bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-12-2011, 10:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sanskrit Dili Tarihçesi

Sanskrit Dili Tarihçesi

Sanskrit Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran koluna bağlı en eski belgeli lisânıdır.

Etimolojisi

Sanskrit sözcük olarak cilalanmış düzenlenmiş kusursuzlaştırılmış manalarını taşımaktadır.

Tarihçesi

Tarihçiler Sanskritçeyi ilk konuşanların Hindistan Hazar Denizi ve Ortadoğu'ya kadar yayılan çok geniş bir topluluk olduğunu öne sürer; bazıları da bu lisanın hiçbir zaman dini ve ilmi çevre sınırlarını aşıp halk tarafından kullanılmadığını iddia etmektedirler.

Sanskritçeyi konuşanların ilk vatanları Pencap (Yukarı İndus Vadisi)tır. Burada Sanskritçenin en eski şekli olan Veda lisanı ortaya çıkmıştır. M.Ö. 2. bin yılın ilk yarısına tekabül eden dönemde Veda dili gelişmiş esneklik kazanmıştır. M.Ö. 1. bin yılda Ganj Vadisine kadar yayılan Hint- Ari topluluğu bu lisanı iyice benimsemiş ve daha sonra da Prakrit denilen dil ortaya çıkmıştır. Bu arada komşu kültürlerden birçok sözcük ve kullanılış şekli de Sanskritçeye karışmıştır.

İlk gramer çalışmalarını ise M.Ö. 5. yüzyılın edip ve bilginleri yapmıştır. Araştırmacılar Sanskritçeyi hakiki zenginliğine kavuşturanların Panini adlı edebiyat bilgininin başını çektiği bir grup olduğunda ittifak halindedirler. Ancak Panini'nin kurduğu gramer kuralları o devirde halkın hemen hemen tamamının konuştuğu Sanskritçenin Veda ve Prakit kollarından birçok yerde ayrılan bir Sanskritçeydi.

Sanskritçenin yayılması

Devrin aydınları önlerine çıkan bu intizamlı lisânı memnuniyetle kabullenmişlerdir. Buna rağmen halk hiçbir zaman Panini'nin gramerini benimsememiştir. Sanskritçe'nin asıl olarak ehemmiyet kazanması Hint kutsal metinlerinin yazılmasıyla başlar . Genellikle Devanagari harfleriyle yazılan bu metinlerin Brahmi ve Haroşti harfleriyle yazılmış olanları da vardır. Ancak hepsinde de lisan olarak Sanskritçe kullanılmıştır.

Sanskrit lisânı yapı bakımından hem çekime hem de eklemelere imkân tanıyan bir dildir. Birçok dilden farklı olarak sözcüklerin birbirlerine defalarca eklenmeleri mümkündür. Bu lisânda sözcük kombinasyonları nihâyetsizdir. A sözcüğü B sözcüğü ve C sözcüğüyle ABC AABC BCA vb. şeklinde türetilebilecek yüzbinlerce sözcük vardır ve hepsinin manaları birbirinden farklıdır. Bu yüzden Sanskritçe sözcük bakımından yeryüzünün en zengin birkaç dilinden biridir.

Benzer diller

Veda Prakrit ve Sanskritçe'nin diğer lehçeleri yapı olarak %90 oranında gramer ve sözcük hazînesi olarak en çok Avesta Eski Farsça ve Medce olan en eski belgeli İrani dillere sonra da Eski Yunanca ve Latinceye çok benzemektedirler. Bu benzerlik sözcüklerde görüldüğü gibi sıfat fiil zamirlerde de mevcuttur. Yine çoğullandırma cisimlerin tasnifi (dişil eril nötr); nominatiflik akkusatiflik vokatiflikte yardımcı fiillerde (pasif aktif kozatif desideratif) ve zamanlarda da çok büyük bir paralellik görülmektedir.

Sanskritçenin en son halinde 15'i ünlü 37'si ünsüz olmak üzere toplam 52 harf vardır. Bunlar da kendi aralarında genizden çıkma bükümlü vs. gibi bölümlere ayrılmaktadırlar.

Günümüzde halk tarafından kullanılmayan Sanskritçeyi bilenler bu dilden Hint tarih ve dinini araştırma alanında faydalanmaktadırlar..

Türkler ve Sanskritçe

Türkler sık sık Hindistan'a girip çıkmışlardır. Türklerin bölgeye ilk inişleri Sakalar devrine denk gelmektedir. Buda'nın yani gerçek adıyla Sidharta Sakyamuni'nin soyadı ile Saka hükümdâr ailesinin adı olan Sakyamuni ile aynı olması ilginçtir.

Sakalardan sonra Hunlar Gazneliler Timurlular dönemlerinde de Hindistanla ilgisini kesmeyen Türkler Timur soyundan Babür Şah zamanından sonra bütün Hindistan'a egemen olmuştur. Bu dönemde Türkçe ile Sanskritçe arasında iletişim olmuştur.

Türkçe'de bugün kullanılan sözsel ifâdeler olan "bir iki üç" gibi sayma sayıları Sanskritçe'de kullanılan sayma ifâdelerinin birebir aynısıdır.

Türkçe' den Sanskritceye geçen sözcüklerden biri de güzel dir < Skr. kuśala 'iyi sağlıklı'.


Sanskrit Dili Tarihçesi


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sanskrit Dili Tarihçesi

Sanskrit Dili Tarihçesi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sanskritçe yapi bakimindan, sanskritçe gramer, sanskritçe bölümü,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Beden Dili Nedir?-Beden Dili Nasıl Kullanılır? elif Türkçe ve Edebiyat 1 15-10-2015 09:30
Bademli Kedi Dili Tarifi - Bademli Kedi Dili Yapılışı gizem Tatlılar 0 27-10-2009 11:25
Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? - Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:18
Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? - Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:25
Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? - Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats