bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-12-2011, 09:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anadolu Yapı Geleneği Nasıldır?

Anadolu Yapı Geleneği Nasıldır?

Anadolu'daki yerleşmeler gelenekler bölgesel veriler uygulama ilkeleri ve koşullara bağlı olarak biçimlenirler. Bu oluşum ve biçimlenmede Anadolu insanının yaşamının ve toplum yapısının etkisi açıkça görülür.

Anadolu'daki geleneksel konut yerleşmeleri planlama ilkeleri ve mekânsal örgütlenmeler açısından benzerlikler gösterir. Bölgesel özellikler yerleşmelerin dağınık ya da toplu dokuda oluşmasında etkendir. Yerleşmelerde yalın ve doğal biçimler etkilidir. Geleneksel Anadolu evi dış çevre ve iç çevre olarak ele alınabilir.

1. Dış Çevre

Bazen bir çeşme ya da bir dinsel merkezin bulunduğu meydanı çevreleyen sokaklarla oluşan mahalleler yerleşmenin özelliğini yansıtırlar. Sokaklar topografik özelliklere uyar ve genellikle insanla beraber yüklü bir hayvanın geçebileceği ölçektedir. Bazı yerleşmelerde sokak üzerine taşan saçaklar kapalı samimi ve değişken perspektifli mekân etkileri oluştururlar. Bu organik sokakları bölgesel özelliklere göre bazen ahşap payandalı ya da taş konsollu çıkmaları ile yapı kütleleri bazen de yüksek bahçe ya da avlu duvarları sınırlar.

2. İç Çevre

Bahçe avlu ve avluyu çevreleyen mekânlardan oluşur. Herşey kullanıcının yaşama biçimi ve günlük eylemlerine göre tasarlanmıştır.

Genel özellikler şöyle özetlenebilir:

Pratiklik
İşlevsellik
Çevre koşullarına uyum
Çözüme iç mekânla başlayıp dışa doğru geliştirmek ve bütünleştirmek
Malzeme ve gereçleri en yakından seçmek
Çözümde strüktürde görünüşte yalınlık
İşlevsel çözümlerin planlamadaki önceliği

İç ve dış çevre arasında plan düzeninden doğan sıkı bir ilişki vardır. Zemin kat genelde sokak cephesinde kapalı tutulmuştur. Üst katlarda çıkmalarla sokağa açılır. Evler yaşamın yoğun olarak geçtiği bahçe ya da avluya yönelirler.

Evlerin plan şemaları ve kullanılan malzemeler Anadolu'nun değişik bölgelerinde değişik koşul ve bileşenlerde ortaya çıkmaktadır. Bunda iklim çevresel koşullar yöresel topografik durum gibi pek çok etken söz konusudur.

Yerleşmelerle ilgili bölgesel veriler şu yapım gruplarını karşımıza çıkarmaktadır:

Güneydoğu Anadolu'nun taş konut mimarisi
Doğu Anadolu'nun ahşap hatıllı taş mimarisi
Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tipik ahşap iskeletli ev mimarisi
Marmara Bölgesi'nin ahşap konut mimarisi
Ege ve Akdeniz Bölgesi'nin kübik düz damlı taş konut mimarisi
Orta Anadolu'nun özellikle Kapadokya yöresine özgü taş ve kerpic konut mimarisi
İç Batı Anadolu ve Orta Anadolu küçük yerleşmelerindeki kerpic dolgulu kagir ahşap konut mimarisi

Safranbolu Evleri

Yaşam biçimi ve geleneklerin yöresel doğa koşullarıyla birlikte oluşturduğu bir mimari. Safranbolu bir vadi yerleşmesidir. Yamaca yerleşen evler birbirlerini kapamazlar. Evler sokaklar ve bahçe duvarları birbirini tamamlar. Zemin kat ile bütünleşen bahçe duvarı sokağın devamıdır. Üst katlarda çıkmalar ve geniş saçaklar cepheyi oluşturur. Safranbolu geleneksel nitelikleri koruyan bir yerleşimdir.

Doğu Akdeniz Evleri

Düz arazinin azlığı dağınık yerleşimi ortaya çıkarır. Yöresel malzeme mimarinin oluşmasındaki en önemli etkendir. Ahşap çatkı yapı ve arasındaki dolgu tipik mimeri öğelerdir.

Bursa Evleri

Taş kaplı sokakları evlerin üst katlarından taşan çıkmaları küçük pencereleri ve kafesleri çıkmaları taşıyan payandaları ile geleneksel bir yerleşimdir. Sokak evin bir parçasıdır evler üretim ve yaşamın sürdürüldüğü iç avluya açılırlar.

Kula Evleri

Sokağa taşan çıkmalarıyla geniş saçaklarıyla yüksek duvarlarla çevrili iç avlularıyla değişken sokak perspektifleriyle geleneksel Türk evi özelliklerini taşıyan bir yerleşim. Osmanlı Mimarisinin 18. ve 19. yy. örneklerini en iyi şekilde yansıtmaya çalışır Kula Evleri.

Bodrum Evleri

Beyaz badanalı dış duvarları küçük pencereleri yüksek bahçe duvarlarından sarkan çiçekleri dar gölgeli taş kaplı sokakları ile tipik bir Akdeniz mimarisi.

Kaş Evleri

Dar sokakları karakteristik evleri ve tarihi eserleri iç içe olan Akdeniz kıyısında küçük bir yerleşim. Beyaz badanalı dış duvarlar ahşap çıkmalar küçük pencereler cephedeki arşitrav tipik mimari öğelerdir.

Harran Evleri

Taş toprak gibi yöresel malzemeyle üretilmiş birim konutlardan oluşan bir yerleşim. Birkaç konut birimi bir ailenin yaşadığı bütünü oluşturur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anadolu Yapı Geleneği Nasıldır?

Anadolu Yapı Geleneği Nasıldır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı Devleti Kurulduğu Dönemde Anadolu’nun Durumu Nasıldır? Я Tarih 24 07-01-2016 08:01
İç anadolu bölgesinde turizm nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:57
İç Anadolu Bölgesinin Sanayisi Nasıldır? elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:26
Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir? - Yapı Ressamlığı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:56
Yapı Öğretmenliği Bölümü Nedir? - Yapı Öğretmenliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats