bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-12-2011, 06:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı veya Elhamra Sarayı (Arapça: القلعة الحمراء‎ al-Qal‘a al-Hamrā ya da Arapça: القصر الحمراء‎ al-Qasr al-Hamrā İspanyolca: Alhambra Alambra) - Granada: İslam mimarisinin ulaşabileceği yüksek noktalardan biri olarak bugünlere ulaşmış bir şahit olan Elhamra Sarayı'nın temeli 1232 yılında Gırnata Emirliği yani Beni Ahmer (Nasiriler) devletini kuran 1. Muhammed (Muhammed bin Ahmer) zamanında atılmıştır. Saray aynı sülaleden gelen çeşitli hükümdarlar (3. Ebu Abdullah Muhammed 1. Ebul Haccac Yusuf 5. Muhammed) tarafından yapılan ilavelerle genişletilmiştir.

Elhamra'nın yapımı devam ederken Endülüs'ün diğer önemli iki şehri Kurtuba ve Sevilla (1236 ve 1248'de) Hıristiyan
El Hamra Sarayı

Kastilyalılar'ın eline geçmiştir ve oradaki Müslüman halk çeşitli işkencelere uğramıştır.

1001 gece masallarındaki rüya sarayların gerçek alemdeki izdüşümü sayılabilecek olan Elhamra'nın doğal çevreye uyumu girift yapısı farklı süslemeleri ve yaşanan mekân ile su ve yeşili belli bir ahenk içinde buluşturabilmesi kazandığı şöhretin hiç de haksız olmadığını gösterir. Paris'teki Institut du monde arabe (Arap Dünyası Enstitüsü) eski Başkanı Edgar Pisani sarayın İslam medeniyetinin insanlığı ulaştırabileceği en yüksek noktalardan biri olduğunu söyledikten sonra Elhamra'yı şöyle anlatır:

Endülüs İslam sanatını Müslüman İspanya tarihinden ayrı düşünmek imkânsızdır... Elhamra inşa edilirken hiçbir şey tesadüfe bırakılmamış her detay itina ile hesaplanmıştır. Kavislerin bölünüşünde tek ve çift sütunların hoşa geden bir tarzda yerleştirilmelerinde kapı ve pencere yerlerinin tespitinde bunu anlamak mümkündür. İşte bu sayede harikulâde perspektifler ortaya çıkmış avlular ile açık salonlar arasında güneş ışığı suların akışı ve gölgelerin oyunu buluşturularak dış alemle inanılmaz bir uyum ve zarafet sağlanmıştır. Bu sanki el değince kırılıp dökülecek hissi veren yüksek bir zarafettir. Elhamra'yı gerçekten anlamak için sarayın içindeki pek çok kitabeyi anlayarak okumak gerekir. Kur'an'dan alınan ayetlerin ve İbn-i Zamrak'la diğer Müslüman şairlerin mısralarının kazınmış olduğu bu kitabeler bazı duvarları tamamen kaplamakta kemerler kapı çerçeveleri ve sütun tekneleri boyunca uzayıp gitmektedir. Öyle ki bu yazıları süsleme motiflerinden ayırmak neredeyse imkânsız haldedir.

El Hamra Sarayı

Sarayın betimlemesi
Girift bir yapıya sahip olan Elhamra Sarayı birbiriyle bağlantılı sayısız odalar ve salonlar bu mekânların arasında yer alan avlular ferahlatıcı yeşil alanlar fıskiyeli havuzlar akar çeşmeler ve bahçelerden ibarettir. Ama tüm bu mekânlar belli bir ahenk içinde dizilmiş rahatsız edici olmayan geçişlerle birbirine bağlanmış bir düzene sahiptir. Bu düzen Yahya Kemal Beyatlı'nın İspanya'daki elçilik görevi sırasında (1929) kaleme aldığı satırlarda şöyle özetlenir:

El Hamra Sarayı... Elhamra'ya basit bir dış kapıdan giriliyor. Girerken hârikulâde bir mekân içine girileceğinin farkına bile varılmıyor. Girdikten sonra bir alemden başka bir aleme geçmiş sanki bir rüyanın ortasına düşmüş gibi gözlerimi kapadım ve açtım öylesine bir hayret içindeydim. Bu şaşkınlık daireden daireye geçtikçe arttı. Nazar değmemiş bir beyazlık içinde sülüs bir yazı sarmaşığı gülümseyen bir güzellikle bütün duvarları sarmış; nakışın ve oymanın hudutsuz oyunları tavanların derinliklerine kadar her tarafı örtmüş ama her taraf yine de bembeyaz görünüyor.Saray içindeki tüm oda ve salonları çepeçevre dolaşan bir sözcük dünyanın bu en nazenin ortaçağın en ünlü Endülüs'teki 780 yıllık İslam hakimiyetinin de en önemli sarayı sayılan Elhamra'nın sırrını adeta özetleyen Arapça bir cümledir. Tüm Elhamra’ ya damgasını vuran bu tılsımlı sözcük " Allah'tan başka galip yoktur" anlamını taşır. Bu bakımdan Elhamra Allah'ın tek galip olduğunu tüm dünyaya haykıran bir saraydır ve dünyanın hiçbir yerinde Allah adını bu kadar çok zikreden sütun kemer kubbe tavan kapı ve duvara sahip başka bir saray bulmak mümkün değildir.
Saray mevcut haliyle halen göz alıcı bir güzelliğe sahip olmasına rağmen buranın çok uzun yıllar kendi kaderine terk edildiği adeta dilencilerin ve evsiz barksız insanların barınak yeri haline geldiği bilinmektedir. Bu dönemde bakımsızlıktan dolayı bazı yerlerde duvar kabartma süsleri dökülmüş hor kullanmadan dolayı kapı ve pencereler tahrip olmuştur. Öyle ki bekçilik yapan bir ailenin korumasına teslim edilen sarayın bahçesine ilgisizlikten dolayı gecekondu misali kaçak evler bile yapılmıştır. Sarayın Mexuar denen idari bölümü avlusunun bir zamanlar koyun ağılı olarak kullanıldığı yine bu bölümün arka kısmında kapel haline çevrilen ibadethaneye geçiş için bir duvarın yıkılarak kapı haline dönüştürüldüğü bilinmektedir. Sarayın harem kısmındaki bir oda ise 1829 yılında Washington Irving'in ikametine tahsis edilmiş ve Amerikalı yazar bu odada Elhamra ile ilgili anılarını kaleme almıştır. Granada'nın 1492 yılında düşüşünden sonra V. Carlos sarayının yapımı için Elhamra'nın bir kısmının yıkıldığı bilinmektedir. Bu yıkılan bölümlerin neler olduğu bu yıkımla sarayın neler kaybettiği ise hiçbir zaman öğrenilememiştir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Elhamra'nın ayakta kalmak için zamana karşı başarıyla direndiği söylenebilir. 19. yy sonunda başlayan restorasyon çalışmaları 20. yy.da özellikle yabancı ziyaretçilerin artışı sonucu hız kazanmış eksik yönleri olsa da sarayın yavaş yavaş eski ihtişamına kavuşmasına sebep olmuştur. İspanyol makamlarının restorasyonda süslemelerin aslına ve obje fonksiyonlarına mümkün olduğunca sadık kalmaya dikkat ettiklerini de özellikle belirtmek gerekir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Adalet Sarayı nimlahza Komik Resimler 0 10-11-2011 09:48
Maya Sarayı nimlahza Tarih 0 27-03-2009 12:59
Versailles Sarayı CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 12:17
Louvre Sarayı CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 12:16
istanbul - Yıldız Sarayı Bkmlyz Adım adım Türkiye 0 12-05-2008 08:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats