bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-01-2012, 10:03   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ? - ipek yolu nerelerden geçer ? - ipek yolu hakkında bilgi


İpek Yolu Hakkında Bilgi - İpek Yolunun Ortaya Çıkışı

Doğuda barışın hüküm sürdüğü zamanlar Batı bir savaş alanı idi. Romalılar ile Partlar arasında uzun zamandan beri yaşanan sorunlar birinci Roma İmparatoru Augustus’un diplomatik başarısı ile son bulmuş iki taraf arasında bir barış süreci başlamıştır. Bu barış süreci İpek Yolu’nun batı bölümünün daha güvenli olmasını ve Uzak Doğu ile yapılan ticaretin canlanmasını sağlamıştır. Geç Antik Çağ döneminde Doğu Roma yani Bizans ile Sassani İmparatorluğu arasındaki ticaret Roma-Pers Savaşları nedeniyle büyük ölçüde engellenmiştir.

İpek Yolu bir diğer yükselme dönemini Perslerin İpek Yolu üzerindeki hâkimiyetine son veren Tang Hanedanlığı döneminde yaşamıştır. İkinci Tang İmparatoru Taizong Orta Asya’nın büyük bir bölümünü ve Tarım Vadisini kontrolü altına almıştır. Bizans İmparatorluğu 7. yy.da Asya’daki bazı topraklarının Müslümanlar tarafından ele geçirilmesiyle İpek Yolu ile bağlantısını ara sıra koruyabilmiş ve uzun süre Doğu’dan gelen malların ana aktarma yeri olarak işlev görmüştür. Tang döneminden sonra İpek Yolu üzerindeki ticaret trafiği azalmaya başlamıştır. Bunun nedeni Beş Hanedanlık döneminde Tang Hanedanlığı’nda iç istikrarın korunamaması ve ticaret yollarının güvenliğinin azalmasıdır. Avrupa ile Asya arasındaki ticaret veba salgınları nedeniyle de uzun süre askıya alınmış ve gerçekleşmemiştir.
Asya ile Avrupa arasında doğrudan bağlantı kurulmasında 13. yy.da Moğollar’ın büyük katkısı olmuştur. Moğol istilaları sık ve geniş iletişim çağının başlamasında etkili olmuştur. Bu durum Moğolların ele geçirdikleri yerlerde sistemlerini kurduktan sonra yabancılarla iletişim kurarak yönetime devam etmeleri ile gerçekleşmiştir. Bu dönemde Moğolların yabancılara olan misafirperverlikleri sayesinde ticaret yeniden artmıştır.

Ancak Moğol İmparatorluğu’nun ömrü kısa sürmüş ve 1262 yılında koca imparatorluğun çöküşü başlamıştır. Buna rağmen İpek Yolu’nun doğu bölümünün güvenliği Kubilay Han döneminde uzun süre sağlanmıştır. Çin milliyetçiliği canlanmaya başlamış; 1368 yılında yabancı egemenliği Moğol kökenlilere karşı saldırgan bir dış politika tutumu izleyen Ming Hanedanlığı dönemini sona erdirmiştir. Moğollar dönemindeki rahatlığa rağmen İpek Yolu üzerinde yapılan ticaret hiçbir zaman Tang Hanedanı dönemindeki seviyesine ulaşmamıştır. Song Hanedanlığı döneminde İpek Yolu önemini yitirmeye devam etmiştir. Çin deniz ticareti sayesinde Güneydoğu Asya’da yeni pazarların keşfedilmesi ve Arapların koyduğu yüksek gümrük vergileri nedeniyle İpek Yolu daha az tercih edilmiştir.

Erken Yeni Çağ döneminde Avrupalı denizcilerin dünya geneline açılmaları ile İpek Yolu tamamen önemini yitirmiştir. Böylece uzun süren yolculukların ve malın aracılara teslim edilmesinin yerine daha kısa süren ve doğrudan gerçekleştirilen deniz taşımacılığı önem kazanmıştır. İpek Yolu’nun yerini gemiler almıştır. Çinli tüccarlar jonk adını verdikleri gemileri ile Hindistan’a hatta Arap ülkelerine kadar gidebilmekteydi. Avrupalı tüccarların Çin ile yaptıkları ticaret Song Hanedanı döneminden beri kısıtlanmaktaydı. Bu nedenle Avrupalıların deniz seferleri ile gerçekleştirmek istedikleri asıl amaçlarından biri de Hitay’a ulaşmaktı.

İlk olarak 1514 yılında Portekizliler Çin’e ulaşmış ve orada çok canlı bir ticaret başlatmışlardır; ancak bu pazar daha sonra İspanyollar tarafından ele geçirilmiştir. İmparatorluk 16. yy.dan itibaren yenidünyada Avrupa kolonilerinden temel fayda sağlayanların arasında yer almaktaydı. Kolonilerde çıkarılan madenin büyük bir bölümü Avrupalılara satılmak amacıyla Çin’e gönderilmekteydi. Ticaret şirketlerinin gemileri Avrupalı soylulara lüks eşya ve sanat eserleri tedarik etmek amacıyla Doğu Asya’ya ulaşımda İpek Yolu görevini görmekteydi.

Petrol yataklarının bulunması ile İpek Yolu yeniden önem kazanmaya başlamıştır. Yeni yollar inşa edilmiş ve ıssız bölgelere ulaşım kolaylaştırılmış bölgeler sanayileştirilmiştir. Bunun yanı sıra eski ticaret yolları onarılmış ve turistik amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. 32 Asya ülkesinin katılımı ve Birleşmiş Milletler desteği ile Asya uzak ticaret yolları ağı inşası projesi yürütülmektedir. 2005 yılı itibariyle yol ağının yenilenmesine 25 milyar dolar para harcanmıştır.


İpek Yolu Haritası ( 1.Yüzyılda İpek Yolu. )

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?


İpek Yolu Hangi Ülkelerden Geçer? - İpekyolu Güzergahı


İpek Yolu’nun güzergâhı ile ilgili ilk belgeler Antik Yunan ve Romalılara dayanmaktadır. Tarım Havzası’nın kuzeyinden geçen kuzey rotasını ünlü tarihçi Heredot M.Ö. 450 yılında ayrıntılı bir şekilde tarif etmiş güzergâh merkezlerine de oradaki yerli halkların isimlerini vermiştir. Heredot’un tarifine göre kuzey rotası Don Nehri ağzından başlayarak ilk olarak kuzeye ve hemen sonra Partların bölgesine doğru doğuya ilerlemekte oradan da Çin’in batısında bulunan Kansu şehrinde son bulan Tanrı Dağları’nın kuzeyindeki kervan yolu üzerinden geçmektedir.

Güney rotasına ilişkin buna benzer bir tarif bulunmamaktadır. Ancak güney rotası yeniden kurgulandığında rota Mezopotamya’dan başlamaktadır; fakat bu veri kesin değildir. İpek Yolu Anadolu’da Antakya’da başlayıp Gaziantep'ten geçerek İran ve Afganistan'ın kuzeyinde Pamir Ovası'na kadar uzanmaktadır. Ayrıca Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep ve Malatya'yı geçip Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir Karadeniz'de Trabzon ve Sinop Akdeniz'de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa'ya ulaşmaktadır.

Üçüncü bir yol da Mısır ve Mezopotamya rotalarının birleşmesi ile meydana gelen Narmada Nehrinin Hint Okyanusu’na döküldüğü Hindistan’ın liman kenti Bargyzaga şehrine ulaşan deniz ve kara yollarının birleşimi ile oluşmaktadır. Her üç rota da İpek Yolu’nun yüzyıllar süren gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Bunların haricinde İpek Yolu bir doğa yolu olarak var olmuştur. Akdeniz’den Çin’e kadar çöl üzerinden uzanan yeryüzünde en ıssız yollardan geçip en susuz ve acımasız arazilerden ilerleyen bir vahayı bir diğerine bağlayan yollardan biridir. Güneyden gelinip de Taklamakan Çölü’ne ulaşıldığında yeryüzünün en yüksek sıradağlarıyla karşılaşılır. Bu dağlar sadece derin uçurumları ve 5000 m. yükseklikleri ile dünyanın aşılması en zor birkaç buzlu geçit üzerinden aşılabilmektedir. Aynı zamanda bu bölgenin iklimi de çok serttir. Sık sık kum fırtınaları meydana gelmekte sıcaklık yazın 40 °C üzerine çıkmakta kışın ise -20 °C altına inmektedir. Bu olumsuzluklara rağmen yol doğu ile batı arasındaki milletlerarası iletişim konusundaki önemini yüzyıllar boyunca muhafaza etmiştir.

Bu yollar vahaların yanı sıra yollardaki geçiş trafiğinin kontrolünü sağlayan askeri merkezler tarafından da kullanılmıştır. Bölgenin coğrafi özelliklerinden dolayı çok az sabit ulaşım ve ticaret yolu oluşmuştur. Çok hassas olan bu yollarda çıkan en küçük bir çatışma bile doğu ile batı arasında tüm trafiğin durmasına sebep olabilmiştir.

Tarih boyunca çok az insan İpek Yolunun tam uzunluğu olan yaklaşık 6000 km.’yi dolaşmıştır. Ticaret sürekli birden çok ara duraklar üzerinde gerçekleşmiş ve yolun teğet geçtiği bütün uluslar toptancı olarak kazançlarını en yüksek düzeyde tutmak istemişlerdir. Böylece rekabet nedeniyle sürekli silahlı çatışmalara dönen kavgalar çıkmıştır. Sadece 13. ve 14. yy.larda Moğol iktidarı döneminde bütün Asya tek bir yönetim altında toplanmış ve güvenli bir ticaret ortamı sağlanmıştır.

İpek Yolu Haritaları

İpek Yolu Haritası 1

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?
İpek Yolu Haritası 2

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?
İpek Yolu Haritası 3

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?
İpek Yolu Haritası 4

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?
İpek Yolu Haritası 5

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-12-2013, 06:08   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sağolun tşkkurler :DDDDDDDD


 

Alt 26-12-2013, 06:33   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çizilmesi daha kolay harita yayınlarmısınız


 
Alt 26-12-2013, 06:42   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bu ipekyolu haritasından faydalanabilirsin. Yeşil çizgiler baharak yolu diğer yolları çizeceksin.

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04-01-2014, 07:25   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

lütfen biraz daha kısa ve detaya inmeden verebilirmisniz? :)


 
Alt 28-05-2014, 07:34   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok teşekkürler gerçekten çok işime yaradı ödev için.


 
Alt 24-02-2015, 08:47   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok işime yaradı. Çok beyendim!Güzell!


 
Alt 24-02-2015, 08:48   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Thumbs up beyendim.

Güzel olmuş çok güzel olmuş ödev için çok gerekliydi :D


 
Alt 25-02-2015, 07:20   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

6.sınıf çalışma kitabı 54. sayfa ödevi istiyorum nolur


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ?

ipek yolu haritası - ipek yolu hangi ülkelerden geçer ? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ipek yolu haritası, ipekyolu haritası, ipek yolunun haritası, ipek yolu haritasi, ipek yolu hangi ülkelerden geçer, ipek yolu, ticaret yolları haritası, ipek yolu haritası çizimi, ipek yolu haritası nasıl çizilir, ipek yolu harita, ipekyol haritası, ipek yolu güzergahı haritası, ipek yolu haritaları, ipek yolu hangi ülkelerden geçer haritası, ipek yolu harıtası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lady Gaganin %100 Saf ipek ic Camasiri mormavi Sinema ve Tiyatro 0 22-12-2010 08:55
ipek Yazmalar... mormavi Tesettür Giyim 0 06-04-2010 06:46
Ipek yolu Bkmlyz Tarih 1 26-05-2009 08:51
ebru sanatı kampanya twill ipek sıfır ürün selvaebru Satıyorum 0 27-04-2009 11:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats