bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-01-2012, 03:42   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Milli Kültür Öğeleri Nelerdir?

Milli Kültür Öğeleri Nelerdir?

Milli Kültür bir millete özgü bilgi inanç ve davranışlar bütünü ile bu bütünün parçası olan maddi nesneler.Bir milletteki Toplumsal yaşamın dil düşünce gelenek işaret sistemleri kurumlar yasalar aletler teknikler sanat yapıtları gibi her türlü maddi ve tinsel ürününü kapsamına alır.

Milli Kültür Öğeleri yada Unsurları
  • Sanat (Müzik Edebiyat vb.)
  • Tarih
  • Dil
  • Din
  • Güzel Sanatlar (Resim Heykel vd.)
  • Felsefe
  • Temel Bilimler (Matematik Fizik Kimya Biyoloji)
  • Sosyal Bilimler (Hukuk Ekonomi Sosyoloji vd.)
  • Teknoloji
  • Mimari


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31-01-2012, 03:44   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Milli Kültürün Öğeleri Nelerdir?

Milli kültürün belli başlı öğeleri (unsurları)

1. Dil:

Dil kültür unsurlarının başında gelir. Çünkü dil olmadan öteki unsurların meydana gelmesi mümkün değildir. Dil bir milletin ses dünyasıdır. Her millet kainatı değişik şekillerde algılamış ve yorumlamıştır. Aynı zamanda dil kültüre ait bütün değerleri bünyesinde barındıran bir kültür hazinesidir. Bir dil onu kullanan milletin kafa yapısını nasıl düşündüğünü zihninin nasıl çalıştığını vemantığını ortaya koyar.

Bu konuda “dil ve kültür ilişkisi” adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.

2. Din:

Kültür unsurları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bilhassa eski devirlerde yüzyıllarca bu kültür unsuru ön planda bulunmuş ve öteki kültür unsurlarını gölgede bırakmıştır. Dinin milletler üzerindeki hakimiyeti imparatorluklardan millî topluluklara geçinceye kadar devam etmiştir.Milliyetçilik çağında milletler imparatorluklardan kopunca dinin fonksiyonu da azalmıştır. Dinin bir millet içerisindeki kültüre etkisi ve kültürün diğer unsurlarının oluşması ve değişmesindeki rolü ise devam etmektedir. Dini bayramlarımız ve törenlerimiz bunun açık örnekleri olarak dikkati çekmektedir.3. Gelenek ve görenek:

Bunlar bir milletin yazılı olmayan veya hepsi yazılı olmayan kanunlarıdır. Yazılı kanunların çoğu gelenek ve göreneklere göre düzenlenmiştir. Kanun insanın toplum içerisindeki davranışlarını düzenler. İnsanlar bu düzeni asırlar boyunca gelenek ve göreneklerle sağlamışlardır. Fakat günümüzde bile yazılı anayasası bulunmayan ülkeler vardır. Bunlar toplum düzeninin hâlâ gelenek ve göreneklerle sağlamaktadırlar.

Aslında kişinin bütün hal ve hareketlerinin yazılı kanunlarla tanzim etmek mümkün değildir. Çünkü yasalar genellikle hakları ve cezaları tayin etmektedir. Oysa insanın toplumda birçok sosyal ilişkileri bulunmaktadır: özür dilemek selamlaşmak saygı göstermek davetlere katılmak konuşmak tartışmak yazmak vs.. Bu davranışlarda nasıl bir usulün gerektiğini kanunlar dğil gelenek ve görenekler tayin eder.

4. Sanat:

Sanat bir millet diğer milletlerden ayıran bir millete has duygu ve zevklerin tezahürü ve şekillenmesidir. O milletin güzeli yaratma ve bulma tarzıdır. İnsanoğlu barınır beslenir sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Bunları yaparken oyalanmak ruhunu okşamak güzeli yakalamak yeni güzellikler ortaya koymak ister. Bunun sonucunda sanat eseri ortaya çıkar. Her milletin sanat eğilimi ayrı bir özellik taşır. Söz ses mekan renk ışık zevk ve anlayışı farklıdır. Demek ki sanat bir milletin ortak zevkinin ifade edilişidir. Bur kültür unsuru edebiyat resim mimarı heykel vb… gibi kollara ayrılır.

5. Dünya görüşü:

Dünya görüşü bir milletin başka milletlerden farklı olan hayat felsefesidir. Bir milletin fertleri ortak kültür dolayısıyla tutum zihniyet ve davranış bakımından çeşitli ortak özellikler gösterirler. Sosyal ve ruhî olaylar karşısında fertlerin bu ortak tutum ve davranışları o milletin dünya görüşünü meydana getirir. Bunun için her millette değerler ve değer yargıları farklıdır. Askerlik kahramanlık aşk madde namus temizlik ahlak ölüm eğlence vs. Gibi hayat hadiseleri ve kavramları her millette değişik davranışlarla karşılanır.

6. Tarih:

Milleti dolayısıyla kültürü meydana getiren unsurlardan birisi olan tarih bir milletin çağlar içindeki yürüyüş ve görünüşüdür. Tarih mazidir fakat bu mazi bugünün ve dünün fertlerini millet içerisinde birbirine bağlayarak geleceğe taşır. Fertler arasında kader birliği temin eder. Aynı millete mensup insanlar tarih sayesinde akrabalıklarının farkına varabilirler. Tarih bir milletin nereden gelip nereye gittiğini gösteren kültür unsuru olarak o milletin hayatında önemli bir yer tutar.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-03-2012, 07:55   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok kullanışlı


 
Alt 25-05-2014, 07:47   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

İyi ama keşke Milli kültür eşyalarını da verse..
-Betül Sarı


 
Alt 23-10-2014, 09:35   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzel ama resim de koysalar daha iyi olurdu yani


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Milli Kültür Öğeleri Nelerdir?

Milli Kültür Öğeleri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: milli kültür nedir ögeleri nelerdir, milli kültür ögeleri, milli kültür nedir öğeleri nelerdir, milli kültür nedir ve unsurları nelerdir, kültür ögelerimiz, milli kültür nedir unsurları nelerdir, milli kültür öğeleri nelerdir, milli kültür öğelerimizde meydana gelen değişiklikler, milli kültür nedir milli kültürün öğeleri nelerdir, milli kültürün öğeleri nelerdir, milli kültür ögelerimiz, milli kültür öğelerimiz nelerdir, milli kültür unsurları nelerdir, milli kültürün diğer isimleri, milli kültürümüzün öğeleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Milli Kültür hakkında kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 9 14-04-2016 06:06
Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 25-05-2013 01:25
Milli Kültür ve Unsurları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 31-01-2012 03:46
Milli Kültür konulu kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 05:06
milli kültür nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2011 09:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats