Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Suluboya Tekniği Nedir? (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/90125-suluboya-teknigi-nedir.html)

elif 02-12-2011 04:37

Suluboya Tekniği Nedir?
 
Suluboya Tekniği Nedir?

SULUBOYA TEKNİĞİ:
Suluboya resim tekniği boyaların şeffaf (transparent) veya glase (camsı şeffaflık) özelliğine dayanır. Yoğunlaşmış haldeyken şeffaf olmayan pigmentler uygulamadan sonra şeffaf bir özellik kazanır. Suluboya tekniğinde beyaz alanlar ve soluk renkler için kağıdın ham beyazlığından yararlanılır. Fakat bu zorunlu bir uygulama değildir, aynı zamanda beyaz pigmentlerin kapatıcı (op**ue) etkisinden yararlanarak ta beyaz alanlar elde etmek mümkündür. Boyaların parlaklık etkisine ve çalışmanın kalitesine bağlı olarak hangisinin kullanılacağı sanatçının kendi kararına kalmıştır.
Kapatıcı (Op**ue) pigmentlerin kullanıldığı bir resim suluboyaya göre daha üstün bir etki yaratacaktır. Fakat bu baskın etkiden dolayı kapatıcı boyaların daha incelikli ve tedbirli kullanılması gerekir. Suluboyada, özellikle beyaz kalması gereken alanlar renk taşmalarıyla bozulduğunda hatanın telafisi için ilk başvurulan yöntemlerden birisi kapatıcı çinko beyazının kullanılmasıdır. Fakat suluboyanın yalın etkisi amaçlanıyorsa diğer kapatıcı pigmentlerin kullanımında olduğu gibi beyaz kullanımında da hassas bir oran vardır ve bu oranı korumak gerekir.

ELYAPIMI SULUBOYA:
Hazır ve kaliteli olarak kırtasiyelerde bulmak çok kolay olmasına rağmen bazı sanatçılar kendi suluboyalarını kendileri yapmayı tercih ederler. Çünkü seri üretime dayalı market boyalarından her yönüyle daha iyi sonuç veren ve daha üstün etkiler bırakan boyalar elde edebilirler. Bunun için biraz sabra ve biraz tecrübeye dayanan denemeler ve deneyler yapmak ve sonunda da uygun olan bir tanesinde karar kılmak yeterlidir. Deneylerin amacı uygun karışımı bulmaktır, çünkü pigmentlerin bazıları kendine özel bir bağlayıcıya (tutkal ve zamklara) ihtiyaç duyabilirler. Seri üretime dayanmayan suluboyaların yapımındaki temel zorluk eriyiklerin dengeli karıştırması ve malzemenin kalitesidir. Bir temel zorlukta elde edilen boyanın öğütülmesi ve ezilmesidir. Bu nedenle deneme sabrı olmayanlara el yapımı suluboyalar tavsiye edilmez. Ticari üretimde ezme işlemi çini mürekkep yapımında olduğu gibi güçlü ezici rulmanlarla yapılır. Renklerin elle ezilmesi muhtemelen daha iri tanecikler, homojen olmayan bir dağılım ve suda kolayca çözülüp giden bir karışım verecektir.
Malzeme oranlarında yapılacak küçük değişikliklerle ortaya çıkan sonuçların nasıl bir işleve sahip olduğunu anlamak, ileri ki çalışmalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Bu tecrübe önemlidir, çünkü genel olarak suluboyanın bağlayıcısı için yayınlanmış açık bir formül bulmak zordur. Çoğu formül genelleştirilmiş ifadelerle sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle istenilen etkiye bağlı olarak sanatçılar kendi formüllerini kendileri oluşturmayı tercih ederler.

SULUBOYA MALZEMELERİ:
Suluboya yapımında kullanılacak temel malzemeler ve oranları aşağıda sunulmuştur. Fakat bu oranlar istenilen boya miktarına bağlı olarak çoğaltılabilir veya azaltılabilir.

Ezilmiş Senegal veya Arap zamkı. 80 gr
Kaynamış su (Damıtılmış olması tercih edilir.) 160 ml
Şurup (bal şerbeti), şeker sosu veya glikoz ( ) 50 ml
Gliserin 60 ml
Koruyucu: Fenol solüsyon( ) (yarım çay kaşığı kadar.)


1- Arap Zamkı: Afrika’da yetişen akasya ağacından elde edilen kahverengi şeffaf, yapışkan madde. En iyisi büyük taneli, şeffaf kordofon zamkıdır. Bugün A. Senegalensis’ten elde edilen bir çeşidi onun yerini almıştır. Arap zamkı yuvarlak taneli ve yumuşaktır, suda eriyerek yapışkan bir madde haline gelir. Alkol ve benzinde erimez. Krom tuzuyla karıştırılarak ışığa karşı hassas kopya tabakaları elde edildiği için fotolitoğrafi ve ofset çinko kalıbı hazırlanmasında kullanılır. Işık gören zamklı krom tabakası yapışkanlığını ve soğuk suda erime özelliğini kaybeder, fakat yumuşama özelliğini kaybetmez. Pozlamadan sonra ışık almayan bölgeler yıkanarak temizlenebilir. Arap zamkı, litografi taşlarının hazırlanmasında, zamklı kağıt yapımında, kumaş aprelemekte, likör, suluboya, çini mürekkep ve yapıştırıcı madde yapımında, minyatür sanatında kullanılır.

2- Kaynamış, damıtılmış su: Normal içme suyunda veya genel kullanım amaçlı saf olmayan suların içinde kaçınılmaz olarak maden tuzları bulunmaktadır. Boya yapımında kullanılan malzemeler organik malzemelerdir ve diğer organik malzemelerle kolayca kimyasal reaksiyona girebilir ve beklenilenden daha farklı sonuç verebilirler. Bu nedenle kullanılacak suyun “saf su” olması gerekmektedir. Otomobil akülerinde kullanılan ve birer litrelik bidonlar halinde satılan saf su örneklerinden birini satın almak bu iş için yeterlidir.

3- Şurup (Bal Şerbeti) şekerli su veya glikoz: Bu malzemelerden birisini kullanmak çalışmada pürüzsüz ve kaygan bir yüzey elde edilmesini sağlayacaktır. En kolay elde edilecek malzeme doğal olarak bal ve şekerdir. Şeker, suyunu çabuk kaybetmesi, kırılgan bir yapıya sahip olması ve nemde çabuk çözülmesi nedeniyle baldan daha kullanışsızdır. Uygun şurup balın ısıtılmış saf su içinde eritilmesiyle elde edilir. Üç ölçü saf su içinde bir ölçü balın eritilmesi yeterlidir.
4- Gliserin: Yağlı maddelerden, sabunlaştırma yoluyla çıkarılan renksiz, tatlı şurup kıvamındaki sıvıdır. Bu madde boya karışımına nemlilik verir, boyanın aşırı katılaşmasını, çabuk kurumasını engeller, erime gücünü arttırır ve fırça kıvraklığı kazandırır.

3- Dekstrin: (Nişastadan elde edilen bir çeşit yapışkan) Suluboya yapımında temel maddelerden birisi değildir fakat bazı sanatçılar doku ve kayganlık farklılığı yaratmak gibi özel istekleri için suluboyaya arap zamkı yerine dekstrin katmayı tercih ederler. Fakat bu arap zamkına göre daha yoğun bir kıvam verir. Bu nedenle dekstrin katkılı olmayan boyalarla yapılmış bir çalışmaya dekstrin katkılı bir boyayla müdahale edileceği zaman daha dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü dekstrin boyalar çalışmanın görsel bütünlüğüne zarar verecek bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda Dekstrin arap zamkına göre ikinci kalite bir etki verdiği için resmin tamamında kullanıldığında çıkan çalışma genellikle ucuz posterler etkisinde olur. Eğer dekstrin katkılı bir sulu boya yapılmak isteniyorsa diğer malzemelerle karıştırılmadan önce bir dekstrin kremi oluşturmak gerekir. Bunun için 30 ml dekstrin tutkalına 60 ml su katıp karıştırmak yeterlidir. Tüm el yapımı malzemelerde temel kural ezme ve karıştırma işlemine özel bir özen göstermektir. Dekstrini suda eritirken de aynı kural geçerlidir ve bu maddenin de suda homojen bir şekilde eritilmesi sağlanmalıdır. Eritilmiş dekstrin diğer malzemelerin ezme işlemi yapılırken dikkatlice karıştırılmalıdır.

4- OdorantKoku yaratıcı) İsteğe bağlı olarak bağlayıcının (zamkın) içine az miktarda karanfil yağı eklenebilir. Bu boyanın küflenmesini engellediği gibi güzel bir kokuda yaratacaktır.

MALZEMELERİN KARIŞTIRILMASI
Cam bir kap içine Arap Zamkı öğütülerek konur. Üzerine kaynamış saf su dökülür ve zamk eriyinceye kadar bir kaşık veya benzeri bir araçla karıştırılır. Eğer tam bir erime olmamış ve parçalar kalmışsa bir süre bekletip eriyik tekrar karıştırılmalıdır. Fakat eritmek amacıyla asla yeniden ısıtılmamalıdır, çünkü bu işlem zamkın yanmasına ve kemikleşmesine neden olacaktır. Erime yeterli düzeyde gerçekleştiğinde şurup ve fenol solüsyon bu sıvının üzerine düzenli bir şekilde eklenir. Eğer kullanılacak koruyucu (fenol) toz halindeyse daha önceden mutlaka saf su ile bir kapta karıştırılmalı ve oluşan krem kıvamındaki karışımı daha sonra cam gibi sert ve düz yüzeyde spatül ile bir süre daha ezmelidir. Tüm karışımı daha sonra kaba zerrelerden ve atıklardan arındırmak için sıkı dokunmuş bir bezle başka bir kaba süzmek gerekir.
Süzülmüş ve kaba atıklarından arınmış karışım kalın bir camın üzerine dökülerek tekrar spatül ile kuvvetlice ezilir ve karıştırılmalıdır. Bu işlem, karışımı alabilecek bir büyüklükteki bir havanda da yapılabilir. Ezme işlemi karışım macun ve krem arası bir kıvama gelinceye kadar devam etmelidir. İstenilen kıvam elde edildiğinde karışım 3-4 saat ağzı kapalı olmayan bir kapta dinlendirilir. Daha sonra tam tersi bir şekilde ezme işlemi tekrarlanır. Yoğunlaştırılan eriyiğin içine ezme süresince yavaş yavaş damıtılmış su katılır. Su ilavesi karışımın akıcı duruma gelmesine kadar devam eder.
Bu noktadan sonra ise renklendirme işlemine başlanır. Sıvı haldeki karışıma çok az oranlarda istenilen rengin pigmentleri katılır. Karışıma dahil edilen pigmentler karışımda eriyinceye kadar ezme işlemi devam eder. Karışım macun ve krem arası bir kıvama gelinceye kadar renkli pigmentle doyurulur. Bu konuda dikkatli olunmalıdır çünkü elde edilen bağlayıcının miktarı bellidir, gereğinden fazla pigment eklendiğinde karışım kuruyacak ve yeterli sıvı bağlayıcı olmadığı içinde inceltme yapılamayacaktır. Son çare olarak suyla yapılacak inceltme ise bağlayıcının zayıflamasına kuruma ve yapışma dengesinin bozulmasına neden olacaktır. Sonuçta malzemeyi kurtarma amacıyla yapılacak bu işlem resmin kalitesini bozacaktır.
Eğer boyanın bağlayıcısı daha kuvvetli olsun isteniyorsa, karışım tamamen yoğunlaşmadan renkli pigment eklemesine son verilir. Akıcı ve duru halde bulunan boyanın suyunu buharlaştırmak için karışım dinlenmeye bırakılır. Fakat dengeli bir buharlaşma için yavaş yavaş yoğunlaşan boyayı belli aralıklarla yoğurmak ve ezmek gerekmektedir.
El yapımı suluboyalar için en kolay noktalardan birisi saklanmalarındaki kolaylıktır. Saklamak için küçük kavanozlar ve benzer kaplar fazlasıyla işe yarayacaktır. Eğer bulunabiliyorsa boya tüpleri bu iş için en ideal saklama kaplarıdır.
Burada sunulan reçete sabit değildir, malzemelerin oranlarında azaltma ve çoğaltma yaparak kişiye özel karışımlarda elde etmek mümkündür. Örneğin bazı amatör suluboya yapımcıları önerilenden daha fazla tutkal bazıları ise önerilenden daha fazla gliserin eklerler. Gliserinli karışımlarda dinlendirme işlemine gerek duyulmasa da fazla inceltilmiş tutkallı suluboyaların suyunu kaybetmesi için dinlendirilmesine gerek duyulur.
(Kişiye özel, ders notudur, Yrd.Doç. Ramazan Bayrakoğlu'na saygılarımla)

Misafir 24-10-2015 09:32

bence çok iyi ama kısa olsa iyiydi

Misafir 20-02-2017 06:19

bencede kısa olmalıydı :D


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:31 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.