman kızı Emine Adana‘lı Ayşe. Gaziantepli Güldane şehit edilen arşiv belgelerinden tespit edilebilen birkaç şehit kadınımızın ismidir. “” Bu kadınlarımızın bir kısmı top mermisiyle bir kısmı evinde kurşunlanarak şehit edilmiş veya yaralı olarak hastahaneye getirilmiş ve orada vefat etmiştir.
Kurtuluş Savaşında Ermenilere ve Fransızlara karşı gösterdikleri mücadele ile ayrı bir öneme sahip olan Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta 164 gazi Türk kadını tespit edilmiştir.
Tarihimizde düşmanla cephede bizzat mücadele eden şahsiyetlerin timsali 93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan memleketi düşmanlardan kurtarma azmi. Milli Mücadele’de had safhaya ulaşmıştır. Kurtuluş Savaşının cephelerinde görev alan ve tespit edebildiğimiz kadınlarımızın bazıları şunlardır:
Kara Fatma (Fatma Seher Erden)
1888 yılında Erzurum‘da doğdu. Subay Derviş Bey ile evlenmiş onunla birlikte Balkan Savaşına katılmıştır. I Dünya Savaşında ailesinde 9-10 kadınla birlikte Kafkas Cephesine gitmiş Mondros Ateşkesinden sonra eşi Ermeniler tarafından şehit edilince etrafına topladığı kadınlarla birlikte Ermenilere karşı çarpışmıştır. Erzurum’da Mustafa Kemal ile yaptığı görüşme sonucunda görev istemiş kurduğu çetesiyle Bursa ve İzmit‘in işgalden kurtulması için çalışmıştır Oğlu kızı ve kardeşinin de bulunduğu müfrezesinde 35 kişi bulunuyordu. Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharabesine katıldı. Afyon civarında Yunanlılara esir düşmüş ve yine kendi çabalarıyla kurtulmuş ardından üsteğmen rütbesine yükseltilmiştir. Üsteğmenlik maaşını Kızılay’a bağışlamıştır. 1954 yılında T.B.M.M. tarafından yeniden maaş bağlanmıştır. Erzurum’da 1955 yılında vefat etmiştir.
Ayşe Hanım
Yunanlıların İzmir’i işgali ile Milli Mücadele’ye katılmış Aydın civarındaki mücadeleye ve I.-II. İnönü savaşlarına katılmıştır. Sakarya Savaşı’nda yaralanmış ve tedavisinin ardından müfrezesine geri dönmüştür. Başarılarından dolayı binbaşılığa yükseltilmiştir. Mücadele’nin kazanılmasından sonra Ankara‘ya gelmiş ancak burada bavulunu çaldırdığı için evrakları kaybolmuştur. Okuması olmadığından sonraları Merkez bankası’nda hademe olarak çalışmıştır.
Tayyar Rahmiye
Osmaniye’nin Kaziyeler köyünden olan Rahmiye Fransızlara karşı 9 Tümenin yaptığı mücadeleye müfrezesiyle katılmıştır Temmuz 1920′de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada askerlerde bir duraksama olunca “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş aynı muharebe sırasında ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için İleriye atıldığında şehit düşmüştür.
Hatice (Kılavuz) Hatun
Adana Pozantı’da Fransız kuvvetlerine Tekir Yaylasından Mersin’e ulaşacak en kısa yolu yanlış göstererek Türk askerinin eline düşmelerini sağlamıştır.
Kara Fatma Şimşek
1921-1922 “Fahri Milis Üsteğmeni” rütbesiyle Kocaeli Grubu mürettep Süvarisi emrinde müstakil Süvari müfrezesinde görev yapmıştır.
Tarsuslu Kara Fatma
8-10 kişilik çetesiyle birlikte Afyon Savaşlarına katılmış Tarsus’un kurtarılmasında yararlılık göstermiştir.
Gaziantep Yirik Fatma
Antep’de kuşatmaya karşı koymak için çete teşkilatına katılmıştır.
Nazife Kadın
Kendisinden bilgi almak isteyen Yunanlılara karşı direnirken düşman tarafından Kavak önü Köyünde işkence yapılarak öldürülmüş ve ardından fırında yakılmıştır.
Gördesli Makbule
1921′de eşi Ustrumcalı Ali Efe ile birlikte Milli Mücadele çete savaşlarına katılmıştır. 17 Mart 1922′de Akhisar’la Sungurlu hududu üzerinde bulunan Koca Yayla’da elinde silah düşmanla en ön safta savaşırken başından vurularak şehit edilmiştir.
Asker Saime Hanım
15 Mayıs 1919′da İzmir’in işgali dolayısıyla İstanbul Mitinginde konuşma yapmış tutuklanmış daha sonra Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele’de görev almıştır. Savaş sonrası İstanbul Lisesi’nde Edebiyat öğretmeni olmuştur.
Halide Edip Adıvar
İşgallerin ardından İstanbul’da yaptığı konuşmalarla halkı işgallere karşı uyandırmaya çalışan Milli Mücadele’nin en önemli simalarından biridir. Sultanahmet Mitinginde yaptığı konuşmadan sonra tevkif kararı çıkınca eşi eli birlikte Anadolu’ya geçmiş ve Milli Mücadele’ye katılmıştır. Mustafa Kemal onu Garp Cephesine tayin etmiştir. “Halide Onbaşı” olarak İstiklal Savaşına fiilen katılmıştır. İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biridir.
Milli Mücadele sırasında cephede bizzat görev alan Anadolu kadınlarından bazıları daha sonra T.B.M.M tarafından mükâfatlandırılmıştır. Batı Cephesindeki 12 kadın ve Fatma Çavuş onlardan sadece birkaçıdır. “Garp Cephesi Kumandanlığı” Eskişehir Har-bindeki başarılarından dolayı 12 kadını İstiklal Madalyası ile taltif ve Erzak Kolu Kumandanlığı vazifesini ifâ eden Fatma Onbaşı’nın rütbesini “Çavuş”luğa terfi ettirmiştir. Cephe gerisinde mücadele eden Anadolu’nun her yerindeki kadınlarımız bu topyekûn savaşın isimsiz kahramanlarıdır.
Cepheye erzak ve cephane taşınması askerlerin giyeceğinin temini yaralı askerlerin tedavisi gibi geri hizmetlerini kadınlarımız gerçekleştiriyordu. Kastamonu İnebolu’da Milli Kuvvetlere bağlı olarak kurulan askeri teşkilat vasıtasıyla silah cephane erzak giyecek v.b. şeyler İnebolu İskelesi’nden Çankırı’ya oradan Ankara’ya ve cepheye gönderiliyordu. ””Kağnı Kollarında 1921kışında Kastamonu şehrinin kapısı sayılan kışla önünde bir kadının cephane yüklü kağnısı üzerine kapanmış halde donmuş olarak askerler tarafından bulunmuştu.
Kağnı arabasındaki kıymetli yükü korumak için üstüne yorganını örten genç kadının bir elinde ügen-dire kollarını açmış halde yorganın üzerine abanarak kaldığı görülmüştür. Askeri birlikte bulunan Rıfat Çavuş öküzleri koşarken Cemil Çavuş da şehidin üzerindeki karları süpürmüş bu sırada yorganın altından bir çocuk sesi işitilmişti. Yorganın altından otlara sarılı top gülleleri arasında çulların içinde kundaklı bir kız çocuğunun donmaktan kurtulduğu görülmüştü.
Bu örnekte olduğu gibi Türk kadını cephane taşınması sırasında gösterdikleri fedakarlıkları ile; vatan sevgisinin ve Özgürlüğün bir insan için ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya ve bugünkü nesillere ispatlamışlardır.
Savaşa hastabakıcı çamaşırcı olarak katılanlar yanında Çobanlar-Afyon demiryolu hattının onarımı da kadınlarımıza düşmüştür.
Düzenlenen mitingler kurulan cemiyetler savaşa asker öğretmen hemşirehastabakıcı çamaşırcı olarak katılanlar cephe gerisinde mücadele edenler göstermektedir ki. Milli Mücadele; adına yakışır şekilde milleti oluşturan genç yaşlı kadın erkek çocuk herkesin katkılarıyla gerçekleşen gerçek bir destandır.
Mustafa Kemal Atatürk; “Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim” diyemez özleriyle Anadolu kadınının kahramanlığını tüm dünyaya duyurmuştur.
Milli Mücadele’nin burada bahsetmeye çalıştığımız kadın kahramanlar yanında belgelerde adına rastlanmayan pek çok isimin yaptıkları fedakarlıklar; üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için ne kadar kıymetli olduğunu anlamamıza yetecektir. Ümidimiz yeni nesillerin de bu topraklara en az onlar kadar sahip çıkmalarıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-04-2011, 11:46   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face29 benim ödev

bence çok uzun bir yazı olmuş ama olsun bilgilenmek içinde çok yararlı bir konu başlığı yazasıya kadar kollarım koptuuuuu amaaaaaa çok iyi bir planlama olmuş çok güzel


 

Alt 04-01-2012, 02:58   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47

çok uzun mk daha kısası yok mu ?


 
Alt 04-01-2012, 03:51   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekkür işime yaradı


 
Alt 09-02-2012, 08:32   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekkürlerr işime yaradı hem de çok :D :<


 
Alt 13-02-2012, 07:17   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face25 ödeviniz...

güzel bir ödev ama... (çok yorucu) ve çok bilgilendirici...


 
Alt 13-02-2012, 09:18   #7 (permalink)
ödevci
Avatar Yok
 
Face6 ödevim...

çok uzun amaa yine de kısaltarak yazılabilir..anlatımları çok sevdim beğendim.


 
Alt 02-03-2012, 06:08   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

spR biR öDeV oLmuŞ :))))


 
Alt 11-03-2012, 05:08   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence çok uzundu biraz daha kısa olsaydı işime yarardı


 
Alt 18-03-2012, 09:38   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok yorucu ama çok bilgilendirici bir yazı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir?

Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kurtuluş savaşında türk kadınının katkılarını anlatan bir araştırma yazısı, türk kadınının kurtuluş savaşında yaptıklarını anlatan yazı, kurtuluş savaşında türk kadınlarının katkıları nelerdir, türk kadının kurtuluş savaşında yaptıklarını anlatan yazı, kurtuluş savaşında türk kadınının katkıları nelerdir, kurtuluş savaşında türk kadınının katkılarını anlatan bir araştırma yazısı hazırlama, türk kadınlarının kurtuluş savaşında yaptıklarını anlatan yazı, kurtuluş savaşında türk kadının katkıları nelerdir, kurtuluş savaşında türk kadının katkılarını anlatan yazı, kurtuluş savaşında türk kadınının katkılarını anlatan bir yazı, kurtuluş savaşında türk kadınının katkılarını anlatan bir araştırma, kurtuluş savaşında türk kadının katkılarını anlatan bir yazı, kurtuluş savaşında türk kadınının katkıları, kurtuluş savaşında kadınların katkıları nelerdir, kurtuluş savaşında türk kadının katkılarını anlatan araştırma yazısı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Teknolojik Gelişmelerin Ekonomiye Katkıları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 27 15-10-2014 09:06
Türk Kadınının Haklarını Kazanması mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 21-04-2014 04:49
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 10:42
Türk kadınının makyajda en büyük hatası ne? mormavi Yüz Makyajı 1 14-05-2009 12:23
Türk kadınının görevleri nurküllü LakLak Bölümü 5 25-03-2009 09:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats