bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Göz Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-04-2010, 12:33   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Basedow Hastalığı ve tedavisi

NEDENLERİ
Eskiden Basedow hastalığının nedeninin hipotalamus-hipofiz çiftinin aşırı çalışması olduğu sanılmış ama günümüzde bu nedenin var.Gİsa bile oldukça ender raslandığı aşağı yukarı anlaşılmıştır. Son yıllardaki biyolojik araştırmalar doğrudan doğruya bağışıklıkla ilgili bir nedene yöneltilmiştir. Hastalığın kökeninin bağışıklık mekanizmasında olduğundan yana bir kanıt Basedow hastalığı olan kişilerin kanında TSH gibi tiroyit bezini uyarabilen LATS harfleriyle «uzun etki süresinde tiroyit bezini uyaran» anlamında ingilizce sözcüklerin ilk harfleri) tanımlanan anormal bir imünoglobülin bulunmuş olmasıdır.
TEŞHİS
Basedow hastalığına aşırı işlevli tiroyit adenomundan daha çok raslanır; erkeklerde ender görülür.
Klinik belirtiler
Hastalığın başlangıcı genellikle ilerleyicidir. Bir Basedovv hastalığının ruhsal duyusal bir sarsıntıdan bir kızgınlıktan sonra apansızın yerleşmesine çok ender raslanır.
Göz belirtileri
Başlıca belirti olan göz fırlaklığı hastanın yüzüne asık bir görünüm verir. Bu görünümün sonradan yerleştiği hastanın eski fotoğraflarıyla karşılaştırma yapılırsa doğrulanır. Gözyuvarlarında gerçek bir öne çıkma sözkonusudur. Genellikle iki yanlı ve bakışımlıdır; ama bir tek gözde başlayıp bakışımsız da olabilir. Gözün öne çıkışı ekseni yönünde olur ve göz kapakları kapalıyken göze bastırılırsa azaldığı görülür.
Bu arada başka göz belirtilerine de rastlanabilir:
Göz kapakları ödemi;
göz hareket sinirlerinde felç; uyurken göz kapaklarının kapanmasında bozukluk; daha ender olarak göz kapaklarının kısılması.
Kaval kemiğin ön yüzünde miksödem
Daha ender görülen bulunduğunda teşhis açısından çok değerli olan bir belirtidir. Hastanın kanında LATS bulunduğunu yansıtır. Her iki bacağın yan yüzlerinde alt bölümde (ayak bileğinin üstünde) yerleşir. Derinin kalınlaşması ve sertleşmesiyle yansır. Hafifçe duyarlı pembe ya da kırmızımsı renkte olabilir. Özellikle ayakta sonlanan alt sınırı çok belirgindir. Miksödem adı daha ilerde göreceğimiz tiroyidin aşırı çalışması sonucu değil tersine tiroyit yetmezliği sonucu gözlenen dokuların ödemine benzediği için verilmiştir.
Tamamlayıcı muayeneler Röntgen incelemeleri
Guatrın göğsün üst bölümünde göğüs kemiğinin arkasında devam edip etmediğini araştırmak için uygulanırlar.
Radyoaktif iyotla (iyot 131) yapılan incelemeler
Her hastaya mutlaka uygulanmalıdırlar. İyot 131′in bağlanma eğrisi niteleyicidir. İlk saatlerde çok hızlı yükselir 6. saate doğru tepe noktasına erişir. Sonra Basedow hastalığına özgü «kaçış açısı» nı çizerek iner. Bu eğrinin görünümü iyot 13li çok çabuk ve fazla miktarda bağlayan iyotlu tiroyit hormonlarını çabucak yapıp salgılayan tiroyit bezinin aşırı çalışmasını ortaya koyar.
Tiroyit iyot 131 dağılım çizelgesi guatrın anatomik sınırlarını gösterir ve özellikle göğüs boşluğuna uzanan bir guatrı ortaya çıkarabilir. Genellikle radyoaktif iyodun tutulması yoğun ama türdeş ve bakışımlı görünümdedir.
Bütün bu incelemelerin hiç bir ilaç verilmeden önce yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. Bazı ilaçlar teşhisin temel öğeleri olan bu incelemeleri önemli ölçüde bozabilir: İyotlu maddeler yapay tiroyit hormonları karşıtı ilaçlar; v.b.
T3′le durdurma deneyi CWerner testi) olumsuzdur; bu tiroyit bezinin hipotalamus ön hipofiz sistemine bağlı olmadan kendi başına çalıştığını ortaya koyar.
İyotlu tiroyit hormonlarının bedende aşırı yapımı kanda PBÎ’nm yükselmesine yolaçar.
Bazal metabolizma artmıştır ve asil refleksi çiziminde kasların yarı gevşeme süresinin kısaldığı görülür.
EVRİM
Gerekli tedaviler uygulanınca oldukça önemli bir düzelme gözlenebilir. Ama tedavisiz bırakılırsa öteki bütün tiroyidin aşırı çalışmalarında olduğu gibi Basedovv hastalığında da ihtilatlar belirir’üstelik bunlara hastalığa özgü tehlikeler eklenebilir. Sözkonusu tehlikelerin en önemlisi göz fırlaklığının aşırı artması ve görme bozuklukları gözün dış kaslarının hareket yeteneklerinin bozulması saydam tabaka yaraları (çünkü saydam tabaka artık birbirine kavuşamayan göz kapakları tarafından korunamaz) gibi ihtilafların eklenmesidir.
TEDAVİ
Tedavi hemen her zaman tiroyidin çıkarılmasıdır. Bununla birlikte hastalığın hafif durumlarında ilaçla tedavi yöntemleri de kullanılabilir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Basedow Hastalığı ve tedavisi

Basedow Hastalığı ve tedavisi konusu, Sağlığımız / Göz Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: basedow hastalığı nedir, basedow nedir, basedow hastalığı, iyot basedow, morbus basedow nedir, basedow hastaligi, göz fırlaklığı, basedow ne demek, morbus basedow hastaligi, basedow hastalığı belirtileri, basedow hastaligi nedir, göz fırlaklığı tedavisi, iyod basedow, basedovv nedir, iyot basedow hastalığı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Wilson Hastalığı Nedir?-Wilson Hastalığı Tedavisi elif Sağlığımız 17 28-09-2016 04:38
Meniere Hastalığı Nedir?-Meniere Hastalığı Tedavisi elif Sağlığımız 2 03-02-2012 04:35
Burger Hastalığı Nedir?-Burger Hastalığı Tedavisi elif Sağlığımız 1 18-12-2011 09:40
Perthes Hastalığı Nedir?-Perthes Hastalığı Tedavisi elif Sağlığımız 0 20-06-2009 07:47
ALA Hastalığının Tedavisi - Vitiligo Hastalığı (ALA) Vitiligo Hastalığı Tedavisi Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats