bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2012, 04:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyanın En Kanlı 10 Çetesi Kimdir

Dünyanın En Kanlı 10 Çetesi Kimdir

1 - Mara Salvatrucha

Bölgeleri: Orta Amerika Amerika

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu silah ve insan ticareti cinayet tetikçilik şantaj adam kaçırma

Üye sayısı: 70000

Bu aralar dünya çapındaki sokak çeteleri arasında en çok dikkat çekeni MS-13.Çete 1980lerdeki Salvadoran Sivil Savaşı’ndan kaçıp Los Angeles’a gelen mültecilerden doğmuş soğuk savaş döneminin bir sonucu. MS-13 bir sokak çetesine göre oldukça başarılı ve etkili bir organizasyon gücüne sahip öyle ki bölgesel ve ülkesel toplantılarda soruşturmalar yürütecek güce sahipler. FBI’ın grupla igili “en vahşi çete” demecinden sonra kendilerine karşı aldıkları sıkı önlemler bile onları korkutmaya yetmemiş. Zira Honduran başkanının oğlunu kaçırıp öldüren çete de ta kendileri. Honduran ve El Salvador’da çete üyelerine karşı alınan sert önlemlerin esin kaynağı olan grup sayesinde bu bölgelerde çete üyelerine yapılan muameleler insan hakları savunucularını ayaklandırmış durumda.

2 - Crips
Bölgeleri: Los Angeles

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ticareti soygun cinayet şantaj kimlik hırsızlığı

Üye Sayısı: 50000

Crips şimdiye kadarki en eski ve en kanlı sokak çetesi. Çetenin temeli efsaneye göre silah değil yumruklarını kullanan Raymond Washington adındaki bir gence kadar gidiyor. İlk günlerinden beri Cripslerin sahip olduğu bir özellik hiç değişmemiş: Tek merkezli bir çete kurmadaki yetersizlikleri.

Pek çok sokak çetesi gibi Crips Çetesi de Amerika boyunca yayılmış yüzlerce bölgesel gruptan oluşuyor. Bloods Çetesiyle olan düşmanlığına rağmen bir Crips üyesinin bir başka Crips üyesini öldürme ihtimali bir Bloods üyesini öldürme ihtimalinden daha yüksek. Bunun da en iyi kanıtı “The Eight Tray Gangsters” ve “The Rollin’60 Crips” adllarındaki iki ayrı Crips çetesi arasındaki düşmanlık.


3 - The Mungiki

Bölgeleri: Nairobi Kenya

Suç Faaliyetleri: Cinayet haraççılık şantaj tehdit sahtecilik

Üye sayısı: 100000- 500000

Kenya’da konuşulan Gikuyu dilinde “çokluluk” anlamına gelen isim bu güçlü etnik çetenin yaptığı ciddi seviyedeki acımasız faaliyetleri bakımından kendisine yakışmış. Zira bu ünleri Orta Amerika’ya özgü tarzlarıyla yayıyorlar- kazığa geçirilmiş insan kafalarıyla… Nairobi’nin Mathare gibi en büyük gecekondu semtlerinde faaliyet gösteren çete diğer etnik grupları hedef göstererek büyük politik kargaşalara sebep oluyorlar. Büyüklüklerinin yanı sıra Mungikiler hakkında az bilinen şey yarattıkları terörle insanlara ilham veriyor olmaları.


4 - 18th Street Gang

(18. Cadde Çetesi)

Bölgeleri: Los Angeles Batı ve Güney Amerika Orta Amerika

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ve silah ticareti soygun şantaj cinayet tetikçilik kadın pazarlama

Üye Sayısı: 65000

Orta Amerika’daki 50000 üyesiyle beraber Amerika’da binlercesi ve bazıları tarafından inanıldığına göre daha 37 eyalet ve 10 yabancı ülkede 18. Cadde Çetesinin faaliyetlerine şahit olunabilir. Disiplinli ve kültürlü 18. Cadde Çetesi uzmanlara göre en büyük rakibi MS-13 Çetesi’nden bile daha iyi organize olmuş durumda.

Tartışmalara göre 18. Cadde Çetesi Los Angeles bölgesindeki en büyük çete. Los Angeles’da tespit edilmiş 15000 üye olsa da bölgedeki diğer üyelerin düzineler halinde bağımsız çetelerde bu başlık altında toplandığı iddia ediliyor. Uzmanların anlaşamadığı bir başka konuysa bu çetenin Orta Amerika’da Mara 18 gibi benzer isimler altındaki başka çetelerle irtibat halinde olduğu…


5 - Bloods
(Kanlılar)

Bölgeleri: Los Angeles

Suç Faaliyetleri: Cinayet Uyuşturucu ticareti soygun şantaj

Üye Sayısı: 15000-30000 arası

Uzmanlar Los Angeles’da 75 kadar Bloods adı altında çete olduğunu tespit etti(200 Crips çetesinin yanında bu ne ki?) Bloodslar Cripslerle geleneselleşmiş rekabet ve düşmanlıklarıyla tanınıyorlar. Örneğin 1980’lerde Los Angeles’daki tarihin en kanlı çete savaşlarından biri bölgenin en büyük Bloods çetesi ve Grape Sokağı Cripsleri arasında olmuştur.

Bloods çetesi aslında “anti-Crips” çetesidir ve bölgedeki Crips çetesi artışı üzerine kurulmuştur. 1970’lerin ortasında Bloods( Cripslerden daha iyi organize olmalarıyla ünlü bir hareket) adı altında toplanmışlardır. Bu dönemlerde iki çete arasındaki rekabet şekillenmeye başlamıştır.

6 - Aryan Brotherhood-AB
(Aryan Kardeşliği)

Bölgeleri: Amerika federal ve eyalet hapishane sistemi

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ticareti komplo cinayet haraççılık tetikçilik

Üye sayısı: 15000 ve üzeri

1964’ten beri Aryan Kardeşliği’nin özellikle California’da olmak üzere Amerikan hapishane sisteminde etkili bir varlığı söz konusu. Hapishane içinde ve dışında bağlantıları iyi organizasyonları başarılı olan bu çetenin önüne geçilememe sebeplerinden biri de cezalandırılmaktan korkmamaları. Zaten tahliyesiz müebbet hapis cezası almış bir adama daha kötü ne ceza verilebilir ki? Bu sebepten idam cezası bile bu çete üyeleri üzerinde etkili olmuyor. Sonuç olarak AB üyeleri sıra dışı katiller haline geliyorlar. FBI raporlarına göre üyelerin bütün Amerikan hapishanelerindeki mahkum sayısına göre oranı: her on kişiden biri. Bunun yanı sıra hapishanedeki cinayetlerin %18inden de bu çete sorumlu.

7- Primeiro Comando da Capital
(PCC)

Bölgeleri: Brezilya mahkumiyet sistemi

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ve silah ticareti cinayet şantaj hapishane ayaklanmaları hipashaneden firar adam kaçırma

Üye Sayısı: 6000 ve üzeri

1993’te Sao Paulo’daki Taubet Hapishanesi’nde kurulmuş olan PCC’nin pek çok çetenin aksine politik bir hedefi var: aşırı kalabalık hapishanelerin zorlayıcı şartlarıyla savaşmak… Üyelerin çeteye girmek için yemin etmesi ve her ay hapishanede olup olmamalarına göre miktarı değişen belli bir ödeme yapmaları gerekiyor. Çoğu üyesi hapiste olmasına rağmen çete iyi bir şekilde organize olup sadakate işleyen bir organizasyon yürütüyorlar. 2006’da Sao Paolo şehrinde anarşi ve şiddetle isyan çıkararak aynı anda 79 eyalet hapishanesinde daha eş zamanlı çıkardıkları isyanlarla hatırı sayılır bir organizasyona imza attılar.


8 - Wah Ching

Bölgeleri: Hong Kong San Francisco Los Angeles

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ve silah ticareti şantaj cinayet yazılım korsanlığı hırsızlık kumar kadın ticareti tefecilik

Üye Sayısı: 7000 ve üzeri

Bazılarına göre Wah Ching çetesinin temelleri 300 yıl öncesine kadar uzanırken başka bir görüş de bu çetenin 1960lı yılların ortalarında ortaya çıktığını iddia ediyor. Hangisi olursa olsun bu sokak çetesinin faaliyetleri pek çok farklı konuyu kapsayarak onların tek bir noktada oldukça başarılı olmalarını sağlıyor: Para kazanmak. Wah Ching çetesi üyeleri vahşi oldukları kadar sofistikeler de. Bunu 1995te Los Angeles’da bir yer altı fabrikasına yapılan baskında bulunan 18 milyon dolarlık Microsoft ürünleri ile kanıtlıyorlar. Baskında aynı zamanda yüklü
miktarda silah ve TNT ve C-4 tipi patlayıcılar da bulundu.

9 - Jamaican Posse
(Jamaika Heyeti)

Bölgeleri: Jamaika Amerika’nın Doğusu İngiltere

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ve silah ticareti tanık caydırma cinayet

Üye sayısı: 13000 - 20000

Aşırı oranda şiddete eğilimleri ve MAC-10 gibi kuvvetli savaş silahlarından yana tercihleriyle tanınan Jamaican Posse ülkenin en büyük iki siyasi partisi olan PNP ve JLP ile olduğu kadar adanın polis ve askeri kuvvetleriyle de olan bağlantılarıyla tanınıyor.

10 - Area Boys
(Bölge Çocukları)

Bölgeleri: Lagos Nijerya

Suç Faaliyetleri: Uyuşturucu ticareti şantaj cinayet ayaklanma

Üye Sayısı: 35000

Son 30 yılda Nijeryalı Area Boys küçük çocuklardan oluşan ellerine geçen fırsatta suça teşebbüs eden bir gruptan muazzam büyüklükte organizasyonsuz ama pek çok şantaj ve cinayetten sorumlu bir çete haline gelmiştir. Çetenin önüne geçmek için pek çok başarısız hayırsever girişimde bulunan yerel yetkililer artan şiddet olaylarını çete üyelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılara artan işsizliğe ve uyuşturucu madde bağımlılığına bağlıyorlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyanın En Kanlı 10 Çetesi Kimdir

Dünyanın En Kanlı 10 Çetesi Kimdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: http wwwbakimliyizcom genel kultur paylasimlariniz 95115 dunyanin en kanli 10 cetesi kimdirhtml, crips kimdir, crips bloods kapışması, bloods ve crips çeteleri kavgası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünyanın en güçlü adamı Kimdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-12-2011 05:12
İzmir Çetesi (Startv) `»HicЯet GeLini«´ Reytingli Diziler 2 13-03-2011 09:55
Soysuzlar Cetesi... mormavi Sinema ve Tiyatro 0 31-10-2009 03:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats