bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2012, 03:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi

Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi

Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi
Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi

Roma İmparatorluğu yakın çağın en putperest imparatorluğudur. Vezüv yanardağının eteklerindeki Pompei şehri Romalı yönetici-aristokrat ve zenginlerinin; sapkınlık şımarıklık ve debdebe içinde yaşadığı; bağlar bahçeler ve villalarla çevrili çok güzel bir yerdi. M.S. 79 da patlayan Vezüv yanardağı bir kaç saat içinde kenti mezarlığa orada yaşayan Romalıları da tapındıkları putlarının benzeri "taşlaşmış insanlara" dönüştürdü.

24 Ağustos da VEZÜV yanardağından yükselen dumanlar kısa bir sürede şehri mezarlığa dönüştürdü. 20 000'i aşkın insan yok oldu. İnsanlar lavların içinde kavrulup 2000 yıl boyunca taşlaşmış olarak kaldılar. İtalyadaki Pompei Napoli'nin 25 km uzağındaydı. Vezüv yanardağındaki püskürme 2 gün sürdü. Pompei bu 2 günün sonunda 6-7 metre derine gömülmüştü. İlk kazılar 1709 da Herculaneum da başladı. Uzun çalışmalar sonunda kent ortaya çıkarıldı. Dönemin en güzel evlerini eşyalarını ve sanat eserlerini bünyesinde barındıran Pompei dakikalara sığabilecek bir zaman diliminde yerle bir olmuştu. Akdeniz'in hafif deniz rüzgarlarını alan bu sevimli kent Roma'nın tüm zengin aristokrat ve nüfuzlu insanlarını kendine çekmişti. M.Ö 5000 yıllarında kurulmuş olan şehir lavlar altında kalmadan 159 yıl önce Romalıların eline geçmişti.

Pompei' yi 8 kapılı büyük bir duvar çeviriyordu. Şehrin ortasındaki forumda her hafta ayrı bir eğlence düzenleniyordu. Eğlenceler kimi zaman bir kölenin köleyle veya bir aslanla ölümüne dövüşmesi şeklinde oluyordu. Vahşetin her türlüsü her hafta Pompeililere sergileniyordu. Pompei'nin en önemli binaları bu meydana bakıyordu. Bu binalar; 2 tiyatro binası gladyatör alanı hamamlar ve tapınaklardır. Yapılan kazılardan anlaşıldığına göre; zenginlik ve debdebenin akıl almaz boyutlara yükseldiği Pompei günden güne tefessüh ediyor ve şehrin her köşesinde "fuhuş ve lutilik evleri" boy gösteriyordu. Nitekim bir Roma belgeselinde Sezar'ın küçük yaştaki yeğeniyle olan homoseksüel ilişkisinin; oğlanın annesi tarafından teşvik edilerek; bir "şeref"(!) olarak takdim edilebilmesi dehşet vericidir.

KÜL BULUTUNUN YUTTUĞU ŞEHİR: POMPEİ

Forum tapınaklar tiyatrolar amfitiyatrolar bazilikalar caddeler atölyeler kenar mahalleler hamamlar meyhaneler çamaşırhaneler değirmenler fırınlar kumarhaneler batakhaneler hanlar şehri gezenler tarafından bugün bile farkedilebiliyor. Ve sonunda da kenti baştan başa kaplayan lavlardan kaçmaya çalışan insan ve hayvanların bedenleriyle yüzyüze geliniyor. Burada tarihin en trajik olaylarından birine tanık oluyorsunuz. Etnograf prof. Carlo Giardano 79 yılının 24 Ağustos günün saat 13'ünde Pompei de olup bitenleri şöyle anlatır:

"O gün öğle vakti volkanın ağzından aniden yükselen bir kül bulutu bir kaç saat içinde bütün Pompei'yi kaplamıştı. Böylece şehir çok uzun bir sessizlik dönemine girdi. Burada yaşayan binlerce insanın tehlikenin bu kadar yakınında oldukları halde gafil avlanmış olmaları o tarihlerde Vezüv'ün bambaşka bir manzara altında olmasından ileri gelmiştir."

DEPREMLERLE UYANMAYAN ŞEHİR: POMPEİ

Yamaçları meşhur politikacıların villalarıyla süslü olan Vezüv; bağlar bahçelerle çevrili ağaçlık bir yerdi. Tepesindeki kalkerleşmiş taşlardan başka eski zamanların dramını hatırlatan herhangi bir hali yoktu. Oysa daha önceleri Vezüv de yine bir püskürme olmuştu. Daha sonra bu püskürmeyi Yunan coğrafyacısı Strabon kraterleri incelemek suretiyle keşfetmişti. Ancak bundan bahsetmemeyi uygun bulmuştu. Aslında söyleseydi de ona kimse inanmazdı. Çünkü insanların gözü para ve zevkten başka birşey görmüyordu. Belkide M.S 62 de meydana gelen ve şehri tamamıyla yıkan bir zelzele bu feleketin habercisiydi. Depremler o kadar sık oluyordu ki artık Pompei halkıbunları önemsememeye başlamıştı. Tıpkı yavaş yavaş ısınan kurbağa gibi..

Vezüv'den dumanlar yükselmeye başladı. Bir patlama olacağını anlayan halk limana doğru kaçmaya çabaladı. Gemilere binebilenler bir daha dönmemek üzere kentten uzaklaşmaya başladılar. Sarsıntılar başlayınca 20 dakika kadar süren bir şaşkınlık yaşandı. Halk paniğe kapıldı ve bir hareketle Sarno nehrindeki 600 metre uzakta olan bir limana atıldılar. Yollarını bir deniz kabarması kesti. Dev dalgalar bindikleri gemileri birer çöp gibi yukarıya kaldırıyor ve şehrin surlarının içindeki kızgın lav denizine doğru fırlatıyordu.

Gökten iri kum taneleri büyüklüğünde çok kızgın küçük taşlar yağmaya başlamıştı. Hemen arkasındanda da gaz ve kül yüklü kocaman siyah taşlar düşmeye başladı. Bu sonuncular yere değer değmez patlıyor ve ilk kayıpların verilmesine sebeb oluyordu. Diğer taraftan evlerinin volkanın süngertaşı-kül yığınının ağırlığına dayanamayıp çökmesiyle yok oluyorlardı. Volkandan çıkan zehirli gazları soluyanlar ise anında ölüyordu.Sonra ardı ardına Pompei üzerine kızgın küller yağmaya devam etti. Ve ilk ölenlerin üstünü yorgan gibi örttü. Birkaç saat içinde "dünya ve zevk cenneti Pompei" büyük bir mezarlığa döndü. 20 000 insan bir anda yok oldu.

SODOM VE GOMORA'YI ÇAĞRIŞTIRAN ŞEHİR: POMPEİ

Gökyüzü kararmış olduğundan şehirde görüş mesafesi sıfıra düşmüştü. Şehrin insanları rastgele sağa sola koşup duruyorlardı. İçlerinde farkında olmadan Vezüv'e doğru koşanlar bile vardı. Kurtuluşu evde görenler volkandan çıkan müthiş sıcaklık yüzünden; havadaki oksijenin kısmen karbonik gaza dönüşmesiyle boğuluyorlardı.

İnsanlar taştan tanrılarından bu ölüm anında can-hıraş yardım diliyorlardı. Kendilerini tanrı ilan eden Romalı yöneticilerin put-tanrılara ne kadar inandıkları şüpheli olsa da kendi tanrılıklarını onaylatmak için bu put-tanrılara ihtiyaçları vardı. Kısacası Roma'nın zalim-aristokrat yönetimi iktidarlarını bu taştan put-tanrılara borçluydu. Bu Roma'nın akla ziyan putperest halkının putlarına yakarışları hiç bir zaman duyulmayacaktı. Zira kendi tarihinden habersiz insanoğlunun bu kaçıncı aldanışıydı. Bu "dramatik helak"ın uzak veya yakın seyircileri yahut bu azaptan kurtulanlar ise maalesef bu şokla da uyanamayacaklar ve "tanrıların gazabı" diyerek "dramatik aldanmaları"nı sürdüreceklerdir.

Eski putperest kavimlerin Elçilerini öldürmeye teşebbüs ederek; helak olmaları burada hatırlanmalıdır. Çağının emperyal gücünü temsil eden paganist Roma imparatorluğunun yöneticileri de İsa peygamberi "öldürmeye teşebbüs"ün cezasını acı bir şekilde ödemiş görünmektedirler. İsa peygamberi "öldürmeye teşebbüs" suçu her ne kadar Yahudi din adamlarının "tarihsel katletme alışkanlıkları"nın bir tezahhürü isede zalim Roma'nın bu suçun ortağı olduğu apaçık ortadadır.

Yaklaşık 2000 yıl o görkemli villalar heykeller duvar resimleri mozaikler tapınaklar ve pazarlar dokunulmadan gömülü olarak kaldı. Arkeologlar kenti keşfettiklerinde son gün pişmiş ekmeği bile fırında buldular. Pompei'nin üzerine düşen kızgın küller 3 gün siyah kar gibi yağmaya devam etti. Ve arkasından Pompei tamamen sessizliğe gömüldü. Pompeililer taş olarak çıkarıldıkları vakit ölüm anında ne yapıyorlarsa o halde bulundular.

Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi

Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi


Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi

Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi
Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi

Taşlaşmış insanlar şehri pompei hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pompei hakkında bilgi, pompei hakkında, pompei hakkında kısa bilgi, lutilik evleri, pompei ile ilgili bilgiler, pompei şehri hakkında kısa bilgi, pompei yanardağı hakkında bilgi, pompei hakkinda, pompei şehri hakkında bilgi, pompeii hakkında bilgi, pompei kenti hakkında bilgi, pompei hakkında herşey, pompei hakkında genel bilgi, pompei yanardağı hakkında bilgi kısa, pompei şehri hakkında,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aşk Şehri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-12-2011 04:41
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Kediler Şehri dseda14 Sinema ve Tiyatro 0 24-08-2008 01:58
Pompei Soslu Roka Salatası Tarifi elif Salatalar 0 21-06-2008 02:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats