bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-03-2012, 11:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kombi seçerken ve kullanırken dikkat edilecekler nedir

Kombi seçerken ve kullanırken dikkat edilecekler nedir


Kömür “out” doğalgaz “in” olduğundan beri kombilere rağbet arttı. Piyasada bacalı hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üç çeşit kombi var. Peki evimize uygun kombiyi nasıl seçeriz? Kombi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Uzmanlar sizin için yanıtladı.

HANGİ EVE HANGİ KOMBİ
Kombi seçiminde üç önemli kriter var: Evin metrekaresi bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombinin değil radyatörlerin ısıttığı gerçeği gözden uzak tutulmamalı. Onun için düzgün radyatörler seçilmeli ki kombiden alınan ısıl değerle radyatör ısıtılabilsin. 80-90 metrekare yerlere 17 bin kilokalorilik kombiler 90-150 metrekarelik yerlere 20 bin kilokalorilik kombiler 150 metrekare ve üzeri yerler için ise 24 bin - 36 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor. Müstakil evler içinse şartlar biraz farklı. Zira müstakil evlerin çevresi komple açıksa bu ısı kaybına neden oluyor. Yalıtımın iyi olup olmadığı da kombi seçiminde önemli. Müstakil evlere yoğuşmalı kombiler ya da normal kombilerin büyük kapasiteleri öneriliyor.

KULLANDIKÇA UCUZA GELSİN
Peki bireysel ısınmayı tercih eden tüketicilerin bir gün mutlaka tanışacağı kombiyi seçerken nelere dikkat etmesi gerekir? Uzmanlar ve üretici firmalar öncelikle yeterli teknik servis hizmeti ve yedek parçaların bulunabilir olmasına dikkat çekiyor. Kombinin sessiz çalışmasının da önemli olduğu ifade ediliyor. Araştırma yapılmadan kombi alınmasını önermeyen uzmanlar ilk planda fiyatını dikkate alanlara da “Ucuz olanı değil kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçin” tavsiyesinde bulunuyor. Zira uluslararası standartlarda bir kombinin ortalama ömrü 15 yıl kabul ediliyor.

ÇALIŞIR HALDE GÖRÜN
Isısan Isıtma ve Klima San. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Selman Tarmur “İlk yatırım miktarı ile minimum 10 yıllık işletme servis ve bakım maliyetlerinin tamamına birlikte bakın” derken şu uyarıda bulunuyor:

“Tercih yaparken düşündüğünüz cihazları firma veya bayilerin showroomlarında mutlaka çalışır halde görün ve inceleyin. Cihaz hakkında olabildiğince soru sorarak kullanıma yönelik pratik ve detaylı bilgi alın. Tam emniyet sistemi ile donatılmış cihazları tercih edin.”

Bu uyarılara şunları da eklemekte fayda var. Kombi kullanan tanıdıklarınızın şikayet ve övgülerine dikkat edin. Gerekirse firmadan referans isteyin. Firmaların cihazları için verdikleri garanti ve sigortalarını inceleyin. TSE CE ve ISO 9002 sertifikasının olmasını önemseyin. Kombinin dışına değil dış kapağı açtırıp içine bakın. Yakıtta en cimri olanı seçin. Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine mutlaka dairenizi inceleterek karar verin. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı baca analizi gibi) cihazınızı almayın. Mutlaka yetkili bayiye monte ettirin.


KOMBİ SÖZLÜĞÜ

Bacalı kombi: Bacalı kombiler; yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Burada bacaların standartlara uygun olarak yapılması ve sızdırmaz olması çok önemlidir. Aksi takdirde bacadan sızan karbondioksit gazı ortamda bulunan insanları zehirler. Bundan dolayı bacalı kombilerde ortamın havalandırılması çok önemlidir.
Hermetik kombi: Hermetik kombilerde yanma için gerekli olan hava bir fan kiti ile dış atmosferden alınıp yanma sonucunda oluşan atık gaz aynı sistemle atmosfere atılmaktadır. Yanma sırasında ortam havası kullanılmadığından ortamı havalandırmaya gerek yoktur. Hermetik kombiler bacası uygun olmayan konutlarda yaygın olarak kullanılabilmektedir.
Yoğuşmalı kombi: Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharının enerjisi sisteme geri kazandırılır. Böylece yüksek verim elde edildiği ifade edilir. Normal kombilerden alınan verim yüzde 80-90 arası iken yoğuşmalı kombilerde yüzde 105 ile 109 arasıdır.


10 SORUDA KOMBİ

İzmir’de doğalgaz dağıtımını üstlenen İzmirgaz’ın hazırladığı tüketici el kitabından:

1- Kombi kullanmanın avantajları neler?
Kullandığınız kadar yakar yaktığınız kadar ödersiniz. Sıcak su için ayrı bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Sessiz çalışır az yer kaplar ve kolay taşınırlar.

2- Kombiler her mekanda kullanılabilir mi?
Bacalı ve hermetik kombiler; havalandırma boşluğuna merdiven sahanlığı ve asansör boşluklarına monte edilemezler. Evdeki bacalı kombiler için yatak odası banyo ve WC’ler uygun değildir. Hermetik kombiler ise ancak atmosfere cephesi olan mahallere yerleştirilebilirler.

3- Kombiler güvenli cihazlar mı?
Kombilerde alev sönmesine gaz kaçaklarına aşırı sıcaklık ve soğukluğa baca tepmesine ve baca çekmemesine karşı TSE’nin koymuş olduğu her türlü önlem ve tertibat alınmıştır.

4- Kombinin dijital olması daha iyi olduğunu mu gösterir?
Kombinin dijital olması daha iyi çalışmasına ya da veriminin yüksek olmasına etki etmez. Kombilerde önemli olan teknik özelliklerinin iyi olmasıdır.

5- Kombi kullanmak için doğalgaz olması şart mı?
Kombiler doğalgazın yanı sıra LPG ve LNG ile de çalışabilirler.

6- Kombiyi sürekli açık tutmak kombiye zarar verir mi?
Kombiler otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanarak 24 saat sürekli açık tutulabilir.

7- Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?
Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

8- Kombiyi ekonomik kullanmak için radyatörleri kapatmak doğru mu?
Kombilerde su devir daimi bir pompa vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu pompanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için en az 3 radyatörün çalışması gerekir. Aksi takdirde pompa zarar görebilir.

9- Kombinin üzerinde bulunan basınç göstergesi kaç barda olmalı?
Kombinin su basınç göstergesi 1.5 barda olmalıdır. Basınç çok düşük olursa kombi çalışmaz ve arıza durumuna geçer.

10- Arıza ve bakım için neler yapılmalı?
Her yıl kışa girmeden önce kombi üretici firmasının yetkilendirdiği yetkili servis çağrılarak; filtrelerin ve pislik tutucuların temizlenmesi bacalı cihazsa ilave olarak baca kontrolü ve temizliği yapılmalıdır. Arızaya geçtiğinde ise öncelikle kullanma kılavuzundaki metotlar uygulanabilir. Arıza giderilmediyse vakit kaybetmeden yetkili teknik servisi arayın.


Güvenli doğalgaz kullanımı için:

• Gaz dağıtım şirketlerince yetkilendirilmiş tesisat firmalarıyla çalışın.
• Uygunluk belgeli standartlara uygun malzeme seçin.
• Standartlara uygun müstakil baca yoksa hermetik kombi kullanın.
• Gaz firmaları tarafından onaylanmış paslanmaz çelik baca kullanın.
• Rüzgârlı havalarda baca tepmesi olmaması kuş yağmur vb. girmemesi için baca şapkası gerekli.
• Bacalı kombilerde baca sensoru standart olarak bulunur. Geri tepmelere karşı cihaz arızaya geçer. Bu durumda hemen yetkili servis çağırın.
• 1 m3 doğalgazı yakmak için 10 m3 hava kullanılır. Bu nedenle bacalı cihazların bulunduğu mekânların havalandırılması çok önemli. Havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayın.
• Kombinin ya da kazanın yıllık bakımlarını mutlaka yaptırın. Bakımlar sadece ilgili ürünlerin yetkili servislerince gerçekleştirilmeli.
• Bacaları yılda en az bir defa itfaiyelere veya itfaiyelerin yetkilendirdiği firmalara temizlettirin.
• Elektrik tesisatı mutlaka topraklı olmalı.
• Tesisatta izinsiz tadilat yapılmamalı kombi değişimlerinde gaz idaresinden onay alınmalı.
• Sokaklarda kazı için gaz kuruluşundan izin alınmalı.

Ortamda doğalgaz kokusu hissettiğinizde
• Sigara kibrit çakmak kullanmayın ateş yakmayın.
• Elektrikli cihaz çalıştırmayın elektrik düğmelerine dokunmayın.
• Bütün gaz vanalarını (cihaz ocak sayaç) kapatın. Kapı pencere açıp ortamı havalandırın.
• 24 saat hizmet veren 187 No’lu acil arıza telefonu arayın.

Griple karıştırmayın
•Zehirlenmenin de derecesi var. Baş ağrısı halsizlik ve bulantıdan şikayet eden kişide bulgular gribal enfeksiyonla karıştırılabilir. Çocuklarda kusma tek bulgu olabilir. Bu nedenle hastaların bulunduğu mekan ve aynı ortamda yaşayan diğer kişilerin de benzer belirtiler yaşayıp yaşamadığı zehirlenmenin ayırt edilebilmesi için önemli.
• Hafif zehirlenmede hareket toleransı konsantrasyon yeteneği azalıyor. Baş ağrısı ve bulantı var.
• Orta şiddette zehirlenmede şiddetli baş ağrısı kusma koordinasyon zayıflığı işitme ve görüş azalması solunum sıkıntısı yaşanıyor.
• Ciddi zehirlenmede ise bilinç bulanıklığı ve derin uyku var.
• Öldürücü zehirlenmede baygınlık bilinçsizlik iç çekme tarzında nefes alma nöbet geçirme şok ve ölüm görülüyor.

Hemen açık havaya çıkarın
Eğer bir kişinin toksik gaz soluduğundan şüphelenilirse hızla temiz havaya çıkarılmalı. Derhal hastaneye götürülmeli. Mümkünse hastaneye götürülene kadar dakikada 5-10 litre oksijen maskeyle verilmeli.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kombi seçerken ve kullanırken dikkat edilecekler nedir

Kombi seçerken ve kullanırken dikkat edilecekler nedir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: itfaiyeye ait telefonları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, itfaiyeye ait telefonları kullanırken nelere dikkat, itfaiyeye ait telefonları kullanırken nelere dikkat edilir, itfaiyeye ait telefonları kullanırken nelere dikkat edilecegini yazınız, itfaiye ait telefonları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, yoğuşmalı kombi hangi evlere uygundur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Porseleni Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 03-03-2012 10:54
Bebek maması hazırlarken dikkat edilecekler daywest Bebek Bakımı 0 18-02-2011 01:41
Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilecekler ´ λŋтiьioтiף ´ Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 1 18-12-2010 08:33
Kombi Alirken Dikkat Edilmesi Gerekenler... mormavi Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 27-02-2010 06:43
Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilecekler Bkmlyz Saç Ektirme 0 02-07-2008 01:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats