bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-10-2011, 05:38   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

Mısır veya Etrüsk mezar sanatında ölünün günlük eşyaları inceden inceye gösterilirdi. Klasik Eskiçağ bu temayı enine boyuna işledi. Eski Plinius'un adını andığı ressam Piraikos iskenderiye devrinde eşyaların çiçek ve meyve sergilerinin tablolarını yapıyor ve oldukça pahalıya satıyordu.

Herakleitos'un bir kopyası Roma Laterano sayesinde tanınan Bergamalı Soson'un bir mozaiği yemek artıklarıyla kaplı bir döşemeyi gösteriyordu. Eskiçağda çiçek resimleri de çok yapılırdı. (Çiçek sepetleri II. yy. mozaiği Vatikan.)

Eskiçağ geleneği Bizans şematizminde kayboldu. En basit eşyaları XIII. ve XIV. yy.ın İtalyan ve Alman mistisizmiyle en basit eşyalar kutsal sahnelerde yer almaya başladı: Giotto Fransız-flaman minyatürcüleri (Berry Dükünün Dua Kitapları'nın takvimi) Flemalle Ustası Van Eyck Aix Tebşir'i Ustası mihrap tabloları Ustası Tucher (Nürnberg) Tebşir veya Cena tablolarını bunlarla süslediler.

XIV. yy.ın ortasında Taddeo Gaddi Floransa'daki Santa Croce'de yalancı duvar oyuklarına yerleştirilen eşyalarla gözatdatıcı eserler yaptı. XV. yy. Flamanları manevi amaçlarla birtakım eşyaları biraraya getirmeyi düşündüler: Geçici Şeyler (ilki Van der Weyden'indir) Meryem'in ve Azizlerin Sıfatlardı Çiçek resimleri elyazmalarında (Bourgogne'lu Meryem Ustası) gelişti; özellikle İtalyan gömmeciliğinde (tarsia) gözaldatmaca sanatı doruğuna ulaştı (Gubbio'nun Studiolo'su New York).

Gerçek dindışı natürmort böylece XIV. yy. da İtalya'da flaman resminin tarsia'ların ve Neron'un yaldızlı evinde ortaya çıkan eskiçağ grotesklerinin ortak etkilerinden meydana geldi: lacopo de'Barbari'nin Keklik'i (1504 Münih) Raffaello'nun öğrencisi Giovanni da Udine'nin Portakal Ağacı (XVII. yy. kopyası özel koleksiyon) sonra Caravaggio'nun dikkate değer Meyve Sepeti (Milano) ve Arcimboldi'nin bileşik başları.

XVII. yy. natürmortun altın çağıdır. Hollanda'da Rembrandt'ın Derisi Yüzülmüş Öküz'ü Van Beyeren'in balıkları Gheijn'in Bosschaert'in Van Huysum'un çiçekleri anılabilir; ayrıca Floris Van Schooten Pieter Claesz Heda Kalf de Heem Van Everdingen'i de sayabiliriz. Flandre'da Rubens'in etkisi Kadife Bruegel'in ve Daniel Seghers'in çiçeklerinde Snyders'in Fyt'in veya Boel'in av hayvanlarında görülür.

İtalyanlardan Baschenis Popora Ruoppolo ve Maltalı Fieravino Caravaggio'yu örnek aldılar. Juan Sanchez Cotan'ın Juan Vander-Hammen y Leon'un ve özellikle Zurbaran ile Velasquez'in Floreros ve Bodeganes'inde çiğ ve mistik bir aydınlık hâkimdir. XVIII. yy.m en büyük natürmort ressamı Chardin Desportes'in büfelerinden ve Oudry'nin Beyaz Ördek'ini örnek alarak her eşyayı gösterişe kaçmadan kendi için ele alıyor ve derin bir sevgiyle işliyordu.

İtalyanlardan Belvedere Giuseppe Maria Crespi Francesco Guardi İspanyol Luis Melendez de natürmort geleneğini sürdürdüler. David'ci yeni klasikçiler natürmortu küçümserlerdi; romantizm ise onu yeniden değerlendirdi (Gericault Delacroix); bunların ardından Corot Courbet arkasında Fantin-Latour Monticelli Bonvin izlenimciler sonra Vuillard Bonnard gelir.

Natürmort modern sanatta büyük bir yer tutar: Gaugin ve Cezanne'dan beri kübistler natürmortu başlıca deney alanı olarak ele almışlardır. Bunlar arasında; Odilon Redon'u (çiçekler) Van Gogh'u (patatesler çirozlar ayakkabılar) Vlaminck'i Derain'i Friesz'i Rouault'yu Dufy'yi Dunoyer de Segonzac'ı Munch'u Dodler'i Erisor'u Kokoschka'yı Soutine'i Gümrükçü Rousseau'yu Vivin'i Seraphine'i ve G. de Chirico'dan Salvador Dali'ye kadar birçok gerçeküstücüyü sayabiliriz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-10-2011, 05:45   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Şişe sürahi ve bardak ile natürmort...

Karakalem tekniği ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz yağlı boyalar için egzersiz niteliği taşıyacaktır. Eskiz defterlerine gerçekleştireceğiniz bu çalışmalar ilerde muhteşem tablolara dönüşebilirler.


Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

Bu bölümümüzde teknikten biraz bahsetmenin yanı sıra sizlere karakalem çalışmaya başlamanız için size kısa bir örnek sunuyoruz. Adımları takip ederek kağıt kalem ve silgi yardımıyla evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle oldukça keyifli bir çalışma gerçekleştireceğiz.

En temel resim malzemesi
Kurşun kalem en temel resim malzemesidir. Resme başlayanların mutlaka üzerinde çalışması gereken kompozisyon ve ışık-gölge tekniklerini kara kalem resimlerle geliştirmek en uygun çalışma yöntemi olacaktır. Boyaların kendilerine has özelliklerini ve teknik zorluklarını bir kenara bırakarak kara kalem çalışmalarla resme ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ortaya çıkan sonuç sizi tatmin edene dek aynı ya da benzer konular üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Hazırlayacağınız bir natürmort düzenleme ya da yakınlarınızın size modellik yapmalarıyla ileride renkli çalışabileceğiniz kompozisyonlar için referans alabileceğiniz çalışmalar ya da hızlı eskizler gerçekleştirebilirsiniz.

Kara kalem çalışmaları için çeşitli yumuşaklıklarda kurşun kalemlerin yanı sıra kömür kalem ya da füzen benzeri malzemelerle birlikte hamur silgi kullanabilirsiniz. Böylece resimlerinizdeki ışık-gölge dağılımını dengeler ve hataları daha kolay giderebilirsiniz. Başlangıç olarak "H" benzeri sert kalemlerle çalışmanız ve resminiz ilerledikçe daha yumuşak kalemlere geçmeniz ışık-gölge dağılımını dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. Tabi kağıt seçiminiz de oldukça önemli. Dokulu kağıtlar üzerlerinde daha fazla kalem izi tutacağından resminiz size daha çekici görünecektir. Yine de yeni başlayanların daha az dokulu ve az gramajlı kağıtlar tercih etmesini tavsiye ederiz. Aksi takdirde resmi fazla koyultarak bir anda tamamen kararmış bir desenle karşı karşıya kalabilirsiniz.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

1) Objelerin taslaklarını çıkartın
Kağıdınız üzerine objeleri yerleştirmenize yardımcı olması için kağıdınızı eşit büyüklükte karelere bölebilirsiniz. Üç objeji de sadece kontür olarak 2B kaleminizi kağıda fazla bastırmadan kağıda yerleştirmeye çalışın. Objelerin ayrıntılarına girmeyin ve yanlışlık yapmaktan korkmayın.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

2) Taslağı tamamlayın
Objelerin kağıt üzerine yerleşimi sizi tatmin ediyor ise şişe ve sürahi üzerindeki küçük detayları ekleyebilirsiniz. Kağıda doğru yerleşmiş ve birbirleriyle doğru ilişkilendirilmiş nesneler gölgelendirmeye hazırlar.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

3) Şişeyi gölgelendirin
Işığın nesnelerin üzerine nasıl düştüğünü dikkatlice inceleyin. Kömür kalemle çalışmaya başlayarak gölgelendirmelere başlayın. Sivri uçlu kömür kalemle yapacağınız sert ve yumuşak kalem darbeleriyle ışıklı bölgelere geçmemeye dikkat ederek şişeyi gölgelendirin. Şişenin yuvarlak formunu vermek için dönen formunu takip eden çizgiler kullanmaya çalışın.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

4) Bardağa form kazandırın
Şişenin ağzı gibi detayları kömür kalemin ucunu iyice inceleterek çalışın. Ardından bardağa dönün sağ yanındaki gölgeli bölgeyi oluşturmak için kaleminizi biraz daha bastırarak kullanın. Solundaki ve üst tarafındaki ışıklı bölgeleri boş bırakın.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

5) Sürahi üzerinde çalışın
Çizimini tamamladığınız bölgelerin üzerine bir parça kağıt yerleştirin ki kurşun kalem kağıt üzerinden dağılıp resminizi kirletmesin. Ardından sürahiyi gölgelendirmeye başlayın. Yine ışık alan bölgeleri açıkta bırakarak dikey çizgilerle gölgelendirme yapın.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?


6) Sürahiyi biraz koyultun
Kademe kademe ilerleyerek nesnelerin üzerine düşen gölgeleri koyulaştırın. Gerek gördünüz alanlarda ışığı belirginleştirmek için silginiz ile kurşun kalem lekelerini silerek daha parlak ışık olurturabilirsiniz.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

A Kağıda yerleştirme
Nesnelerin detaylarına girmeden önce kompozisyon genel hatlarıyla kağıda yerleştirildi ve objelerin birbirlerine olan orantıları kontorl edildi.

B Kurşun kalem kullanmak
Hata yapma ihtimaline karşı taslak 2B kalemle çizildi. Ardından çalışma kömür kalemle tamamlandı. Kömür kalem neredeyse tüm kurşun kalem izlerini gizledi. Unutmayın kurşun kalem kömür kalemden daha açık tonlar yaratır ve daha yumuşak bir sonuç verir.

C Üç boyutlu görüntü
Natürmortta gördüğünüz üç nesne de yuvarlak forma sahipler. Bu etkiyi kağıda taşımak için kontür çizmek yeterli olmayacaktır. Bu sebeple gölgelendirme objelerin formlarını ortaya çıkaracak şekilde yapıldı.Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

TAMAMLANMIŞ RESİM

Kaynak: artacademy.com.tr


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır?

Natürmort nedir? Natürmort nasıl yapılır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: natürmort nedir, natürmort nedir nasıl yapılır, natürmort nasıl yapılır, natürmort örnekleri, natürmort, naturmort nedir, natürmort tekniği nedir, yağlı boya natürmort nasıl yapılır, natürmort nedir kısa, natürmort nedir kısaca, natürmort nasıl çizilir, natürmort nedir nasıl çizilir, natürmort teknikleri nelerdir, natürmort nasıl uygulanır, natürmortun özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ? Bkmlyz Diğer Örnekler 76 27-11-2016 10:46
Natürmort kuru boya ile mi yapılır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 09-10-2011 05:43
Kegel Egzersizi Nedir Nasıl Yapılır? elif Sağlık Soruları ve Cevapları 0 09-06-2011 12:48
Mırra Nedir? Nasıl Yapılır? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 02:02
Aşılama nedir nasıl yapılır? Seray Tüp Bebek Bölümü 0 28-05-2008 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats